Válečníci zlomili sérii proher, v prodloužení vyloupili Ústí

Ufff! Tu ránu, když hráčům i fanouškům Děčína spadl ze srdce obrovský kámen bylo slyšet na kilometry daleko. Po devíti ligových prohrách a dvou porážkách ve Final four Českého poháru se konečně Válečníkům povedlo frustrující šňůru nezdarů přetrhnout. A to navíc při severočeském derby proti Slunetě, se kterou jejich smutná série začala. Takže kruh se uzavřel.

Žhavé derby začaly body děčínského Landy, následně ale ústečtí Američané Wisseh a Svejcar otočili skóre, jenže Ježek se Šiškou strhli vedení zpět na stranu Válečníků – 4:5. A přetahovaná pak pokračovala i v dalších minutách. V polovině této periody vedli naši po koši Autreyho 8:12, ale domácí Pecka vzápětí trefil trojku a takřka vyrovnal. Po koši s faulem dobře hrajícího Šišky a dalších bodech Autreyho vedl Děčín již 11:17, ale Sluneta v závěru otočila na 20:19. Poslední slovo měl ovšem Autrey a jeho přesné šestky – 20:21. Ve druhé čtvrtce se Ústí podařilo díky trojkám Houšky a Šmída odskočit na 30:25, po trojkách Američana Martina a Pecky to bylo již 37:29. Trenér Budínský si proto vzal oddechový čas, ale další bod přidali opět domácí z jedné šestky – 38:29. Válečníkům se v této fázi nedařilo střelecky, trápení však zlomil Kroutil úspěšnými trestnými hody, v posledních dvou minutách první půle pak Pomikálek s Landou snížili na 40:36 a následně kapitán Krakovič trojkou s klaksonem upravil na 40:39.

Druhý poločas začal střeleckými neúspěchy na obou stranách, takže po třech odehraných minutách byl stav 42:42, o což se na děčínské straně postaraly tři body Autreyho. V této chvíli se začalo našim dařit, Landa dal koš s faulem, Carlson zaznamenal trojkou své první body v duelu a když trojku přidal i Šiška, bylo to 44:51. Po čtyřech bodech Grunta se pak náskok vyšplhal na 46:55 a srdce děčínských fandů začala doufat. Jenže Sluneta se rozhodně nevzdala a skvělou sérií 14:0 otočila na 60:55! Naštěstí v posledních vteřinách této desetiminutovky si Šiška vynutil faul a následně proměnil obě šestky – 60:57. Čtvrtou část začala druhá trojka Carlsona, stejný hráč pak vyrovnával na 62:62. V dalších minutách bylo lepší ale Ústí, jež odskočilo na 68:62, po trojce Svejcara vedlo dokonce již 71:64 a děčínský tábor se pomalu začal halit v smutek. Jenže Válečníci tentokrát ukázali to pravé srdce bojovníka a zlomili nedobře se vyvíjející utkání. Šiška nejprve trojkou snížil na 72:67, Carlson třetí trojkou poslal Děčín na dostřel a Landa třemi body zadělal na drama – 75:73. Sluneta přesto mohla rozhodnout, jenže Pecka proměnil jen jednu šestku a Šiška ihned po přeběhnutí na polovinu Ústí trefil trojku o desku a poslal zápas do prodloužení – 76:76.

A stejný hráč pak otevřel účet prodloužení dvěma body – 76:78. Po dvou minutách vedli Válečníci 81:82, avšak čtyři body Martina otočily na 85:82 a následoval děčínský time-out. Po něm Děčané přidali v obraně a již nedovolili Slunetě skórovat. Naopak Šiška s Krakovičem nejprve snížili trestnými hody na 85:84, následně Šiška proměnil svůj nájezd, po útočném doskoku Krakoviče byl faulovaný a jeho šestky zvýšily na 85:88. Další útok Ústí nebyl úspěšný, a tak Autrey v poslední vteřině střetnutí pečetil na 85:90.

„Samozřejmě, že jsem rád, že se nám podařilo zlomit sérii nezdarů. Štvalo mě to už kvůli klukům, protože jsme nehráli špatně, ale chyběly nám výhry,“ oddechl si po utkání kouč Válečníků, Pavel Budínský, a pokračoval: „Dnes nás opět podržela střelba za dva body, důležité také bylo to, že jsme v prodloužení ustáli nepříjemný okamžik, kdy domácí šli přes nás. Už to vypadalo, že budeme opět smutní, ale pak jsme utáhli šrouby v obraně a skvělý Ondra Šiška nás dovedl k vítězství. Jsem moc rád i za fanoušky, kteří nám hodně pomohli.“

Derby přineslo velmi vyrovnanou bitvu, v níž rozhodovaly maličkosti. Děčín byl lepší na doskoku, z čehož rezultovalo 17 bodů z druhých šancí, také vyprodukoval více střel a byl nepatrně produktivnější v útoku. Domácí měli naopak méně ztrát a dali více bodů z rychlých protiútoků.

Mužem zápasu byl vyhlášen děčínský rozehrávač Ondřej Šiška, který předvedl opravdu velmi povedený výkon, když se trefoval za dva i tři body a rovněž byl jistý na čáře trestných hodů (6/7). Patnáct bodů a 9 doskoků nasbíral Autrey, v prvním poločase nulový Carlson dal nakonec 11 bodů stejně jako bojovník Landa. Dobře zahrál i Pomikálek, který sbíral míče a měl 4 asistence. Důležité body dával Krakovič, ale i ostatní přispěli svoji trochou k důležité výhře.

Na straně domácích byl nejlepší Ladislav Pecka (18 bodů), rychlý Wisseh dal 16, Martin 15, Svejcar 12 a Houška 11 bodů, ke kterým přidal 11 doskoků!

Ústí: Wisseh, Svejcar, Šmíd, Pecka, Houška

Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Landa

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 85:90 po prodl.
Body Ústí: Pecka 18 (1x 3), Wisseh 16 (1x 3, TH 7/8, 6 asistencí), Martin 15 (1x 3, 9 doskoků), Svejcar 12 (2x 3), Houška 11 (1x 3, 11 doskoků), Fait 4 (1x 3), Šteffel 3, Šotnar 3, Šmíd 3 (1).

Body Děčína: Šiška 27 (3x 3, 4 asistence, 6 získaných faulů), Autrey 15 (9 doskoků, 4 asistence), Carlson 11 (3x 4), Landa 11, Krakovič 8 (1), Pomikálek 6 (7 doskoků, 4 asistence), Ježek 6 (1x 3), Grunt 4, Kroutil 2, Feštr 0.
Střelba za 2 body 21/35:24/44, za 3 body 8/32:8/25, TH 19/26:18/24. Doskoky 37:43 (útočné 10:13), asistence 17:17, ztráty 15:21, fauly 24:22.

Nejlepší hráč: Ondřej Šiška

Diváků: 1 120

Čtvrtiny: 20:21, 20:18, 20:18, 16:19 – 9:14