Válečníci ani napodruhé letos Opavu nedokázali skolit…

basket kolinBK Děčín vs BK Opava – 77:79 (14:12 34:28 51:58)

Děčínský kormidelník Pavel Budínský postrádal v utkání avizovaného křídelníka Honzu Jiříčka, ale také pivota Jakuba Kašu, jehož výzbroj „zdobily“ berle. Petr Czudek musel řešit ještě větší trable, když ke dlouhodobě zraněnému Černohorci Milutinu Dukanovičovi se přidali i Jakub Šiřina, Ladislav Sokolovský – a aby toho nebylo málo, v 17. minutě děčínského klání si udělal těžký výron kotníku point guard Radim Klečka, smolař loňské a nyní tedy i letošní sezony…

Zápasový účet otevřel „až“ zkraje 3. minuty trefou z pole děčínský kapitán Jakub Houška, ale hosté velmi brzy kontrovali a skore otočili, když po Dokoupilově trojce byli na začátku 5. minuty v plusu čtyř punktů – 4:8. Našemu celku se však podařilo brzy manko smazat – a od stavu 8:8 patřil na děčínské straně závěr úvodní periody pouze jedinému muži, a to Pavlu Bosákovi. Zásluhou šesti bodů z jeho rukou včetně klíčové poslední střely jsme po úvodní čtvrtce vedli 14:12.

Hned v úvodu druhého kvartálu jsme své vedení navýšili na šest bodů – 18:12, ale bohužel velmi rychle o svůj náskok přišli – na konci minuty 14. se trefil za dva body Radim Kramný a srovnal na 18:18. Po oddechovém čase děčínské lavičky jsme však opět tahali za delší konec provazu my a díky šňůře 7:0 korunované trojkou Luboše Strii jsme se zkraje 16. minuty odpoutali na 25:18. Slezané nás sice v samém závěru úvodní půle do většího trháku nepustili, ale díky závěrečné trefě Lukáše Bažanta jsme nakonec odcházeli do kabin spokojenější díky vedení 34:28.

Na celkem vydařenou druhou čtvrtinu se nám bohužel po změně stran navázat nepodařilo a o vedení jsme brzy přišli, když Opavané hlavně zásluhou Gniadka a Blažka skore brzy otočili – konkrétně po koši s faulem druhého jmenovaného došlo k obratu na 34:36… A na začátku minuty 25. po tříbodové trefě Petra Dokoupila byli hosté v plusu již sedmi pointů – 35:42. Válečníkům se sice podařilo manko smazat, když na začátku 28. minuty zakončil rychlý protiútok Luboš Stria, ale od stavu 46:46 a time-outu opavské lavičky opět vládl na hřišti jen jeden tým, a to ten hostující. Zásluhou nevydařené koncovky třetího kvartálu jsme tak před poslední čtvrtkou řádné hrací doby byli v minusu sedmi bodů – 51:58.

V této sekvenci hry jako by Válečníci opět zapnuli na vyšší rychlostní stupeň, čehož sice využili, postupně manko smazávali bod po bodíku, až ve 35. minutě přesně zacílil Jakub Houška a otočil na 64:62, ale kupící se chyby na obou stranách hřiště nás připravily o soustavnější tlak. Od tohoto stavu začal velmi tuhý boj o každý bod i centrimetr na kurtu, z čehož nakonec vyplynula dechberoucí koncovka. Dlužno podotknout, že v poslední pětiminutovce se vyznamenali výrazně také snajpři z dlouhé vzdálenosti, a to na obou stranách barikády. Ve vypjatém závěru tedy nejprve 43 vteřin před koncem proměnil svůj nájezd Petr Dokoupil – 75:77; o dvanáct sekund později pak Luboš Stria srovnal – a díky faulu nás mohl jednou šestkou poslat i do vedení, ale tu bohužel neproměnil – 77:77; 17 vteřin před koncem projel celou naší obranou Kryštof Vlček a po jeho smeči to bylo 77:79. Poslední útok zápasu měli ve svých rukou Válečníci, ale Jakub Houška bohužel svou střelu neproměnil – nic víc už se neudálo a po výsledku 77:79 tak ztrácíme i druhý letošní zápas s Czudkovou družinou…

