Rubriky
Zprávy

Zpravodajství Policie České republiky

Pozor na neexistující bankovky
S legrační tísíci eurovou bankovkou pocházející odkudsi ze zahraničí velmi svérázně naložil sedmačtyřicetiletý muž z okolí Rumburku. Své přítelkyni včera nabulíkoval, že je pravá, a poslal jí do města, aby jí směnila na českou korunu. Neuvěřitelné se stalo skutkem a v jednom obchodě za výtvor inkasovala od prodavače korun přes čtyřiadvacet tisíc. Ten později na svůj omyl přišel. To už ale byla asi jedna třetina z částky utracená. Zbytek policisté naštěstí zajistili. Kdyby oba věděli, že bankovka v nominální hodnotě tisíc euro vůbec neexistuje, mohli si ušetřit nepříjemnosti. Nemluvě o tom, že použité grafické motivy na „platidle“ mají k serióznosti velmi daleko. Pro ilustraci a zejména jako varování jsou pod zprávami umístěné fotografie, jak takové peníze stvořené pouze za účelem pobavení vypadají. Muž, který celou akci inicioval, teď čelí obvinění z podvodu a hrozbě až dvouletého vězení.

Vyřádil se na autě
Obtěžkán podezřením z přečinu poškození cizí věci opustil včera služebnu policie ve Varnsdorfu dvaadvacetiletý mladík. Večer před tím se totiž vyřádil na automobilu zaparkovaném na ulici před domem. Když skončil, vozidlo mělo rozbité zadní okno, promáčklý blatník, poškrábaný lak, a levé zadní světlo také nevypadalo nejlépe. Majitelce tak uštědřil škodu ve výši asi patnáct tisíc korun. Za své neuvážené počínání může být výtečník soudcem odměněn až ročním odnětím svobody.

Nejdříve dveřmi, pak oknem
Z krádeže vloupáním a porušování domovní svobody se v těchto dnech zodpovídá třicetiletá žena z okolí Rumburku. Při nedávné návštěvě totiž otevřela v obývacím pokoji v bytě svého hostitele okno, kudy pak později, když poškozený nebyl přítomen, vnikla dovnitř a odcizila motorovou pilu ležící na podlaze. Podezření z uvedených přečinů si vyslechla včera na místním obvodním oddělení. Nebyla sama. Do akce se totiž zapojil o pět let starší známý, který pak kořist zpeněžil. Tím se dopustil trestného činu podílnictví. Oběma hrozí až tříletý pobyt za branami nápravného zařízení.

Vypečený pomocník
Pomoc s nákupem nabídl nedávno seniorce z okolí Rumburku osmatřicetiletý muž. Právě se vracela domů z nákupu, když se k ní se svým šlechetným návrhem přitočil na bicyklu. Paní přijala a podala mu zbožím naplněnou tašku. Tu si filuta navlékl na řídítka a dále pokračovali společně. Urazili zhruba sto metrů, když výtečník tašku vrátil a odjel. Hřejivý pocit z dobrého skutku vydržel ženě do příchodu domů. Tam zjistila, že muž si za svou pomoc svévolně vybral odměnu v podobě peněženky, ve které měla asi dvacet tisíc korun. Vykutálený pomocník se dostal do pátrání a o víkendu jej dopadli policisté z Prahy u stanice metra. Následovala eskorta do Rumburku, kde si po kratším pobytu v cele vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z krádeže. A protože neuplynuly ani tři roky od doby, kdy byl za takový čin odsouzen, hrozí mu až tříletý pobyt za mřížemi.

Do cizích bytů se neleze
Policisté z obvodního oddělení ve Hřensku úspěšně dokončili případ, kdy před několika dny se neznámý poberta vloupal do bytu v jednom z místních domů. Zde odcizil obrazy v hodnotě přibližně pěti tisíc korun a napáchal škodu za další dva a půl. Strážci zákona nalezli nejen dvacetiletého mladíka, který má mít akci na svědomí, ale i odcizená díla. Případ skončil sdělením podezření z krádeže vloupáním ve zkráceném přípravném řízení. Za tento trestný čin může soudce udělit trest až ve výši dvouletého pobytu za branami věznice.

…a do vozidel také ne
Policisty z děčínského obvodního oddělení v těchto dnech mimo jiné zaměstnal neznámý nenechavec, který neodolal autorádiu namontovanému v automobilu zaparkovaném na ulici v Děčíně. Při vniknutí dovnitř poškodil majiteli zámek u dveří. Bude-li dopaden, může se zodpovídat z trestného činu krádeže vloupáním a čelit až dvouletému odnětí svobody.

Mladíci si zavařili
Podezření z přečinu krádeže vloupáním ve zkráceném přípravném řízení inkasoval o víkendu na služebně v Rumburku trojlístek místních výtečníků. Dopracovali se k němu tím, že nedávno z jedné budovy oloupali několik panelek měděné střešní krytiny a odlomili okapový svod z téhož materiálu. To byl jen začátek. Pak se šli podívat dovnitř. Přitom ztrestali dvoje dveře, které jim troufalý stavitel objektu umístil do cesty. Když už nic nepřekáželo v cestě, zmocnili se vodovodních baterií, radiátoru a při tom ještě poškodili kamna na tuhá paliva. Jejich dobrodružství vyšlo majitele na necelých deset tisíc korun. Mladíci ve věku devatenáct až jednadvacet let čelí hrozbě až dvouletého pobytu za branami nápravného ústavu.

Dovnitř sám, ven s doprovodem
Na půdě rodinného domu v Dolních Křečanech zajistila o svátcích hlídka rumburských policistů třiadvacetiletého mladíka. Ten dovnitř vnikl otvorem ve dveřích, který ovšem před tím sám zhotovil. Po sepsání všech náležitostí na služebně se zadržený ocitl znovu na svobodě. Nyní bude čekat, jak případ skončí. Mohlo by z toho být podezření z přečinu porušování domovní svobody, za které nabízí trestní zákoník až tříleté odnětí svobody.

Nocleh může přijít draho
Nocležnu si ze zahradní chatky v Děčíně udělal dvacetiletý mladík a jeho o pět let starší kamarád. Zádrhel byl v tom, že nebyla jejich. Ke vstupu použili okno, ze kterého vysadili okenici. Majiteli sice nic neodcizili, ale škodu za více než tři tisíce korun mu udělat stačili. Policisté z obvodního oddělení, kteří na případu pracovali, oznámili záležitost na magistrát jako přestupek proti majetku.

por. Bc. Vojtěch Haňka
Tiskový mluvčí
Preventivně informační skupina Děčín