Dlouhá, ale vítězná bitva Válečníků s posledním

Po prohrách s Nymburkem a v derby s Ústím se chtěli basketbalisté Děčína opět vrátit na vítěznou vlnu, a to v předehrávce 12. kola na palubovce posledních Sokolů. Zdánlivě mělo tedy jít o jednoduchý úkol, ale nováček soutěže se stále zlepšuje, posílil se o slovenského pivota Lošonského, a v minulém kole porazil doma Brno, čímž získal premiérové vítězství v sezóně. A trápili i Válečníky, kteří sice roli papírového favorita potvrdili, ale až v prodloužení.

Zápas otevřely dva body Koláře, Šiška však vyrovnal, a po trojce Ježka šli Děčínští do vedení 4:5. Domácí sice skóre otočili, ovšem dva body Ježka a jedna šestka Kroutila znamenalo vedení 9:10. Jenže přišla trojka Candyho, našim se přestalo dařit v útoku i obraně a domácí trestali nepřesnosti Válečníků velmi nekompromisně. Šestkrát skórovali z trestných hodů, následně Sedmák zasmečoval a rozdíl ve skóre byl dvojciferný – 20:10. Naštěstí děčínský pivot Grunt, jenž dal osm bodů v řadě, zabránil dalšímu navyšování manka, ale protože se stále nedařilo v defenzívě a Sokolům vydržel útočný apetit až do přestávky, byl stav po první čtvrtině i díky 10 přesným šestkám domácích 32:20! Ve druhé čtvrtce se obraz hry přece jen změnil, Válečníci přidali v obraně, ale přitom neposílali domácí na čáru trestných hodů a začali manko pomalu likvidovat. Po trojce Pomikálka to bylo 34:30 a zdálo se, že by mohli skóre otočit. Sokoli ovšem znovu zabrali a poodlétli na 38:30. Pak se ale prosadil Feštr, po něm zaznamenal tři body Autrey, a po koších Krakoviče a Autreyho to bylo již jen o jediný bod – 40:39. V posledních dvou minutách první půle se ale Děčínu opět přestalo dařit střelecky a Hradec vyhrál poločas 44:39.

Poločasovými lídry domácích byli Sedmák s 11, Lošonský s 8 a Rikalo se 7 body. Děčín táhli osmibodový Ježek s Gruntem, Autrey dal 7 bodů. Pro Válečníky bylo nepříjemných 8 ztrát a také tři fauly pivotů Krakoviče a Grunta.
Třetí čtvrtina byla ze strany Děčína nejpovedenější. Defenzíva Válečníků opět doznala vylepšení, dařily se rychlé brejky, také v útoku se hosté zlepšili, a po trojce Carlsona bylo vyrovnáno 46:46. A když stejný hráč zasmečoval, naši opět po dlouhé době vedli – 46:48. Domácí si sice následně vzali vedení zpět, avšak trojka Autreyho přiblížila Děčín na 56:55, a po koších Feštra a jedné šestce Ježka se vedení znovu překlopilo na stranu svěřenců trenéra Budínského – 56:60. Poté dal čtyři body Autrey a zdálo se, že Děčín konečně nabírá ten správný kurz – 56:64. Konec této části byl ale opět v režii Hradce, jenž snížil na 61:65. Poslední perioda byla oboustranně tuhou, ale také nepřesnou bitvou, ve které se skóre měnilo jen pomalu. Po trojce Šišky vedli Válečníci 65:70, po trefách Carlsona a Autreyho 67:74. To do konce zápasu zbývalo ještě téměř šest minut, další změna skóre přišla ale až po třech minutách, kdy Autrey jednou šestkou zvýšil na 67:75. Jenže koncovka patřila jednoznačně Sokolům, kteří využili střelecké impotence Děčína, snížili na 74:75 a 11 vteřin před koncem mohli jít dokonce do vedení. Naštěstí Canda proměnil jen jednu šestku – 75:75. Ve zbylém čase naši už neohrozili koš soupeře a šlo se do prodlouženi.

V něm Válečníci začali výborně, Pomikálek dal trojku a Šiška dvě – 78:84. Pak ale Sedmák a rozehrávač Rikalo vyrovnali na 84:84 a nervy fanoušků se opět nešponovaly. Konec prodloužení však ovládli američtí hráči Děčína. Carlson nejprve dal koš, poté doskočil nepřesnou střelu Candyho a následně Autrey zvýšil na 84:88. A protože Rikalo vzápětí nedal, a pak se dopustil nesportovního faulu, který Autrey potrestal dvěma šestkami, vyhráli Válečníci 84:90.

Hradec: Rikalo, Canda, Kolář, Lošonský, Sedmák
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Carlson, Krakovič

„První čtvrtina byla z naší strany velmi vlažná, naše obrana vlastně neexistovala, chybělo nám i nasazení a celkově to bylo velmi špatné. Od druhé čtvrtky jsme se ale lepšili, začali jsme být aktivní, více jsme běhali, a v poločase jsme prohrávali už jen o pět bodů. Líbilo se mi, že jsme ukázali charakter,“ shrnul první tři čtvrtiny utkání kouč Děčína, Pavel Budínský, a pokračoval: „Bohužel, v poslední části jsme se báli utkání zavřít. Nebyli jsme aktivní, nevyužívali jsme šance a opět jsme se rozhodli, že si to uděláme těžké. No, a když domácí viděli, že nechceme vyhrát, vyrovnali. Naštěstí v prodloužení jsme dostali soupeře pod tlak třemi trojkami, Hradec ještě vyrovnal, ale celkově jsme vypadali lépe, což jsme potvrdili v závěru.“
Nejlepším hráčem utkání byl zvolen Lamb Autrey, který zaznamenal 21 bodů, k tomu přidal 15 doskoků, 5 asistencí a 5 získaných faulů. Dvojcifernými střelci byli ještě Šiška (15), Grunt (12) a Carlson (11). Domácí táhla trojice Sedmák (17 bodů, 11 doskoků), Rikalo (17 bodů) a Lošonský (15 bodů).

Kingspan Královští sokoli – BK ARMEX Děčín 84:90 po prodl.
Body Hradce: Sedmák 17 (1x 3, 11 doskoků), Rikalo 17 (1x 3), Lošonský 15 (4 asistence), Canda 9 (2x 3, 10 doskoků), Peterka 6, Pandula 5, Jiříček 5 (1x 3), Hampl 4, Mahler 2, Andres 2.
Body Děčína: Autrey 21 (1x 3, 15 doskoků, 5 asistencí), Šiška 15 (3x 3), Grunt 12 (1), Carlson 11 (1), Ježek 9 (1), Pomikálek 8 (2), Feštr 6, Krakovič 6, Landa 1, Kroutil 1, Žikla 0.
Střelba za 2 body 25/49:24/51, za 3 body 5/26:9/26, TH 19/25:15/21. Doskoky 44:50 (útočné 8:11), asistence 17:17, ztráty 11:15, fauly 25:21.

Nejlepší hráč: Lamb Autrey