Rubriky
Zprávy

Dostavbu dálnice D8 komplikují sesuvy půdy

D8 vysatvba Dobkovičky září 2010_alesoTermín dokončení stavby dálnice D8 přes České středohoří je stále nejasnější. Hlavní úlohu v tomto nekonečném příběhu teď hraje sesuv půdy u Litochovic nad Labem. Zatím se nerozhodlo, kdy se odstraní a sesuv navíc může hrozit i na dalším místě.

Bude třeba udělat geologické průzkumy, které buď dovolí dál stavět, nebo stavbu úplně zastaví. V nejhorším případě by se hledala nová trasa dálnice.

Nestabilní svah je totiž i na dalším místě, poblíž už hotového tunelu Prackovice. Je tedy důležité, jak tam průzkumy geologů dopadnou.

„Nastane situace rozhodování, zda je technicky a finančně únosné a správné zvýšení bezpečnosti stávající trasy dálnice D8, nebo jestli budeme připravovat a řešit odklon trasy mimo sesuvné území,“ vysvětluje František Zuckerstein z Ředitelství silnic a dálnic.

Jak sesuv půdy komplikuje dostavbu dálnice D8, zjišťoval Jan Bachorík  – PŘEHRÁT

 

Pokud by došlo na hledání nové trasy, bylo by nejspíš nutné postavit nový, zhruba čtyřkilometrový tunel mezi Dobkovičkami a Radejčínem.To by ale pravděpodobně bylo dražší než zabezpečení rizikových svahů na stávající trase D8.

Při jejich zpevňování by se ale musel celý úsek důkladně odvodnit, což by přineslo další riziko.

„Pravděpodobně bychom tímto opatřením zlikvidovali podzemní vody v Prackovicích a v Libochovicích. Systém by musel být připraven tak, abychom vodu, kterou stáhneme z toho území, mohli smysluplně využít pro potřeby lidí, kteří tam bydlí,“ říká Zuckerstein.

Dostavba dálnice D8 se tak už po několikáté protáhne a pravděpodobně se nestihne dokončit do roku 2015. Pokud by došlo na hledání nové trasy, znamenalo by to dokonce až desetileté zpoždění.

Lidé se bojí průtahů

Po celou dobu by auta jezdila po objízdných trasách přes obce, které si už dlouhý čas stěžují na velkou dopravní zátěž. Pro nezávislého starostu Bořislavi na Teplicku Aleše Navaru je to nepředstavitelné.

„Zase jsme se dostali do situace, kdy prohrává člověk na objízdné trase. Když tudy jede autobus od Prahy, zastavuje nám na silnici. Každý den jsou tu nebezpečné situace, kdy děti přecházejí,“ stěžuje si Navara.

Krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek z KSČM ale obavy ze zpoždění dostavby dálnice D8 mírní.

„Věřím tomu, že je to dobře připraveno a pokud nebudou žádné další problémy, nenaplní se ani poplašné zprávy. Podle mě to nemá nic společného s tím, že by se měla prodloužit dostavba dálnice D8,“ míní Komínek.

Lidem na objízdných trasách tedy nezbývá nic jiného, než čekat, jak geologické průzkumy na nedostavěném úseku D8 dopadnou.

Zdroj: www.rozhlas.cz/sever