Těžce vybojované dva body Válečníků

mmcite-brnoPo pondělním utkání Kooperativa NBL v Ostravě a středečním duelu v poháru AAC s Komárnem, čekal na basketbalisty Děčín v sobotu už třetí zápas během šesti dnů. A po dvou prohrách se Válečníci dočkali vítězství, které se však nerodilo vůbec lehce. Samotnému střetnutí předcházel slavnostní okamžik, kdy prezident klubu BK ARMEX Děčín, Miroslav Chrastný, spolu s Janem Skokanem pogratulovali a předali dárkový koš Otomaru Černému, bývalému trenérovi děčínských basketbalistek, který v neděli 20. listopadu oslavil 90. narozeniny.

Do ARMEX Sportcentra sice přijel poslední tým tabulky KNBL, navíc bez Michala Křemena a srbského rozehrávače Sinadinoviče, ale naopak s novou americkou posilou, Kevinem Warem, která se ukázala ve velmi dobrém světle. První body utkání dali sice hráči Brna, jenž pak vedli 1:4, ale naši postupně skóre obrátili, a po trojce Kroutila vedli 13:10. Hosté vyrobili také několik ztrát, ale Válečníci toho nevyužili a jejich vedení bylo stále těsné. Na druhou stranu potěšili diváky několika parádními akcemi, z nichž asi ty nejlepší byla razantní smeč Ježka a parádní doskok Kroutila, který v letu zarazil do koše nepřesnou trojku Vyorala. Po této nádherné akci skončila první čtvrtka 22:20. Ve druhé Děčané díky pěti bodům Kroutila a koši P. Houšky odskočili na 29:22 a zdálo se, že se konečně bodově odpoutají od soupeře. Jenže nestalo se. Válečníci jakoby nemohli nalézt ten správný recept pro útok a Brno vždy dokázalo na každou minisérii domácích odpovědět, takže dvě a půl minuty před druhou přestávkou byl stav 36:34. Následně ale trefil Šiška dva body a koš přidal i Krakovič, který byl v poločase se sedmi body druhým nejlepším střelcem Děčína po patnáctibodovém Kroutilovi – 40:34.

Druhý poločas zahájili na straně Děčína stejní hráči, kteří ten první skončili, tedy Krakovič se Šiškou, a rozdíl ve skóre byl poprvé dvojciferný – 46:36. Jenže hosté další nárůst manka nedovolili a snížili na 46:42. A tak Válečníci museli znovu zabrat, aby odskočili. O to se postaraly trestné hody Landy, koš Pomikálka, trojka Šišky, který vzápětí předvedl i hezkou smeč, když mu míč vybojoval Kroutil – 56:46. Poslední slovo v této části měl pak Vyoral, který trefil trojku – 59:48. Bohužel, vstup do poslední desetiminutovky se našim nevydařil, tři a půl minuty nedali koš a Brno se dotáhlo na 59:58. Pak konečně zlomil střelecké trápení Pomikálek, ale soupeř cítil šanci na senzační výhru a otočil na 63:64. Pak ovšem přišla povedená pasáž domácích borců, kteří přitlačili v obraně, Šiška dal trojku, po něm se prosadili i P. Houška s Kroutilem a bylo to 70:64. Hosté však dál kousali a zlobili a ještě jednou se dostali na dostřel – 70:68. Pak ale přišla trojka P. Houšky, jež jakoby definitivně zlomila odpor soupeře, který v závěru fauloval a naši z trestných hodů utekli na 79:71. Tečku za zápasem udělala a diváky pobavila smeč Pomikálka – 81:71.

„Brno, přestože přijelo bez Křemene a Sinadinoviče, což jsou jeho klíčoví hráči, je takový nevyzpytatelný soupeř. Byl to těžký zápas a na výhru jsme se nadřeli. Plynulo to však z naší hry, protože v prvním poločase jsme neplnili pokyny, byly tam špatné rotace a chyběla nám větší rychlost při hře dopředu. Kvůli tomu jsme se s Brnem o výhru tahali ,ale nakonec jsme ji urvali,“ řekl po utkání Jakub Krakovič a pokračoval: „Říkali jsme si, že chceme hrát jako proti Komárnu, ale Brno se nás drželo a nemohli jsme se odpoutat. Ono se to ale někdy stává, že po dobrém utkání se silným soupeřem přijde horší se slabším. Myslím si, že rozhodlo naše přitlačení v obraně v poslední čtvrtině a možná trochu větší vůle. Ale jinak to byl vyrovnaný zápas.“
Děčín v utkání vedl 34 minut, ale nedokázal se Brnu vzdálit natolik, aby to soupeř zabalil. Nejlepším střelcem domácích byl Ondřej Šiška s 19 body, nejvyšší rating měl ale Kroutil (25), jenž dal 17 bodů, měl 4 asistence a doskočil 5 míčů. Důležité body dával Krakovič, který se nemýlil při střelbě za dva body (5/5). Naši sice prohráli bitvu na doskoku, ale měli více asistencí a méně ztrát. Hráčem utkání byl vyhlášen brněnský Američan Kevin Ware, který dal 29 bodů (3 trojky), měl 6 doskoků, 2 bloky, 5 asistencí, 5 zisků a vybojoval na sebe 7 faulů. Také další brněnské body obstarali většinou cizinci – Simpson 14, Turman 10 a Mikulič 10. Čeští hráči dali jen osm bodů, které si spravedlivě rozdělili Tomanec a Pumprla.

