Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci v Nymburku dlouho sahali po senzaci, ale nakonec odešli z kurtu jako poražení…

basketball-nymburkČEZ Basketball Nymburk vs BK Děčín – 69:64 (16:16, 35:32, 48:46)
Nymburk nastoupil do finálového Zápasu 1 v kompletním složení, chyběl pouze dlouhodobě zraněný slovenský legionář Radoslav Rančík. Děčínskému týmu scházel zraněný rozehrávač Anthony Tucker. Křídelník Filip Kroutil, jenž laboroval s kotníkem, byl již připraven na střídačce.

Základní sestavy:
Nymburk – Washington, Simmons, Welsch, P. Houška, Benda
Děčín – Vyoral, Stria, Bažant, Landa, J. Houška

Průběh zápasu:
Svěřenci Pavla Budínského měli velmi dobrý vstup do utkání a v polovině 3. minuty po trojce Luboše Strii vedli tříbodovým rozdílem – 4:7. Další zhruba tříminutovka byla ale jasně v nymburské režii, kdy se domácí zásluhou šňůry 12:1 korunované trojkou Simmonse v polovině 6. i přes těsnou „defe“ odtáhli na 16:8. Po oddechovém čase děčínské lavičky ovšem hostující hráči zavřeli stavidla na obranné polovině, neinkasovali do konce čtvrtiny ani bod a po závěrečné trefě Jirky Jelínka zpod koše platil po první desetiminutovce vyrovnaný stav 16:16. Zkraje druhého kvartálu posunul pěti punkty v řadě děčínský tým do menšího trháku Robert Landa – 20:25, ale time-out tentokrát pomohl nymburské straně. Vyoral a spol. sice svému soupeři nedovolili odskočit na větší rozdíl a po nájezdu J-Jelínka v minutě 19. dokonce byli o jeden bodík vpředu, ale čtyřmi body v řadě nakonec odcházeli do kabin za stavu 35:32 přeci jen spokojenější Středočeši.

Svěřenci Pavla Budínského dokázali se svým soupeřem držet krok i po obrátce a ve třetím hracím období se ani jednomu ze soupeřů nepodařilo odskočit na větší než tříbodový rozdíl. A stav 48:46, za nějž se vstupovalo do poslední čtvrtiny základní hrací doby, sliboval ještě výbornou podívanou a velké drama. A tyto predikce se nakonec také vyplnily…

Válečníci ve čtvrtém kvartálu za frenetického povzbuzování početné enklávy svých tifosi sice byli po většinu času pozadu a na startu 36. minuty po Hrubanově trefě z odskoku dokonce již ve dvouciferné ztrátě – 62:52, ale v samém závěru dokázali zlepšenou obranou podpořenou i kvalitnější produktivitou stáhnout manko až na jediný bodík, když 44 vteřin před koncem po dvou úspěšných šestkách Tomáše Vyorala svítil na tabuli stav 65:64! Pro děčínský tým to byly bohužel poslední body v zápase. Pětadvacet sekund před závěrečnou sirénou posunula Simmonsova trefa obloučkem domácí ekipu do tříbodového vedení – 67:64, jehož trefa se nakonec ukázala býti klíčovou.

Válečníci si i přes porážku 64:69 za bojovný a velmi kvalitní výkon vysloužili od svých fanoušků obrovské ovace a zasloužený potlesk!

Body: Simmons 16 (dvojky 4/4; TH 2/2; validita 21), Washington 12 (7 získaných faulů a 5 asistencí), Benda 12, Hruban 7, Bartoň 6 (10 doskoků – 3 útočné), Welsch 6 (7 asistencí), P. Houška 5 (5 doskoků), Pomikálek 3, Stutz 2 – Bosák 14 (6 doskoků; trojky 2/2), Landa 11 (5 plusových faulů i doskoků – 4 útočné; trojky 2/2), Jelínek 11, Vyoral 10, Bažant 6, Stria 5 (8 asistencí), J. Houška 4, Kaša 3; střelba 3 b.: 23/6 – 22/8; střelba 2 b.: 36/22 – 43/18; TH: 8/7 – 7/4; doskoky: 34:28 (útočné 8:11); asistence: 19:16; chyby: 15:18; ztráty: 15:13; týmová efektivita: 89:58.

Názory trenérů po utkání:
Pavel Budínský (lodivod
Děčína): „Předně gratuluji panu Kemzurovi a jeho týmu k prvnímu bodu ve finále. Předvedli jsme dnes velmi hodnotný výkon hodný finále, pro někoho možná až překvapivý. My jsme se pochopitelně připravovali na nejvyšší možnou úroveň hry, kterou chtěl soupeř hrát. Má kompletní tým připravený na finále play-off. My jsme řešili alternace na rozehrávce, protože nám chybí Anthony Tucker, což nebylo jednoduché. Myslím ale, že jsme to zvládli bravurně. Ustáli jsme počáteční nápor a udrželi poločasový výsledek tak, aby o něm nebylo rozhodnuto. Udrželi jsme ho pak po 39 minut a je jen škoda, že jsme koncovku nezvládli lépe. Mohla být ještě dramatičtější. Potřebujeme udělat několik korektur v kombinacích i v obraně a potřebujeme větší jistotu v zakončení z podkošového prostoru, kde někteří mladší hráči trochu panikaří a nechávají se zablokovat, když už vykombinujeme situaci až do podkošové střely. V celkovém obraze si myslím, že jsme dnes předvedli velmi kvalitní výkon, nicméně jsme prohráli a teď je řada na nás. Vím, že se to snadno říká, ale musíme se pokusit jít do druhého zápasu s vítěznou mentalitou a pokusit se pro naše fanoušky zůstat v sérii naživu. Je to obrovská odměna hrát sérii s Nymburkem a velká výzva hrát proti takovým hráčům a týmu, který má odehráno tolik mezinárodních zápasů. Prohráváme, musíme se připravit lépe a věřit tomu, že tu výhru doma zvládneme.

Kestutis Kemzura (kouč Nymburka): „Bylo to opravdu velmi těžké a kvalitní utkání. Děčín hrál dnes velmi chytře a tvrdě, ale co také čekat od finále. Náš problém byl, že jsme v první půli nechali Děčín doskakovat. V prvním poločase nám dali 12 bodů po útočných doskocích, my dali jenom dva. Ve druhé půli jsme se na doskoku zlepšili. Občas jsme ale zaspali s výpomocí ze slabé strany. Děčín ukazoval opravdu velkého bojovného ducha, což jsme dopředu čekali, jen jsme na to občas v zápase, hlavně v prvním poločase, zapomínali. Ve druhém jsme se zlepšili, několikrát jsme ubránili a rychle skórovali – a bylo z toho desetibodové vedení. Děčín se ale vrátil zpět, protože zlepšil obranu a my jsme měli problémy s exekucí. Měli jsme hluché minuty v útoku a byli pod velkým tlakem. Přestože ho naši hráči umí zvládat, tohle je finále, takže se mohlo stát cokoliv. Také na nás platila zónová obrana, takže budeme muset udělat zlepšení a vymyslet, jak ji příště lépe atakovat. Celkově jsme ale spokojení s výhrou. 1:0 je lepší než 0:1. Někdo si možná myslel, že Nymburk zničí Děčín o dvacet třicet bodů, ale nesmíme zapomenout, že tohle je finále. My musíme zůstat soustředění, připravit se na druhý zápas a přemýšlet, jak zlepšit naši hru. Víme, že nás v Děčíně čeká skvělá atmosféra, bouřlivé prostředí, které požene svůj tým dopředu.

Ladislav Faltin
Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta