Rubriky
Zprávy

Technické služby vyvezly usazeniny z povodní do lesa, musejí ho obnovit

bahno zb labe technicke sluzbyČeská inspekce životního prostředí udělila pokutu sto tisíc korun Technickým službám Děčín. Firma vyvezla do lesa v děčínské části Březiny vytěžené usazeniny z Labe, které v korytě zůstaly po povodni v roce 2013.

„Firma v průběhu letošního února a března na místo postupně navezla celkem osm tisíc tun tohoto materiálu. Pokryla jím lesní pozemek o ploše dva tisíce metrů čtverečních. Lesní půdu tak použila k jiným účelům, než povoluje zákon,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem Jaroslav Vacek.

Inspekce firmě uložila, že musí pozemek do konce května 2017 zrekultivovat a zalesnit. Pokutu za porušení zákona o životním prostředí mohla firmě dát až do pěti milionů korun.

„Při stanovení výše pokuty jsme vzali v úvahu, že vlastník lesa další navážení usazenin z Labe zastavil a už s námi spolupracuje na projektu rekultivace a zalesnění poškozeného lesního pozemku,“ poznamenal Vacek.

Ředitel Technických služeb Děčín Emil Čvančara tvrdí, že ukládání vytěžených sedimentů bylo legální a v žádném případě se nejedná o odpad.

„Společnost s inspekcí spolupracovala už v průběhu kontroly a spolupráce pokračuje. Předpokládaná cena rekultivace se pohybuje v rozmezí prvních statisíců korun,“ řekl Čvančara ČTK.

Autor: alh
Foto: ČIŽP
Zdroj: http://usti.idnes.cz/