Děčín – Venta, Stria, Bažant, Landa, Houška
Opava – Klečka, Dokoupil, Tóth, Blažek, Gniadek

Body: Bosák 19 (+ 5 doskoků; trojky 4/3, dvojky 5/4, TH 2/2; validita 24), Stria 18 (+ 9 asistencí; trojky 6/4), Bartoň 14 (+ 8 doskoků a 6 získaných faulů), Vyoral 14, Houška 6, Bažant, Landa a Venta po 2 – Blažek 19 (+ 5 doskoků a 6 F+; TH 9/9; užitečnost 27), Dokoupil 14 (trojky 9/4), Vlček 12, Kramný 11 (+ 7 doskoků), Gniadek 9 (+ 9 doskoků), Palát 7, Tóth 5 (+ 6 doskoků), Klečka 2; střelba 3 b.: 21/9 – 26/11; střelba 2 b.:38/19 – 34/17; TH: 17/12 – 15/12; doskoky: 27:35 (útočné 3:7); chyby: 18:21; ztráty: 14:14; týmová efektivita: 93:88; nejlepší hráč utkání: Kryštof Vlček (Opava); počet diváků: 810.

Ohlasy trenérů po utkání:
Pavel Budínský (Děčín):
 „Gratuluju Opavě k výhře. Já bych nesouhlasil s Petrem, že bychom něco podcenili kvůli našim dobrým prvním čtvrtinám. Nemůžete podcenit tým, se kterým jste prohráli. Ani si nemyslím, že by to na naší hře nějak vypadalo. My jsme dnes hráli v tempu, ale soupeř taky – to jsme věděli, že Opava je schopná tady hrát tímto způsobem. Myslím, že dnes rozhodlo, že Opava z pohledu papírového nefavorita mohla hrát svou hru založenou na té sestavě, kterou měla. V podstatě nám především ve druhém poločase neumožnila dostat se do tempa a do rytmu na útočné polovině v hře pět na pět, protože hráli celou dobu zónovou obranu, my jsme špatně četli hru, byli jsme moc zběsilí a zrychlení a dělali jsme spoustu mentálních chyb. Ta šňůra 14:1 zkraje druhého poločasu dostala soupeře do mentální pohody. My jsme však potom zas kontrovali, ale jak se krátil čas, tak už to potom bylo spíše o tom, kdo dá a kdo nedá koš. Nakonec my jsme zpod koše zahodili, soupeř vyhrál, ale myslím, že kdybychom lépe četli hru a lépe spolupracovali a zbytečně někdy nekomplikovali hru, tak to pro nás možná bylo vítězné utkání. To, že jsme nedali některé střely, nás dostalo do psychického tlaku. A závěr jsme už nezvládli, ale celkově produktivita a klid Opavy s tím, že Vlček to velmi obstojně odehrál za jediného zraněného rozehrávače – ten hráč využil nabídnutou šanci, přijel sem se sebevědomím… Gratulace do Opavy.“

Petr Czudek (Opava): „My jsme přijeli do Děčína po smolném domácím zápase s Kolínem a bz dvou klíčových hráčů. Trošku jsme spoléhali – a nechci, aby to vyznělo špatně – že se soupeř trošku uspokojí a trošku to podcení. První čtvrtiny má Děčín výborné, a to jak doma, tak i venku. Minulý zápas vyhráli vyloženě první čtvrtkou, na to jsme upozornili a to se nám povedlo. Zachytili jsme vstup do utkání, ale ve druhé čtvrtce získal soupeř náskok. Také ale přišla další rána – ztratili jsme klasického rozehrávače Radima Klečku, který si udělal těžký výron. V šatně jsme si pak řekli, že nemáme co ztratit, to se vždy hraje lépe, když člověk může jen překvapit, zvláště pro nás, pro Čechy. Druhý poločas pak jednapadesát bodů v útoku a výborný výkon všech hráčů, kteří byli na hřišti. Hráli jsme v atypické sestavě, ale kluci se s tím porvali a jsem za to vítězství velmi rád. I když se rozhodovalo v koncovce – s Kolínem odražený míč a šestky, dnes zase soupeř nedal tutovku… To je sport a basketbal. Jsme rádi za dva body, protože upřímně říkám, že jsem nečekal, že zrovna dneska bychom je tu měli urvat.“