Z Folimanky bohužel odjíždíme s prázdnou

Po úvodním rozskoku se jako první prosadili domácí, a i když Alič ve 3. minutě trojkou otáček na 5:6, o minutu a půl později díky čtyřem bodem Sedmáka v řadě bylo opět veseleji na straně Vysokoškoláků – 11:6 Děčanům se však tlak domácích podařilo otupit a po sérii 8:2 rázem svítilo na světelné tabuli v polovině 6. minuty po Williamsově koši skóre 13:14. Ač se našemu týmu v tomto herním období dařilo v ofenzivě, domácí se zásluhou výborně hrajícího Sedmáka stále drželi na dostřel a v polovině 9. minuty se po jednom trestném hodu Soukupa dokonce opět dostali do vedení – 21:20. To však ale Pražané jistě netušili, že to byl na osm a půl minuty!!! jejich poslední bodový příspěvek. Hluchého střeleckého období USK využili naši hráči ještě do konce první desetiminutovky, kterou uzavřel na 21:27 z pohledu Vysokoškoláků pěti body v řadě Tomáš Pomikálek…

…a děčínský ofenzivní uragán pokračoval i nadále – druhý kvartál otevřely dvě slepené trojky Aliče, na něhož navázali svými bodovými příspěvky i jeho spoluhráči a po rychlém protiútoku zakončeném smečí v podání Boba Landy jsme v 17. minutě vedli již o jednadvacet bodů! – 21:42 a v početném sektoru děčínských fanoušků bylo veselo. Naši euforii sice na konci první půle trochu otupily hlavně dvě trefy zpoza perimetru z rukou Votroubka, přesto nám poločasové vedení 42:33 dávalo dobré vyhlídky do druhé dvacetiminutovky.

Jenže stejně dobře jako svěřenci Kena Scalabroniho první půli zakončili, tak začali i tu druhou a po koši přes hlavu z rukou agilního Sedmáka ve 24. minutě si za stavu 37:42 vzal Pavel Budínský oddechový čas. O minutu později se děčínské vedení smrsklo na dva body a v minutě 28. po dvojtaktu Cveka dokonce na jediný bod – 45:46. V předposlední minutě třetího kvartálu se naštěstí košem s faulem prosadil Pomikálek – 45:49, a i když domácí ještě jeden bodík stihli stáhnout, do poslední čtvrtiny se vstupovalo za stavu 48:51…

…ale dění v poslední čtvrtce rozhodně nebylo vhodné pro kardiaky! Hned po jejím odstartování se dvakrát trefil z trojky Cvek – nejprve skóre srovnal a svým druhým příspěvkem z 33. minuty i přes velmi těsnou děčínskou obranu otočil průběžný stav ve prospěch svého týmu na 54:53. Vysokoškoláci vycítili velkou šanci favorita utkání porazit a v minutě 35. Sedmák po uvolnění zvyšoval na 58:55. Tři a třičtvrtě minuty před závěrečnou sirénou Alič snížil po nájezdu na jediný bodík – 62:61, jenže minutu a půl před koncem se odvážným (až zdravě drzým) nájezdem prosadil mladý Šotnar a díky němu se USK utrhl na čtyřbodový rozdíl – 66:62. Naši basketbalisté v závěru ostřelovali koš ze všech možných pozic, připsali si několik útočných doskoků, ale obroučky na Folimance jako by pro ně byly v závěru zakleté…Pražané už si v posledních desítkách vteřin vedení udrželi a nakonec ve vypjaté koncovce vybojovali vítězství 69:64.

Střípky ze statistik:
Naši hráči v utkání vypálili celkem o 24! střel více než domácí, přesto to bohužel na výhru nestačilo. Celkové číslo proměněných střel je z „dvojek“ i „trojek“ naprosto vyrovnané (trojky 5-5, dvojky 21-21), ale Vysokoškoláci proměnili o pět trestných hodů více a to nakonec rozhodlo. V utkání jsme navíc vládli na doskoku, a to hlavně na útočném, když jsme doskočili hned 14 míčů oproti dvěma domácím…

Z individualit se při absenci nemocného Vojtěcha Hrubana dařilo v modrém dresu tradičně nejvíce Peteru Sedmákovi, ke kterému se v důležitých chvílích přidával i Stanislav Votroubek, na rozehrávce se dařilo také talentovanému Michalu Šotnarovi a po delším zranění se začíná prosazoval i ex-brněnský Viktor Cvek. Na děčínské straně také při absenci klíčového muže, reprezentanta Pavla Houšky, na sebe nejvíce bral odpovědnost Admir Alič, který zopakoval výborný výkon z domácího utkání proti Svitávam; kromě něj jsme měli ještě dvouciferného střelce Tomáše Pomikálka a dva osmibodové – Luboše Striu a Tarvise Williamse.

Na závěr ještě patří velké poděkování početné skupině děčínských fanoušků, kteří svůj klub přijeli podpořit i do „matky měst“ a vytvořili tak svým oblíbencům Na Folimance téměř domácí prostředí!
Základní sestavy: USK – Šotnar, Mareš, Vocetka, Sedmák, Votroubek
Děčín – Sanders, Stria, Alič, Landa, J. Houška

Statistické údaje v kostce:
Body: Sedmák 23 (+ 9 získaných faulů), Votroubek 14 (+ 9 doskoků a 6 získaných faulů; střelba 3 b. 6/3), Šotnar 10 (+ 5 asistencí), Cvek 8, Vocetka 6 (+ 7 doskoků), Kyzlink a Soukup po 4 – Alič 17, Pomikálek 11 (+ 9 doskoků a 4 získané fauly), Stria a Williams po 8, Sanders 7, Boyer 6 (+ 8 doskoků), Landa 5 (+ 6 doskoků a 3 zisky), J. Houška 2 (+ 6 doskoků); střelba 3 b.: 12/5 – 27/5;střelba 2 b.: 40/21 – 49/21; TH: 21/12 – 9/7; doskoky: 32:40 (útočné 2:14!); chyby: 16:20.