Rubriky
Turisti Zprávy

Turisté se myli u hrobů a ničili louku i les, obec kempování zakázala

Labska stran Belveder_alesoLabská Stráň na Děčínsku zakázala kempovat na obecních pozemcích. Turisté a lezci tam přespávali nadivoko zejména na louce mezi hřbitovem a lesem za koncem obytné zástavby. A nechávali tam obrovský nepořádek, na který si obyvatelé vesnice stěžovali.

„Bylo tam i třicet aut, lidé si z toho udělali tábořiště. Dostávali jsme od našich obyvatel stížnosti na nepořádek. Všude byly papíry a v lese výkaly,“ říká starostka Labské Stráně Ludmila Hejdová.

Lidem podle ní také vadilo, že výletníci neberou ohledy na nedaleké pietní místo a koupou se u pumpy před hřbitovem. „Chodili za mnou místní s tím, že jsou u hřbitova nahatí lidé, kteří se tam myjí,“ popsala starostka.

Obec se rozhodovala, jak neúnosnou situaci řešit. „Zastupitelé se domluvili, že na místě vyvěsíme tabulky se zákazem stanování a rozdělávání ohňů, a počkáme, jestli to zabere. Od té doby se to zlepšilo,“ řekla Hejdová.

Dodala, že kdyby opatření nemělo dostatečný efekt, obec by usilovala o umístění dopravních značek se zákazem vjezdu. „To by nás ovšem stálo dost peněz,“ míní Hejdová.

Pozemek leží na území CHKO Labské pískovce. Šéf ochranářů Petr Kříž přiblížil, že obec správu CHKO kvůli problému kontaktovala, správa však žádné kroky nepodnikla.

Lidé na louce kempovali nezákonně, říká ochranář
„Náš strážce se tam jel párkrát podívat. Pak jsme se dozvěděli, že si to obec vyřeší sama,“ zdůvodnil Kříž.

Podle jeho názoru lidé na louce kempovali nezákonně. Zákon totiž uvádí, že je zakázáno rozdělávat oheň do 50 metrů od hranice lesa, což návštěvníci nedodržovali.

Jednu ze sousedících parcel vlastní teplická pobočka Junáku. Ta na ní pořádá skautské tábory, jichž se účastní kolem 30 dětí. Jejich kempování ale obci nevadí. „Mají to povolené od CHKO, mají i své mobilní toalety,“ podotkla starostka Hejdová.

Zástupkyně vůdce teplického Junáka Lenka Seinerová zmínila, že organizace zvažuje možnost, že by na svém pozemku vyvěsila stejné zákazové cedule, jako to udělala obec.

„Uvažujeme o tom, protože poslední dva roky je situace neúnosná. Ničí to i les, ze kterého se staly veřejné záchodky,“ dodala Seinerová.

Autor: Ondřej Kůs
Zdroj: http://usti.idnes.cz/