Rubriky
Zprávy

Národní park se ohlíží za mysliveckým rokem

OLYMPUS DIGITAL CAMERAČeské Švýcarsko, 4. 4. 2013 Národní park České Švýcarsko vyhodnocuje uplynulý myslivecký rok, který skončil k poslednímu březnovému dni. Z hlavních druhů zvěře zde myslivci ulovili 115 kusů jelena evropského, 17 srnců obecných a 140 prasat divokých. Lov při započtení nalezených úhynů odpovídá plánovaným hodnotám, v případě prasat divokých byl plán překročen. Hlavním cílem lovu v národním parku je udržení stavů zvěře na takové úrovni, aby nebyla narušena přeměna zdejších lesů na přirozené porosty. Při plánování lovu se však zohledňují také další aspekty, například škody, které by kvůli vysokým stavům zvěře vznikaly lesníkům či zemědělcům v sousedství národního parku. Člověk lovem nahrazuje nepřítomnost velkých šelem, které jím byly vyhubeny v uplynulých staletích.

“Myslivost na území národního parku je jedním z témat, která laika mohou překvapit. Při bližším pohledu však lov na územích s nejvyšším stupněm ochrany však má velice logické opodstatnění,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Člověk u nás v minulosti zcela vyřadil přirozené velké predátory, a je nyní na něm, aby ve vlastním zájmu namísto nich udržoval rovnováhu v přírodě.”

Naopak tam, kde k návratu predátorů již došlo, se lov neprovádí již vůbec. Na území národního parku se tak neloví žádné druhy ptáků, ale například ani zajíci polní, neboť už své přirozené predátory v přírodě mají. “Pokud v budoucnu dojde k návratům dalších šelem, například vlků, je velice pravděpodobné, že budeme moci plány lovů u některých druhů zvěře snížit. Přirození predátoři se postarají o rovnováhu namísto nás,” shrnuje Jan Drozd, ředitel odboru péče o ekosystémy Správy Národního parku České Švýcarsko.
Zdroj: www.npcs.cz