Rubriky
Zprávy

Dobrovolní hasiči z Děčína nacvičovali stavbu mobilních protipovodňových stěn

dobrovolni-hasici-z-decina-nacvicovali-stavbu-mobilnich-protipovodnovych-stenStavbu mobilních protipovodňových stěn nacvičovali hasiči v Děčíně. Cvičení se účastnilo 40 hasičů ze všech čtyř dobrovolných děčínských sborů. Pomáhali jim technické služby města a pracovníci Povodí Labe. Cvičení začalo v sobotu po osmé hodině ranní.

„Cvičení má zajistit koordinaci všech složek. To znamená technických služeb, Povodí Labe. Při stavbě mobilních protipovodňových stěn budou pomáhat dobrovolní hasiči města, máme čtyři jednotky, takže jsme vyčlenili zhruba 40 členů našich jednotek.“ Doplňuje Radek Tuhý, který má na děčínském magistrátu na starosti krizové řízení.

Pro některé to byla premiéra. Poprvé stavěl mobilní hráz například dobrovolný hasič z městské části Křešice Vlastimil Hušák. „Hlavně abychom to dali pořádně dohromady. Ona možná nějaká voda proteče, ale to největší by se tím mělo zadržet. Děláme to poprvé.“

Naopak zkušenosti s protipovodňovou stěnou má dobrovolný hasič František Smola. „Při povodních v roce 2013, kdy stěny už byly vlastně hotový, tak jsme je používali na ostro a myslím si, že se to pro město osvědčilo velice dobře, že nebyly takové výrazné škody.“

Při povodni v roce 2002 ale velká voda zábrany na levém břehu zábrany překonala. Děčín chce proto zábrany zvýšit. Vysvětluje Radek Tuhý z děčínského magistrátu. „Město Děčín vyvolalo jednání se zástupci povodí Labe, požádali jsme o navýšení stěn. Povodí Labe podalo žádost na ministerstvo zemědělství, kde v současné době je žádost posuzována. Pokud se vyjádří ministerstvo kladně, budou následovat ještě odborná posouzení.“

Na rychlosti stavění mobilních protipovodňových stěn v Děčíně až tak nezáleží. Město má výhodu v tom, že velká voda dorazí nejprve do Ústí nad Labem. Stavění stěn tak může trvat podle Jiřího Macha z Povodí Labe déle. „Děčín má tu výhodu, že má dost dlouhou dobu na postavení. V řádech jednoho dne bychom měli mít všechno postavené.“

Martin Malát z technických služeb města popsal, jak se taková stěna staví. „Je to systém takzvaných hradidel. Takže jsou tam slupice, který ty hradidla drží a vespod je těsnící guma. Cvičení se obešlo bez větších problémů. Hasiči si chválili, že si mohli práci s mobilní stěnou nacvičit.

Foto: Jan Beneš
Autor: Jan Beneš
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever