Rubriky
Kultura Sport Turisti Zprávy

Otevření turistické sezony 2012 v Českém Švýcarsku už klepe na dveře…

O víkendu 20. – 21. dubna proběhne již tradiční společné Otevření turistické sezóny v Českém Švýcarsku, kterou připravuje společnost České Švýcarsko s dalšími partnery. Připravena je pestrá škála především turistických i sportovních akcí na území Českého i Saského Švýcarska.

Pro příznivce přírody a turistiky jsme na třetí dubnový víkend připravili hned čtyři výlety s průvodcem, každý s jiným programem a zaměřením.

20. - 21.4. Otevření turistické sezony 2013_Page_1V sobotu 20. dubna od 10 hodin odstartujeme letošní turistickou sezonu spolu se Správou Národního parku České Švýcarsko slavnostním otevřením nově vybudované vyhlídky na Malé Pravčické bráně. Na rozdíl od její větší sestry se tak návštěvníci mohou projít nad obloukem tohoto skalního okna. V oblasti Vysoké Lípy a Mezní Louky tak turistům začne v těsné blízkosti skalního hrádku Šaunštejn plnohodnotně sloužit nový výletní cíl. Sraz všech účastníků je u autobusové zastávky ve Vysoké Lípě v 9.15 hod, kde čekáme na příjezd turistických autobusů ze směru od Děčína i Krásné Lípy. V rámci slavnostního programu při otevření vyhlídky představíme i zbrusu nové turistické publikace: Turistický magazín Zážitky v Českosaském Švýcarsku a brožuru Jízdních řádů turistických autobusů, vlaků, lodí a přívozů jak v Českém tak i v Saském Švýcarsku. Z Malé Pravčické brány pak budeme pokračovat komentovanou procházkou na Mezní Louku, kde si budete moci prohlédnout nový a zajímavý typ ubytovacího zařízení tzv. Seníky U Fořta a navštívit informační středisko při vstupu na Gabrielinu stezku vedoucí až na Pravčickou bránu.

20. - 21.4. Otevření turistické sezony 2013(1)_Page_2Na sobotní podvečer jsme připravili další zajímavý výlet Za tajemstvím jetřichovických skal. Vydáte se s námi po starých skalních stezkách Národním parkem České Švýcarsko na podvečerní túru Jetřichovickými skalami a hlubokými lesními roklemi. Cestou vás čeká řada zajímavých míst, které jsou spjaty s tajemnými osudy dávných obyvatel. Po méně známých a znovu objevených cestách vás budou provázet zkušení certifikovaní průvodci Jiří Rak a Václav Baňka. Sraz všech účastníků je v 15:30 hod u infostřediska v Jetřichovicích a délka trasy je 9 km.

Třetí sobotní celodenní turistickou akcí je výlet k sousedům do Saska aneb Po skalních římsách na Šrámové kameny. Budeme křižovat známé turistické trasy, abychom po zapomenutých dřevěných chodnících prostoupili tajemným labyrintem pískovcových věží a stěn. Po skalních římsách a železných žebřících vystoupáme až na samý vrchol rozeklaného skalního masivu Schrammsteine. Vychutnáme si daleké výhledy na okolní svět stolových hor Národního parku Saské Švýcarsko.

20. - 21.4. Otevření turistické sezony 2013_Page_3

Turistickou víkendovou nabídku zakončíme nedělním dálkovým pěším přechodem z Mezní Louky až do soutěsek Křinice a do Šluknovského výběžku. V roce 125. výročí založení Klubu českých turistů organizuje obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a KČT Krásná Lípa túru o délce cca 19 km zapomenutými stezkami nejkrásnějšími místy zadního Českého Švýcarska. Trasa: Mezní Louka – Hluboký důl – Zadní Jetřichovice – Vlčí rokle – plavba na lodičkách po Křinici – Zadní Doubice – soutěska Bílého potoka – Mikulášovice (horní nádraží).

 

 

 

20. - 21.4. Otevření turistické sezony 2013_Page_4Janovský trhák je naopak akce šitá na míru široké sportující veřejnosti, amatéry a hobby závodníky. Jedná se o cyklistickou časovku do vrchu mezi obcemi Janov a Hřensko. Závod startuje ve Hřensku – nejníže položené obci v České republice a je veden po státní silnici do Janova – obce na náhorní plošině Labských pískovců. Trasa je dlouhá 2800 a má převýšení cca 200 m. Sportovní program plný zábavy je připraven v Janově i pro děti, akce je tedy zajímavá i pro rodiny s dětmi.