Trenéři po utkání
Zoran Helbich, trenér Brna: „Děčín opět ukázal svoji sílu v rotaci a odehrál utkání trpělivě. My jsme sice několikrát zahrozili, že bychom mohli zápas otočit, ale domácí to zvládli takticky. Po prohraném zápase jsem vždy smutný, ale na druhou stranu byl k vidění třicet pět minut kvalitní basketbal, v obraně jsme se snažili, nerozpadli jsme se a dostali se pod tlak Děčína a jeho fanoušků. Bojovali jsme až do konce. Přestože Děčín vedl téměř celé utkání, my jsme kontrolovali doskok, což byl rozhodující faktor, že jsme měli pozice do kontraútoků. Také jsme měli druhé šance v útoku. Neskutečný výkon dnes předvedl Kevin Ware, který zářil a držel nás ve hře.“

Pavel Budínský, trenér Děčína: „Dávám Brnu kredit za hru. Pro nás to nebylo jednoduché, protože jsme v šesti dnech hráli třetí utkání. Přesto jsme chtěli hrát stejně, jako proti Komárnu, tedy v rychlosti a pohybu, což si myslím se celkem dařilo, ale Brno opět ukázalo efekt příchodu nového Američana. Brno se stalo velmi nebezpečným protivníkem, nastartoval tým a sám dal dvacet devět bodů. Má ale také pět asistencí a pět získaných míčů a vedle něj ostatní hráči rostli. My jsme proto museli bojovat celých čtyřicet minut. Měli jsme pasáže, kdy jsme se nadechli a vypadalo to, že náš náskok navýšíme, ale pak přišly ztráty, kdy nám chyběl pohyb v kombinaci nebo nejasnému obrazu hry, kdy jsme dlouho předržovali balón, jsme to soupeři naházeli do rukou, on dal koš a zase se vrátil na dostřel. Bylo to velmi otevřené utkání, ale my bereme každou výhru a klukům pogratuluji za to, že to urvali bojovností. Jsou to cenné dva body.“

Hráči po utkání
Jan Tomanec, pivot mmcité Brno: „Přijeli jsme s tím, že nechceme zápas odevzdat. Chtěli jsme se držet domácích na dostřel, aby byli trochu nervózní, protože jsme věděli, že nejsou v úplně ideálním rozpoložení. To se nám tak nějak dařilo, na konci jsme šli možná dokonce na plichtu, ale bohužel tam chybělo takové to, aby se nám ta bomba povedla. Děčínu hodně pomohlo domácí prostředí a naše ztráty, které mi přišly hrozně zbytečné.“
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Brno přijelo oslabeno, což mu ale možná paradoxně pomohlo, protože hrálo s čistou hlavou. Nová posila Ware odehrála dobrý zápas, Brno také držely ve hře rychlé brejky a útočný doskok. Nakonec jsme to dotáhli do šťastného konce možná i díky tomu, že máme více zkušeností s vyrovnanými koncovkami.“

BK ARMEX Děčín – mmcité Brno 81:71
Body Děčína: Šiška 19 (2x 3, 5 asistencí), Kroutil 17 (3x 3), Krakovič 11, Pomikálek 9, P. Houška 7 (1x 3, 7 doskoků), Vyoral 6 (1x 3), Landa 6, J. Houška 4, Ježek 2, Bažant 0.
Body Brna: Ware 29 (3x 3, 5 asistencí, 5 získaných míčů), Simpson 14  (10 doskoků), Mikulič 10 (5 asistencí), Turman 10, Pumprla 4, Tomanec 4, Hrabovský 0, Nehyba 0.

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kroutil, Pomikálek, Landa, P. Houška
Brno: Mikulič, Nehyba, Ware, Simpson, Tomanec

Střelba za 2 body 23/38:23/47, za 3 body 7/29:32/13, TH 14/20:16/22. Doskoky 35:37 (útočné 11:11), asistence 20:12, ztráty 16:23, fauly 20:22.

Nejlepší hráč: Kevin Ware