Z bodově „dietního“ špílu v Pardubicích vezeme cenné dva body!

BK JIP Pardubice vs BK Děčín – 54:58 (16:16, 35:33, 42:47)
Východočeši se v zápase museli obejít bez služeb křídelníka Jiřího Černoška a mladíků Martina Peterky s Jiřím Šoulou. V děčínském dresu se již po zranění vrátil do sestavy Ell Sanders, ale jeho kolega z „jedničky“ John Boyer stále laboruje s kotníkem a nebyl tak ještěš připraven do hry.

Děčínská základní pětice začala utkání ve velkém stylu, a i když se jako první první prosadil domácí křídelník Muirhead, obracely trojky Aliče a Strii společně s košem kapitána Kouby v polovině 3. minuty na 2:8. Svěřenci Pavla Budínského byli zkraje zápasu opravdu při chuti a v polovině 7. minuty po koši Pavla Houšky na 7:14 si vzal kouč Slowiak raději oddechový čas. Jeho pokyny během minutové porady měly evidentně blahodárný účinek na Hamptona a spol., jelikož ti zavřeli náš tým na dvou bodech do konce úvodní desetiminutovky – naopak sami jich přidali hned devět a zásluhou posledního koše Muirheada skončili první čtvrtka smírně 16:16.

Vstup do druhého kvartálu měli jasně v režii domácí – ti se během 13. minuty díky trojce Čarneckého a koši Pospíšila dostali do šestibodového vedení – 27:21, na což i děčínský kormidelník zareagoval time-outem. Ani po jeho skončení se však obraz hry příliš neměnil: Děčané naráželi na pevnou obrannou hráz „perníkářů“ a ti postupně navyšovali své vedení – v polovině 17. minuty se vyšplhalo díky Pospíšilovi na devět bodů – 32:23. Závěr první dvacetiminutovky však měli Válečníci excelentní – nejprve se na přelomu 19. a 20. minuty prosadili Dwight Burke s Lubem Striou – 35:31, aby prvně jmenovaný po asistenci Pavla Houšky ukončil téměř s klaksonem první půli a snížil děčínské manko na dva bodíky – 35:33.

Na straně JIPu se v první půli nejvíce střelecky dařilo Coreymu Muirheadovi (11 bodů) se Zbyňkem Pospíšilem (6) – děčínským střelcům vládli Lubo Stria (10) s osmibodovým Pavlem Houškou.

Po změně stran se rychleji dostali do tempa Děčané, kteří díky úspěšně pálící trojici J. Houška, Stria, Sanders otáčeli na začátku 23. minuty skóre ve svůj prospěch – 35:40; když v následném útoku porušil pravidlo o krocích Corey Muirhead, vzal si rozzlobený Jan Slowiak v čase 22:20 další time. Děčínský stupňující se tlak však ani po jeho skončení neustával a na konci 26. minuty po Burkeově trojce bylo naše vedení osmibodové – 37:45. Mezi 28.–29. minutou se sice Pardubice dostaly na dostřel tří bodů, ale vítr z plachet jim vzal posledním košem třetí čtvrtiny opět pivot Burke – na konci 30. minuty tak svítilo na tabuli skóre 42:47.

Poslední úsek hry otevřel koš Aliho – 42:49, ale to byl na delší čas také poslední bodový příspěvěk obou týmů – až v polovině 34. minuty se prosadil obrovitý pivot Arnold a snížil na 44:49. O dvě minuty později po zakončení Pavla Houšky jsme opět vedli osmibodovým rozdílem – 44:52 a (ne)směle mířili za dvěma důležitými body. Po oddechovém čase domácích přišel očekávaný závěrečný nápor JIPu – 1:21 před koncem se prosadil Arnold (50:54) a na pouhé dva body přiblížil svůj tým reprezentační plejer Čarnecký 38 vteřin před závěrečnou sirénou (52:54). Hřebíček do rakve však svému bývalému chlebodárci zasadil ten nezkušenější z nejzkušenějších – děčínský rozehrávač Ell Sanders. Po jeho trojce 17 sekund před koncem byl stav 52:57. Po další minutové poradě domácích sice ještě snížil dvěma šestkami Muirhead, ale tečku za utkáním nakonec udělal jeden trestný hod Houšmana. I díky němu jsme na východě Čech zvítězili 58:54, připsali si již 7.! ligové vítězství v řadě a poskočili dokonce na 2. příčku v tabulce!!!

Základní sestavy: Pardubice – Kotas, Hampton, Muirhead, Bohačík, Arnold
Děčín – Stria, Pomikálek, Alič, Jakub Houška, Pavel Houška

Statistické údaje:
Střelci: Muirhead 13, Pospíšil 12 (+ 7 doskoků), Arnold 10 (+ 4 získané fauly), Hampton 7 (+ 4 asistence), Čarnecký 6, Bohačík 3, O. Peterka 2, Kotas 1 – P. Houška 13 (+ 5 doskoků), Stria 13 (+ 8 doskoků a 5 získaných faulů; trojky 5/3; užitečnost 23), Alič 9, Sanders 8, Burke 7 (+ 8 doskoků), J. Houška 6, Soukup 2; střelba 2 b.: 42/18 – 39/17; střelba 3 b.: 13/3 – 14/6; TH: 11/9 – 8/6; doskoky: 27:33 (útočné 4:6); chyby: 16:17; ztráty: 10:15; validita: 57:61.