Po třetí výhře v řadě jsme se přiblížili postupu do skupiny A1!

lions-j-hradecOba trenéři měli v utkání k dispozici kompletní dvanáctku hráčů,. Na děčínské straně tak zůstali mimo sestavu Vojta Čonka a Kuba Kaša; hostům pak nejcitelněji scházela hlavně dvojice zraněných podkošových borců Radim Kramný a Michal Fröhde, které se ostaním nepodařilo nahradit.

Průběh zápasu:
Válečníci rozehráli utkání proti Lions velmi dobře – po úvodním koši ex-děčínského pivota Jana Tomance jsme brzy otočili na 6:2 a své vedení postupně navyšovali. V polovině 4. minuty po nájezdu Admira Aliče to bylo 10:4; a když se v 6. minutě zpod koše prosadil Robert Landa po nezištné přihrávce od Luboše Strii, vzal si za stavu 17:8 hostující kormidelník první oddechový čas zápasu. Po návratu z minutové porady hosté děčínský tlak na chvíli utlumili a dostali se až na dostřel dvou bodů. Závěr úvodní periody však opět zvládli Sanders a spol. na výbornou a zvýšili svůj náskok na sedm bodů – 27:20…

… a stejně skvěle jsme začali i čtvrku s pořadovým číslem dvě – na přelomu 13. a 14. minuty prohnal síťkou trojku Ell Sanders a naše vedení bylo rázem dvouciferné – 35:24. Děčínská ekipa ve druhém kvartálu jednoznačně dominovala, svého soka téměř k ničemu nepustila a postupně navyšovala svůj náskok, který se v 17. minutě po koši Petera Sedmáka z pole vyšplhal již na sedmnáct bodů – 46:29. O další dva punkty ho v úplném závěru první půle ještě rozšířil kapitán Jakub Houška, takže do kabin se odcházelo za stavu 52:33 pro děčínský celek.
V úvodní dvacetiminutovce nastřádala na děčínské straně hned pětice hráčů po 7 bodech (Pope, Sedmák, Houška, Stria a Soukup); v týmu Lions si pak nejvíce bodů zapsala dvojice forwardů Tomanec (11) a Vošlajer (5).

Druhou půli odšpuntovala trojka Luboše Strii na 55:33 a zdálo se, že nováček soutěže si z ČEZ Sportcentra odveze debakl. Jenže postupem času se borcům v bílém již v ofenzivě tolik nedařilo a skóre se tak na obou stranách (jelikož hosté se nijak výrazněji střelecky nechytili) posouvalo jen velmi pomalým tempem – tento fakt jen podtrhuje moment ze začátku 26. minuty, kdy ihned po rozehrání míče zpoza autové čáry skóroval Lukáš Bažant a upravil průběžný stav na 59:35. Tečku za bodově „dietním“ třetím kvartálem nakonec udělal nájezd hostujícího Čecha, ale i přesto jsme stále drželi komfortní náskok – po třetí čtvrtce svítil na tabuli stav 64:43.

Ve čtvrté čtvrtině dostali na obou stranách velký prostor na kurtu i hráči širší sestavy, kteří tak měli šanci nasbírat cenné ligové zkušenosti. Ale ani v poslední čtvrtině řádné hrací doby jsme nedopustili žádné drama a vybudovaný náskok si v pohodě udržovali. Na konci 33. minuty sehrála dvojice Alič – Pope ukázkově rychlý protiútok, který zakončoval druhý jmenovaný a zvyšoval na 70:46. Závěr utkání také zpestřily první bodové zápisy v MNBL dvou mladíků – na děčínské straně Lukáše Linharta a v dresu Jihočechů pak Petra Šlechty. V poklidném závěru za potlesku diváků si tak nakonec Válečníci došli k výhře 84:63…

Body: Pope 12 (+ 7 asistencí), Stria 10 (+ 5 doskoků i asistencí; validita 19), Soukup 10, Jiříček a Sedmák po 8, Houška 7 (+ 5 doskoků), Sanders 7 (+ 3 zisky), Bažant 7, Landa 6, Alič 4, Bejček 3, Linhart 2 – Tomanec 15 (+ 6 doskoků a 5 zisků), Šlechta 9, Vošlajer 7, Atkinson 6 (+ 8 doskoků), Čech 6 (+ 5 asistencí i získaných faulů), Pavlík 6, Dygrýn 5, Eisman, Novák a Zachrla po 3; střelba 3 b.: 14/6 – 16/2; střelba 2 b.: 47/27 – 45/23; TH:19/12 – 24/11; doskoky: 33:26 (útočné 3:5); fauly: 22:23; ztráty: 22:23; týmová užitečnost:101:47!; počet diváků: 1010; nejlepší hráč utkání: Luboš Stria (Děčín).

Základní sestavy:
Děčín – Pope, Stria, Alič, Landa, Houška
Jindřichův Hradec – Eisman, Dygrýn, Zachrla, Atkinson, Tomanec

Názory trenérů po utkání:
Pavel Budínský (Děčín): „Děkuji Karlovi za gratulaci. Myslím, že se dnes hrál svižný basketbal. My jsme chtěli zvolit tempo vyšší úrovně – jednak kvůli domácímu prostředí a jednak jsme do rotace chtěli zapojit vícero hráčů, neboť jsme některé v poslední době přetěžovali – a ne všichni se potýkali s dobrou formou. První poločas byl z naší strany velmi vydařený v obraně i v útoku – a přestože jsme tam dělali některé chyby, tak nikdo není bezchybný. Chtěl bych dát kredit hostům za velmi dobrý poločas, který odehráli po návratu ze šatny, protože nesložili zbraně. Možná si někteří mysleli, že už je konec. Samozřejmě s vědomím takového náskoku se dobře prostřídává, někteří hráči už se nepřinutí jet na doraz. My jsme splnili roli favorita, po USK jsme chtěli další výhru v řadě, chtěli jsme bavit naše diváky hrou.. Myslím, že se splnilo všechno a jsem spokojený i s tím, že jsme mohli zapojit do rotace všechny hráče, aby se mohli trochu rozkoukat a aby je víc bavilo trénovat.“

Karel Forejt (Jindřichův Hradec): „Já chci v úvodu pogratulovat Pavlovi a celému týmu za velmi kvalitní výkon. My jsme sem jeli s tím, že se pokusíme Děčín něčím překvapit a chtěli jsme překvapit obranou, protože Děčín o nás ví, že jsme nejhůře bránící tým. Chtěli jsme hrát velice agresivně, na hranici možností, co nám rozhodčí dovolí. To se bohužel nesplnilo a já bych nejraději první poločas ani nehodnotil, protože tam jakoby náš tým ani neexistoval. Děčín měl v úvodu několik jednoduchých střel, vůbec je to nebolelo, ať už stříleli zvenku nebo vnikali do koše, my jsme dohráli poločas s osmi fauly, což vypovídá za všechno. Náš útok byl křečovitý, chladný a trestné hody byly jeden velký propadák. Ve druhé půli, když jsme si v šatně něco ujasnili, tak alespoň v těchto dílčích činnostech nastoupil úplně jiný tým – a co se týče nasazení v obraně, tak se to blížilo našim představám. Bohužel na takto kvalitní a rozjetý celek domácích to nestačí. Oni si jen udržovali pohodlný náskok, zahrálo si u nich všech dvanáct hráčů a nutno podotknout, že hráli velice organizovaně a dobře. Při pohledu do statistik efektivita domácích a naše jasně vypovídá, jak se ten zápas odehrával.“