Rubriky
Zprávy

Do obcí postižených povodní v Ústeckém kraji přijdou první peníze, rozdělí se 300 milionů

velka voda 2013_alesoZastupitelé Ústeckého kraje schválili rozdělení peněz pro obce poškozené povodní. Na takzvané prvotní náklady půjde víc než 300 milionů korun. Zaplatí se za ně třeba úklid nebo náklady na evakuaci.

„Já jsem spokojen zejména s tou krátkou dobou, kdy byl Ústecký kraj schopen rozhodnout jednoznačně o pomoci. Vítám to. Své obci můžu jednoznačně přinést zprávu, že požadavky, které jsme dali, Ústecký kraj odsouhlasil,“ neskrýval radost po jednání zastupitelstva starosta Křešic Václav Kovařík z ČSSD.

Jeho obec dostane celou částku, o kterou požádala, stejně jako ostatní postižená města a obce v Ústeckém kraji. Jde ale jen o malou část.


O rozdělení peněz pro obce poškozené povodní v Ústeckém kraji natáčel redaktor Jan BachoríkDOWNLOAD (STÁHNOUT)

Hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM odhaduje celkové škody na 7 miliard korun: „Zatím naprosto orientačně na 7 miliard korun, škody se stále sčítají. Prošlo to ve velké míře velkými městy jako je Ústí a Děčín.“

Křešice budou muset sehnat dalších asi 7 milionů na totálně zničenou kanalizaci. Z prvotních peněz dostane dále Děčín 34 milionů, škody má ale daleko vyšší.

„Předběžné odhady škod, které jsou následné, máme asi na 430 milionů korun. Uvidíme, jak se to udělá, až se bude jasně stanovovat škoda. Já si myslím, že stále je menší, než byla v roce 2002,“ míní si primátor Děčína František Pelant z ČSSD.

Zastupitelé rozdělili na prvotní náklady 309 milionů korun. Z toho se zaplatí například náklady na evakuaci nebo úklid nejhorších následků povodní.

Autor:  Jan Bachorík
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever