Rubriky
Kultura Turisti Zprávy

Historický trh májový

slavnosti 09_alesoJiž tradičně se o třetím květnovém víkendu areál děčínského zámku promění v historické tržiště.

Letošní ročník se přesto bude od těch minulých výrazně odlišovat. Zatímco až dosud bylo centrálním prostorem trhů hlavní nádvoří, tentokrát zůstane pro návštěvníky uzavřeno. Důvodem je jeho celková rekonstrukce, která potrvá až do letních měsíců. „Při plánování letošního jarmarku jsme proto museli improvizovat,“ říká ředitelka zámku Iveta Krupičková. „I přes poněkud složité podmínky ovšem návštěvníci na zámku najdou všechno, co dělá historické trhy přitažlivé a lákavé – desítky stánků, ukázky tradičních řemesel, pěvecká, šermířská a taneční vystoupení, kejklíře, divadlo pro děti, doprovodné programy atd.“ Nové bude pouze jejich umístění. Hlavním prostorem se tentokrát stane prostranství před Čajovým pavilonem na jižních zahradách, kde bude umístěno pódium, stánky a historická krčma. Další stánky budou tradičně v Dlouhé jízdě a také na prvním nádvoří. Pěvecká, divadelní a další čísla uvidí návštěvníci i na prvním nádvoří či v Růžové zahradě. Někteří účinkující se navíc nebudou pevně držet jednoho místa, nýbrž budou procházet přímo mezi diváky. A jaká vystoupení z bohatého programu by si návštěvníci neměli nechat ujít? „Těžko vybírat jen jedno, ale já osobně se velmi těším na představení na motivy Třech mušketýrů, které se odehraje v Růžové zahradě,“ říká Iveta Krupičková.

Se změnou prostoru jde ruku v ruce také proměna stylizace. Letošní Historický trh tedy nebude směrován k postavě Černého rytíře Zikmunda z Vartenberka, který by na jižních zahradách působil poněkud anachronicky. Vlády nad trhem se po několika letech znovu chopí hrabě Maxmilián Thun-Hohenstein, jeden z nejdůležitějších majitelů zámku a především stavebník jeho architektonicky nejcennějších částí jako jsou například Dlouhá jízda nebo Růžová zahrada. Všechna vystoupení proto budou situována do období 17. století.

Historický trh májový se koná v sobotu 16. května od 9–19 hod a v neděli 17. května od 10–17 hodin. Vzhledem ke změně dispozice bude kromě tradičních vstupů Dlouhou jízdou a Růžovou zahradou zpřístupněn také vchod do jižních zahrad od řetězové lávky. Výše vstupného se již několik let nemění, zůstává 40 Kč. Děti do 130 cm, důchodci nad 65 let a držitelé průkazů ZTP mají vstup zdarma.

[FŠ]
Zdroj: www.zamekdecin.cz