Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci nedali Kolínu žádnou šanci

Vítězné tažení basketbalistů Děčína rokem 2019 pokračuje. Po výhrách na Folimance, a  v Opavě a domácích úspěších nad Pardubicemi a Svitavy si tentokrát vyšlápli na předposlední Kolín. A diváci odcházeli z ARMEX Sportcentra opět spokojeni, protože Válečníci znovu předváděli parádní akce jak v útoku a obraně a bavili své fanoušky.

Duel, jenž premiérově komentoval pro TVCOM.cz bývalý hráč Děčína, Luboš Stria, začal parádní smečí domácí Ježek, ale hosté (bez Petra Šafarčíka) si hned při svém prvním útoku třikrát doskočili v útoku a nakonec Číž zaznamenal koš s faulem – 2:3. A v podobném duchu probíhaly úvodní tři minuty, kdy naši nehráli špatně v útoku, ale v obraně se jim nedařilo zastavovat akce soupeře, který se ujal vedení 9:13. Po vystřídání celé děčínské pětky se defenzíva přece jen zlepšila a přišla šňůra 14:0, ve které dal Grunt 6 bodů, Feštr čtyři a Autrey s Kroutilem po dvou – 23:13. V závěru první čtvrtky se Kolínu podařilo manko trochu snížit, a po koši Waltona platil stav 27:22. Druhou desetiminutovka zahájila trojka Purifoye, Válečníci odpověděli košem Feštra a opakovala se situace z první části, kdy Děčané hráli dobře v útoku, ale v obraně to nebylo pravé ořechové a rozdíl ve skóre zůstával takřka stejný. Dvě minuty před poločasem sice po trefě Autreyho a trojce Feštra vedli domácí 47:38, ale poslední slovo měl Purifoy, který upravil na 47:40.

Během přestávky se Válečníci zkoncentrovali především na obranu, ale nezapomínali ani na útok a jejich náskok začal růst. První útok Děčína přinesl sice dvě nepřesné střely, ale také dva útočné doskoky a následně do té doby nulový Carlson zasmečoval. Poté stejný hráč zužitkoval přihrávku Šišku a domácí vedli 51:40. A když Carlson získal další míč v útoku spolu s faulem a poté proměnil trojku, bylo to 56:44. Kolín měl čím dál větší problémy s děčínskou obranou, ale přesto se ještě držel, a to především díky trojkám – 60:50. Poslední tři minuty však přinesly válečnickou smršť v útoku, kterou završil parádní alley-oop Pomikálka, který byl ještě faulovaný, a po jeho šestce to bylo 73:50. Tím bylo vlastně o osudu utkání rozhodnuto, navíc hned v prvních vteřinách poslední periody zvýšil dobře hrající Kroutil na 75:50. Hosté sice dál bojovali a snížili na 75:57, ale pak zase zabrali Válečníci, a po koši Autreyho a trojce Žikly vedli v přesně v polovině této části 87:59. V závěru dal trenér Budínský šanci i Skaličkovi, kterému hned během chvilky jeho spoluhráči připravili jednoduchou pozici pod košem soupeře a jeho první ligové body znamenaly, že Děčín vedl 91:66. Po trojce Šišky to bylo 94:68, pak už ale bodovali jen Kolínští, kteří upravili na 94:74.

Děčín měl pomalejší rozjezd v obraně, ale postupně utahoval šrouby a protože trenér Budínský střídal takřka celou lavičku, hráči měli dostatek sil i v závěru, zatímco v úzké rotaci hrající Kolín postupně odpadával. Hráčem utkání byl zvolen rozehrávač Lukáš Feštr, autor 14 bodů, stejně bodů dal i pivot Pavel Grunt, který se z pod koše nemýlil a proměnil všech šest pokusů. O bod pozadu zůstal další rozehrávač Ondřej Šiška, který přidal 5 asistencí a trefil tři trojky. Nejvyšší rating měl ale nenápadně, leč účelně hrající Filip Kroutil s 13 body a 6 doskoky. Dvojciferným střelcem byl ještě Pomikálek (za 2 body 5/5), bodově se ovšem prosadili všichni hráči.
Na straně Kolína byl nejlepšími střelci Američané Thompson s 19 a Purifoy se 14 body.

„Dnes podle mého rozhodla naše širší rotace. Máme ji širší, než Kolín, což se ve druhém poločase, především pak ve třetí čtvrtině, ukázalo jako klíčové,“ uvedl po utkání Lukáš Fetšr.

