Děčínské tsunami na startu poslední čtvrtiny odválo ostravské naděje na zvrat…

bk-decin-vs-nh-ostravaDěčínskému celku scházel podle predikcí Luboš Stria rehabilitující po svalovém zranění. Ostravský kouč postrádal nemocného centra Francise Doughertyho, naopak po viróze se v sestavě již objevil Ryley Beaumont. Na začátku druhé čtvrtiny si však poranil ruku Michael Medvecký a smolně zápas skončil i pro Filipa Zbránka, který v minutě 35. odkulhal ze hřiště s bolestivou grimasou, jemuž byl následně zaledován kotník…

Základní sestavy:
Děčín – Vyoral, Bosák, Bažant, Landa, Houška
Ostrava – Číž, Medvecký, Zbránek, Muirhead, Rohde

Průběh utkání:
Po úvodním rozskoku čekalo ve švech praskající ČEZ Sportcentrum na úvodní koš zápasu téměř pět minut! Jako první se prosadil ostravský křídelník Zbránek, na jeho trefu ale záhy odpověděl stejnou mincí Pavel Bosák. Na následné šestibodé vedení Válečníků hosté ještě šesti punkty v řadě odpověděli, ale od stavu 11:12 pálili přesně jen svěřenci Pavla Budínského, kteří díky šňůře 8:0 vedli po úvodní čtvrtině 19:12. Děčínský tlak pokračoval i po většinu druhé periody, pouze v polovině minuty 13. po trojce Beaumonta se hosté přitáhli na 23:18. Po timu naší lavičky jsme ale až do konce první půle na kurtu jasně kralovali a hostům dovolili nastřílet do konce půle pouze 7 bodů, naopak sami jich přihodili 22. Stylovou tečku za prvním poločasem udělal nejprve trojkou P-Bosák a na dvacetibodovou hranici naše vedení vyšponoval trefou zpod koše Jakub Houška – a do kabin se šlo za stavu 45:25.

Po přestávce ale převzali iniciativu hráči Nové huti, kteří nás aktivní hrou nutili k celé řadě chyb, které měly za následek zdramatizování zápasu. Ostravští během třetího kvartálu umazali ze svého poločasového manka polovinu a po závěrečně Zbránkově trefě svítil před poslední desetiminutovkou na tabuli stav 58:48. Tucker a spol. však větší drama nepřipustili, když čtvrtý kvartál odšpuntovalo našich 10 pointů v řadě – pět bodů bylo z produkce Tomáše Vyorala, dva přihodil Filip Kroutil – a po trojce Pavla Bosáka jsme byli opět v plusu dvaceti bodů za stavu 68:48. Ve zbytku utkání už si děčínská družina své vedení v pohodě pohlídala a se svými skvělými fanoušky tak mohla nakonec slavit výhru 86:66.

Body: Vyoral 21 (trojky 2/2; TH 5/5; efektivita 26), Bosák 20 (5 asistencí; trojky 8/4; validita 25), Tucker 11 (6 asistencí; trojky 5/3), Jelínek 9, Jiříček 8 (6 doskoků), Houška 6 (6 doskoků – 4 útočné), Kroutil 6, Bažant 5 – Muirhead 13 (7 doskoků i plusových faulů, 6 asistencí a 3 zisky; užitečnost 26) , Číž 13 (trojky 7/3), Rohde 12 (10 doskoků → double-double; 5 získaných faulů), Dragoun 10, Leczo 7, Beaumont 5, Zbránek 4, Dedek 2; střelba 3 b.: 22/11 (50%) – 25/7; střelba 2 b.: 39/20 – 35/18; TH: 15/13 – 15/9; doskoky: 32:32 (útočné 8:11); chyby: 18:22; ztráty: 14:14; týmová efektivita: 103:61; počet diváků: 1200 (vyprodáno!); nejlepší hráč utkání: Pavel Bosák (Děčín).

Ohlasy trenérů po utkání:
Dušan Medvecký (kouč Ostravy): „Mně se tento zápas hodnotí dost těžce, jelikož jsme v prvním poločase sem přijeli jako dorostenci či výletníci na výlet, prostě si tady zahrát čunču nebo streetball. Nevyužili jsme toho, že Děčín byl ze začátku myslím dost nervózní a nedal nějaké koše. Byli jsme absolutně neschopní trefit v prvním poločase koš. Hrubě nespokojený jsem s obranou ve druhé čtvrtině, kdy dostaneme 26 bodů a Děčín z nás udělal trhací kalendář. Pochopím to, že se nám nedaří útočně, ale nepochopím, že prostě přestaneme bránit. První poločas byl katastrofa. Samozřejmě že když je to o 20, tak nechci říct, že by to Děčín podcenil, ale je tam určité sebeuspokojení, domácí nastoupili do druhého poločasu tak, jak nastoupili, s tím, že my jsme dali šanci hráčům, kteří tolik nehrají – a byli daleko lepší než ti ze základní rotace, což je pro mě příjemné zjištění. Zápas jsme dohráli se ctí. Gratuluji Pavlovi (Budínskému) k zaslouženému vítězství.“

Pavel Budínský (kormidelník Děčína): „Děkuju Dušanovi za gratulaci. Já řeknu, že jsem spokojený s výsledkem, ale náš výkon nebyl úplně takový, jaký bych si představoval, protože byl právě velmi proměnlivý. První 4 minuty to bylo z naší strany velmi impotentní, dělali jsme hloupé chyby a nedávali koše, ale naštěstí toho Ostrava nevyužila. První čtvrtina byla taková nemastná neslaná, nicméně tam jsme se trošku oklepali a na jejím konci se dostali do mírného vedení. Klíčem k dojmu, že vyhrajeme, byla druhá čtvrtina, tam jsme hráli úplně v jiném tempu v nasazení a v obraně. Nevím, jestli je to uspokojení, ale podle mě je to vinou herní nedisciplinovanosti, kdy bohužel někteří hráči nejsou schopní ve třetí čtvrtině vnímat a číst hru tak, jak bychom potřebovali. Ale ke cti nám slouží to, že o faktickém vítězství rozhodly první dvě až tři minuty čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se urvali na 20 bodů. Bohužel i já jsem dnes kritický ke svým hráčům za to, že si nedokážou vyhovět v útoku a každý si v tu chvíli hraje něco jiného. Za výhru jsem rád, ale pořád máme na čem pracovat.“