In-line a cyklo jízda Českým Švýcarskem

V neděli 21. dubna pro vás Občanské sdružení Krásnolipsko připravilo In-line a cyklo odpoledne v krásném prostředí Českého Švýcarska. Centrem dění jsou kvalitní asfaltové komunikace v Krásné Lípě a okolí. Začátek akce: ve 14 hodin před Domem Českého Švýcarska na Křinickém náměstí v Krásné Lípě. Společně se rozjedeme po Krásnolipsku, pojedeme z Krásné Lípy do Kyjova a zpět. Bruslaři, cyklisté, lidé s koloběžkami, maminky na bruslích s kočárky jsou vítáni. Trasa je dlouhá cca 10 km a je vhodná pro pokročilé bruslaře, kteří umějí brzdit a zabrzdit. 

http://blog.ceskesvycarsko.cz/cs/otevreni-turisticke-sezony-2013

 

Další novinky a zprávy pro turistickou sezónu 2013

 

Českosaské Švýcarsko TO JEDE!

–      Výlety s průvodcem s využitím turistické dopravy

 • Tramvají do skal
 • Parníkem do skal
 • Parním vlakem do skalního hradu
 • Proplujeme po Křinici k sousedům
 • Autobusem o prázdninách do Saského Švýcarska

 

Více na :http://akce.ceskesvycarsko.cz/cs/zazitky/vylety-s-pruvodcem

 

 

DOPRAVA

 • Turistické jízdní řády 2013 – zcela nová brožura, kompletní jízdní řády a schéma mapy, k dostání ve všech infocentrech v Ćeskosaském Švýcarsku
 • Loď Poseidon – provoz zahájí 20. 4. (jezdit bude na trase Děčín – Hřensko – Bad Schandau, Děčín – Dražďany, novinka Děčín – Míšeň)
 • Turistický autobus – duben, květen, červen, září – jezdí o víkendech a svátcích, červenec – srpen – jezdí denně
 • Rafty na Labi – možnost využít půjčovnu raftů a doplout pohodově do Hřenska a Bad Schandau nádhernou scenérií Labského kaňonu. Zpět je zajištěn odvoz autem.
 • Kozí dráha – vlakem opět na Kozinu, tentokráte V SOBOTU 20. DUBNA 2013 opět vyjedou vlaky z Děčína do Telnice, více info na www.kozidraha.cz.  Města a obce Děčín, Jílové, Libouchec, Telnice, Krupku, Novosedlice a Oldřichov u Duchcova propojují koleje již od roku 1871. Dlouhá historie nic neubrala na kráse a regionální důležitosti trati, kterou již naši prapraprarodičové nazvali „Kozí dráha“.

 

NOVÁ INFORMAČNÍ STŘEDISKA

Kromě tradiční sítě informačních středisek Národního parku České Švýcarsko, obcí a měst v okrese Děčín a Šluknovska jsou v letošním roce otevřena nově tato informační místa:

 • Informační středisko a galerie Ametyst v Brtníkách
 • Informační centrum U Fořta na Mezní Louce

 

EXPOZICE, ZÁMKY, PAMÁTKY

 • Zámek Děčín  – speciální prohlídky pro děti Prohlídky s tajemnou postavou, Zámecké interiéry, Barokní perly zámku, Růžová zahrada, v létě se plánuje otevření Jižních teras
 • Zámek Šluknov – expozice Svazu c. k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české – ŠLUKNOVSKO, VOJENŠTÍ VYSLOUŽILCI A VELKÁ VÁLKA, muzeum Lesnictví, informační centrum, cukrárna Dlask – regionální výrobce
 • Loretánský areál Rumburk – novinka – nově opravené svaté schody
 • Expozice Dům Českého Švýcarska Krásná Lípa – interaktivní expozice, nový exponát – let balónem nad krajinou Českého Švýcarska, celoročně otevřené informační středisko
 • ZOO Děčín a Expozice Rajské ostrovy Děčín – zahrada plná exotických i tuzemských zvířat, bohaté programy pro děti a rodiče dle aktuální nabídky

SPORT A ADRENALIN

 • Půjčovna koloběžek a Lanové centrum na Jedlová – od dubna v provozu – čekáme až sleze sníh

 

ZÁŽITKY v Českosaském Švýcarsku 2013

 • Nové číslo úspěšného turistického magazínu právě vyšlo, nabízí poutavé čtení a nabídku na turistické, volnočasové, sportovní a gastronomické zážitky v tomto regionu. Magazín vydává společnost České Švýcarsko a bude k dostání zdarma ve všech informačních střediscích.

 

České Švýcarsko o.p.s.
Křinické nám. 1161/10
Krásná Lípa 407 46
Tel: +420 412 383 000
www.ceskesvycarsko.cz