Nymburk opět nad síly Válečníků

Na palubovku mistrovského Nymburku zajížděli děčínští Válečníci bez svého kapitána Jakuba Houšky, který na poslední chvíli onemocněl, ale s odhodláním poprat se o co nejlepší výsledek a potrápit favorita. To se však příliš nepovedlo a domů si vezou porážku o 36 bodů.

Děčané nastoupili v hodně netradiční sestavě, naopak Nymburk nasadil do hry to nejlepší, co momentálně má k dispozici, a během minuty vedl 6:0. Za další minutu to bylo 10:2, jenže pak přišly trojky Pomikálka a Palyzy, které spolu s dvěma body Bažanta znamenaly snížení na 12:10. Po další trojce Pomikálka a koši P. Houšky to bylo dokonce 16:15 a zdálo se, že by naši mohli úřadujícího mistra prohánět. Bohužel, ten závěr úvodní čtvrtky zcela ovládl a vyhrál ji 29:17. Druhou periodu začala trojka nymburského Hrubana, do děčínského koše začal padat míč za míčem a domácí navyšovali své vedení. Po další tříbodové trefě Hrubana byl rozdíl ve skóre již dvacetibodový (41:21), po trefě Peterky to bylo 51:23 a střelecký koncert Nymburských pokračoval. V závěru pak zaznamenal Allen pět bodů a domácí vedli 63:31! Poslední slovo v první půli však patřilo Palyzovi, jenž upravil na 63:33.

Druhý poločas začala opět trojka Hrubana, který pak přidal další čtyři body a Nymburk vedl 70:35. Pak se ale začalo dařit i našim, především Palyzovi, který zaznamenal v této čtvrtině tři trojky a celkem dal 11 bodů. A když se za tři body trefil i Landa, bylo skóre 79:55. Benda ovšem upravil před poslední částí na 81:55. To už bylo jasné, že Nymburk si výhru pohlídá, Válečníci přesto dál bojovali a díky P. Houškovi a jeho osmi bodům, ale i trefám Krakoviče, nedovolili domácím v prvních třech minutách navýšit svůj náskok – 93:66. Pak se však naši na čtyři minuty střelecky odmlčeli a nymburští basketbalisté odskočili na největší rozdíl – 103:66. V závěru se oba celky trefovaly již stejně a konečný výsledek zněl 111:75, když poslední body obstaral domácí Svoboda trojkou. „Nymburk předvedl obrovský rychlík – fyzično, důraz, kreativitu zahraničních hráčů plus chytrost a zkušenosti českých hráčů. Už po prvním poločase bylo jasné, že nevyhrajeme, protože jsme dostali šedesát tři bodů, což bylo kruté. Po poločasové přestávce jsme se trochu zmobilizovali, protože jsme nechtěli dopadnout jako v tom našem prvním vzájemném utkání. Jsem rád, že duel jsme dohráli opticky tak, jak jsme ho dohráli. Pro diváky to byl hezký zápas, padlo hodně bodů a byly k vidění pěkné akce, a to i z naší strany,“ uvedl trenér Děčína, Pavel Budínský.

Děčín nevedl v utkání ani vteřinu a znovu se přesvědčil o síle svého soupeře. Ten byl lepší ve všech činnostech, vyprodukoval více střel, které proměňoval s větší jistotou, také vyhrál souboj na doskoku, kde z 16 útočných doskoků zaznamenal 24 bodů a měl jen 14 ztracených míčů oproti 26 míčům Děčína. Na druhou stranu Válečníci neodehráli úplně špatný zápas, měli 22 asistencí, doskočili 11 míčů v útoku, ale na Nymburk to zkrátka nestačilo. Domácí měli hned šest dvojciferných střelců, z nichž nejlepší byl Vojtěch Hruban s 18 bod, který po utkání řekl: „Po dlouhé době se nám povedl první poločas. Hráli jsme rychle a pomohli jsme si střelbou z dálky. V poločase byl rozdíl značný, ale ve druhém jsme ztratili tempo.“ Nejlepší hodnocení měl však Sant-Roos, který dal „jen“ 7 bodů, ale nasbíral 9 asistencí, 7 doskoků, získal čtyři míče a čtyři fauly. Z Děčínských byl nejlepší Palyza s 18 body, Pomikálek dal tři trojky ze tří a měl 15 bodů. Dvojcifernými střelci byli ještě P. Houška a Krakovič. „Nechali jsme si strašným způsobem utéct začátek. Sice za stavu 20:17 to vypadalo nadějně, ale pak jsme mohli vidět, jak to vypadá, když se běhá do rychlých protiútoků. Dostávali jsme lehké koše, což by se nemělo stávat. Pak už se to vezlo, a od poločasu to bylo rozhodnuté utkání,“ doplnil Tomáš Pomikálek.

Základní sestavy
Nymburk: Allen, Welsch, Sant-Roos, Meier, Benda
Děčín: Vyoral, Kroutil, Bažant, Pomikálek, Krakovič

ČEZ Basketball Nymburk – BK ARMEX Děčín 111:75
Body Nymburku: Hruban 18 (4x 3), Allen 14 (2x 3, 7 asistencí), Benda 12, Welsch 12, Kříž 11, Lawrence 10 (TH 8/8, 5 asistencí), Mc Elrath 9 (8 doskoků), Peterka 7 (1x 3), Sant-Roos 7 (1x 3, 9 asistencí, 7 doskoků), Holt 4, Meier 4, Svoboda 3 (1x 3).
Body Děčína: Palyza 18 (4x 3), Pomikálek 15 (3), P. Houška 11 (2), Krakovič 10 (5 doskoků), Vyoral 4, Šiška 4 (6 asistencí), Ježek 4, Bažant 4, Landa 3 (1x 3, 5 doskoků), Kroutil 2.
Střelba za 2 body 31/52:18/40, za 3 body 9/22:10/25, TH 22/25:9/12. Doskoky 40:31 (útočné 16:11), asistence 33:22, ztráty 14:26, fauly 15:22.

Nejlepší hráč: Vojtěch Hruban