Válečníkům to tentokrát nepadalo příliš za tři body, ale naopak se dařilo při dvoubodové střelbě, kde proměnili 32 střel ze 46 pokusů. Také byli lepší v doskocích, asistencích i ztrátách, jejich lavička zaznamenala 57 bodů oproti 16 Kolína. O převaze domácích pak hovoří nejvýrazněji rating mužstev 119:60.

Trenéři po utkání
Pavel Beneš, trenér BC GEOSAN Kolín: „Gratuluji Děčínu k zaslouženému vítězství. My jsme se celý týden protrápili tréninkem, kdy jsme měli čtyři hráče s chřipkou a trénovali jsme v šesti, sedmi lidech. Bohužel, stálo nás to koncentraci při vstupu do utkání, protože jsme nezastavili soupeře a dostali jsme dvacet sedm bodů. To je na palubovce Děčína smrtící, když si všichni jeho hráči začnou věřit a diváci začnou fandit. Poločas 47:40 nebyl tak hrozný, ale inkasované množství bodů bylo hrozně moc. Děčín ve třetí čtvrtině přetavil svoji převahu do rozhodujícího náskoku. Problém byl útočný doskok, kdy jsme nezastavili domácí hráče, kteří nám dali z druhých šancí téměř dvacet bodů. To nás v podstatě stálo dnes vítězství.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Náš výkon měl vzestupnou tendenci, co se týká nasazení a intenzity především na obrané polovině. V první polovině jsme dostali čtyřicet bodů, z toho třináct velmi rychle hned po startu, kdy základní sestava vůbec nereagovala na hru Kolína a byl jsem nucen rychle prostřídat sestavu. Intenzita naší obrany se ale zvyšovala, a po poločasovém pohovoru, kdy jsme si řekli, že třetí čtvrtina bude o tom, že nedovolíme Kolínu ani pomyslet na to, že by se přitáhl, jsme vyhráli tuto pasáž 26:10. A to byl důvod, proč jsme nakonec vyhráli i celkově. Na body po ztrátách jsme vyhráli 28:9, lépe se nám dýchalo na doskoku a kdybychom dávali některé střely, mohlo to být ještě lepší. Ale to nevadí, devadesát čtyři bodů je dobrých, sedmdesát čtyři v obraně je solidních a prostor mohli dostat i hráči, kteří tolik nehrají.“

Hráči po utkání
Vojtěch Bratčenkov, křídlo BC GEOSAN Kolín: „Myslím si, že úplně hoříme v útoku, protože nehrajeme jako tým. Každý si zvolí střely, jaké chce, každý si vystřelí, kdy chce. Hned v sedmé vteřině útoku to po prvním pick and rollu ženeme do koše, nemáme mezi hru a nenutíme soupeře do výpomoci či něčeho podobného. Hraje zkrátka vždy do plných, a to si myslím, že je naše achillova pata.“
Lukáš Feštr, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Za výhru jsme moc rádi a rozdíl o dvacet bodů vypadá, že to bylo jednoduché utkání, ale nebylo. Do utkání jsme chtěli vstoupit tak, jak jsme končili se Svitavami. Tedy přitáhnout šrouby v obraně a pak hrát rychlé protiútoky. Ale to se nám moc nepodařilo, a v prvním poločase jsme dostali čtyřicet bodů. V šatně jsme si pak řekli, že to takhle dál nejde, i když v útoku to nebylo špatné. Jsem rád, že jsme ve druhém poločase přitopili pod kotlem a vyhráli.“

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Landa, Grunt
Kolín: Číž, Walton, Purifoy, Thompson, Machač

BK ARMEX Děčín – BC GEOSAN Kolín 94:74 
Body Děčína: Feštr 14 (2x 3), Grunt 14, Šiška 13 (3x 3, 5 asistencí), Kroutil 12 (6 doskoků), Pomikálek 11, Autrey 8 (7 doskoků, 4 asistence, 4 získané fauly), Carlson 7 (1x 3), Žikla 7 (1), Ježek 5, Skalička 2, Landa 1.
Body Kolína: Thompson 19 (4x 3), Purifoy 14 (2x 3, 5 doskoků), Číž 9 (1x 3), Machač 8 (6 doskoků), Pajovič 8, Walton 8, Bratčenkov3 (1x 3), Dlugoš 3 (1), Šoula 2.
Střelba za 2 body 32/46:18/41, za 3 body 7/28:9/22, TH 9/14:11/17. Doskoky 43:33 (útočné 15:10), asistence 17:10, ztráty 10:17, fauly 16:18.

Nejlepší hráč: Lukáš Feštr

Diváků: 830

Čtvrtiny: 27:22, 20:18, 26:10, 21:24

Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta