Rubriky
Zprávy

Policisté rozdávali reflexní věci chodcům i cyklistům

DĚČÍN – Uprostřed třetího březnového týdne letošního roku se dopravní policisté společně s policejní preventistkou zaměřili na viditelnost chodců a cyklistů. Během středeční dopravně preventivní akce, která probíhala na několika místech v centru města Děčína, rozdali procházejícím chodcům a projíždějícím cyklistům reflexní prvky, které slouží k lepší viditelnosti lidí v silničním provozu a pohybu na silnici a v jejich přilehlém okolí.

Na základě celorepublikové kampaně „Vidíme se?“ policisté rozdávali procházejícím a projíždějícím lidem reflexní placky, reflexní tkaničky a reflexní pásky, kterými se mohou obdarovaní občané „vyzbrojit“ a označit, dojde-li ke snížené viditelnosti, ať už vlivem počasí či jiných okolností.  Projíždějící cyklisté získali reflexní tyčinky na ráfky kol a led osvětlení na svá jízdní kola.

Mnoho občanů vyráží do silničního provozu bez označení, často v tmavém oblečení, bez bližšího označení a tím se vystavují značnému riziku možné zdravotní újmy. Zodpovědnost za svůj život začíná vždy u nás samotných, tak si jej chraňme a chovejme se zodpovědně. Dejme ostatním účastníkům silničního provozu na srozuměnou, že jsme v něm také. Třeba zrovna tím, že si na rukáv bundy umístíme reflexní pásku nebo se označíme jinými reflexními doplňky.

Za snížené viditelnosti je nejvhodnější umístit reflexními doplňky na pohyblivé části těla – ideálně nad zápěstím a nad kotníkem. Jak se ukázalo, řidiči na pohybující se světélkující body reagují zhruba 3x dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Až o 85% lze snížit pravděpodobnost střetu s vozidlem, použijete-li pohyblivé reflexní přívěšky. Samozřejmostí je nošení reflexních doplňků na straně ke středu vozovky, musí být viditelné pro řidiče přijíždějící k čelu, ale i k zádům chodce. O důležitém poslání reflexních prvků natočil krátké video k viditelnosti např. BESIP. Můžete jej shlédnout zde.

  • Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
  • Reflexní předměty umístěte na svrchních částech oděvů (v oblasti předloktí, kotníků), cyklisté také na přilbu a jízdní kolo.
  • Řada dětského oblečení je dnes již opatřena reflexními pruhy. Je žádoucí označit také školní brašny, batohy, kabelky a tašky. Doplňků s reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky je volně v prodeji nepřeberné množství.
  • Reflexní a fluorescenční předměty jsou k dostání v různých podobách a provedeních v galanteriích, v obchodech s jízdními koly, se sportovním zbožím atd.
  • Kromě řidičů motorových vozidel jsou i cyklisté povinni za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícená světla (světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy).

Děčín 22. března 2019
nprap. Bc. Petra Trypesová
Oddělení tisku a prevence Děčín