Rubriky
Kultura Zprávy

Pozvánka na Literární Zarafest

Zarafest_alesoÚvodem malé shrnutí festivalové historie. Literární Zarafest vznikl v roce 2001, jméno je odvozené od legendární, ale bohužel již neexistující děčínské taverny Zarabanda, která měla po roce 2000 klíčový význam pro literární dění v Děčíně. Festival iniciovali a také řadu ročníků organizovali děčínští literáti Radek Fridrich a Tomáš Řezníček.

Oba básníci jsou, pokud se zrovna příležitostně na organizaci festivalu nepodílejí, jeho stálými mentory. Kromě otců zakladatelů je Zarafest spojen rovněž se spolkem Iniciativa pro děčínský zámek, který nese od roku 2013 jméno Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost. Společnost je po celou dobu pořádání Zarafestu garantem finančního zajištění a administrace festivalu.

Kromě spolupráce s Děčínsko-podmokelskou vlastivědnou společností je tradiční i místo konání. Od prvního ročníku si na festivalu můžete užít neopakovatelnou atmosféru barokní zarafestRůžové zahrady zámku Děčín, a to vždy během sobotního programu. Páteční večer zpravidla dvoudenního festivalu pak hostí některý z děčínských klubů. Od roku 2012 je tímto místem Bar Bodenbach v děčínské čtvrti Podmokly.

S ohledem na fakt, že třináct let není až zas tak málo, vystřídala se na pořádání festivalu celá řada lidí, kteří se podíleli na jeho dramaturgii. V letech 2006 a 2007 to byli např. Petr Špánek a J. H. Kalif. Dnes jsou kurátory Alice Prajzentová (od 2011) a Otto Chmelík (od 2007). Design plakátů a propagačních materiálů je od roku 2008 dílem Beth Helmling Tonder. V posledních letech je pro Zarafest a literární život v Děčíně důležité také propojení s okruhem kolem Literárně-kulturního časopisu H_aluze a aktuálně rovněž se streetartovým projektem Ukradená galerie.

Zarafest je literárním a kulturním setkáním sice komorním, ale již dávno přesahujícím region Děčína a severních Čech. Jeho hosty byla celá řada významných literátů a to nejen z českých zemí, ale i ze zahraničí. Z českých hostů jmenujme například básníka Oskara Rybu, romanopisce Václava Kahudu a Emila Hakla, básníka a organizátora brněnského literárního dění Jaroslava Erika Friče či básnířky a spisovatelky Svatavu Antošovou a Sylvu Fischerovou. Zarafest též navštívili němečtí autoři Henner Kotte, Contanze John, Susann Popp, Norbert Weiß či polský Piotr Kepski. Nedílnou součástí festivalu jsou hudební vystoupení, která literární maratón koření. Mezi hudebníky se objevili například The Plastic People of the Universe, Monika Načeva a Justin Lavash, Už jsme doma, hudební experimentátoři Dva či ústecká Nauzea Orchestra.

V letech 2008, 2009 a 2013 jsme u příležitosti festivalu vydali almanach s názvem Zarabook, resp. Zarabuch. V roce 2014 se na tento sešit, který přináší informace o vystupujících a případně ukázky z jejich tvorby, můžete těšit také.

Program:
Literární Zarafest 2014
14. ročník
Děčín 28. – 30. srpna 2014
Literární časopisy

Čtvrtek 28. 8. 2014
Ukradená galerie a Bar Bodenbach
19.00 – UKG – Viktor Karlík (Revolver Revue) – Typografiky
20.00 – Básník Ticho v Baru Bodenbach

Pátek 29. 8. 2014
19.00 Bar Bodenbach
Pandora (Ústí nad Labem) – šéfredaktorka Kateřina Šuchová, básník Jiří Koten
Živel (Praha) – šéfredaktor LP Fish
Weles (Brno) – šéfredaktor Petr Čermáček
Ivana Myšková – próza
Jakub Cermaque Čermák – písně
Moderuje Dan Jedlička

Sobota 30. 8. 2014
15.00 Růžová zahrada děčínského zámku
Psí víno (Praha) – šéfredaktor Ondřej Hanus, redaktoři Ondřej Buddeus a Olga Peková
Protimluv (Ostrava) – šéfredaktor Jiří Macháček, básnířka Lenka Daňhelová
Analogon (Praha) – redaktor Bruno Solařík
Host (Brno) – redaktor Martin Stöhr, prozaik Stanislav Beran
Tvar (Praha) – šéfredaktor Adam Borzič
Ostragehege (Drážďany) – šéfredaktor Peter Gehrisch
Moderuje Josef Straka
Ty Syčáci
DekadentFabrik

Doprovodný program:
Stickerkový workshop Helmy Studené a Linorytová dílna Helen Čubové

Vstupné ve čtvrtek dobrovolné, v pátek 50,-, v sobotu 100,-

Pořadatel: Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost

Finanční podpora: Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Děčín

Spolupráce: Zámek Děčín, p.o., Bar Bodenbach, Café Na cestě, Vesta Support

Zdroj: www.zarafest.cz