Rubriky
Firmy Zprávy

Ústecký kraj zamítl odvolání ekologa, D8 se může dostavět

Poslední úsek dálnice D8 přes České Středohoří se může dostavět. Krajský úřad totiž zamítl odvolání ekologa Lubomíra Studničky. Všechna povolení tak platí od 5. května. Dálnice by mohla být hotová do konce roku 2014.

Dostavba posledního nedokončeného úseku D8 se vleče od roku 2007.
Nedokončený úsek dálnice D8 mezi Bílinkou a Řehlovicemi má platné územní a stavební povolení. Rozhodnutí Ústeckého kraje je sice napadnutelné u soudu, nebude však mít odkladný účinek.

Proti stavebnímu povolení lovosického stavebního úřadu se v lednu v poslední možný den odvolal ekologický aktivista Lubomír Studnička. Ten u litoměřického soudu čelí obžalobě kvůli vydírání firem, že za úplatek nebude blokovat stavební řízení.

Ústecký kraj však jeho odvolání zamítl. „Krajský úřad Ústeckého kraje vydal v pátek rozhodnutí, ve kterém zamítl odvolání Společnosti ochránců životního prostředí Lubomíra Studničky a potvrdil územní a stavební povolení vydané stavebním úřadem v Lovosicích,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Proti tomuto rozhodnutí se už není možné odvolat. „Po nabytí právní moci, které nastane po uplynutí patnáctidenní lhůty od vyvěšení na úředních deskách všech dotčených obcí, může Ředitelství silnic a dálnic zahájit stavbou posledního úseku D8,“ řekla krajská mluvčí.

Doplnila, že rozhodnutí úřadu je možné napadnout pouze soudní žalobou, která však nemá odkladný účinek.

Se stavbou posledního, 16,5 kilometrů dlouhého úseku se začalo už v roce 2007. Ředitelství silnic a dálnic počítá s tím, že dostavba potrvá zhruba 30 měsíců. Dálnice by tak mohla být hotová do konce 2014.

Dálnice D8
1990: Řehlovice – Trmice; 4,2 km
1993: Zdiby – Úžice; 9,6 km
1996: Úžice – Nová Ves; 8,9 km
1998: Doksany – Lovosice; 12,7 km
2001: Nová Ves – Doksany; 17,2 km
2006: Trmice – Německo; 23,3 km
Nedokončeno: Lovosice – Řehlovice; 16,5 km

Autor: oks Zdroj: ekonomika idnes