Rubriky
Politika Zprávy

Premiére Nečasi, přijeď! žádají starostové Šluknovska. Zatím marně

Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. V listu jej jednak obviňují z nečinnosti a nezájmu o problémy severních Čech a zároveň jej žádají, aby přijel a pomohl jim.

Starostové obcí na Šluknovsku už čtvrtý týden řeší nepokoje mezi místními obyvateli. Pod okny zdejších domů pochodují týden co týden extrémní radikálové, které od romské komunity odděluje jen silný policejní kordon. Premiér Petr Nečas (ODS) se na vyhrocenou situaci na sever Čech přesto dosud podívat nepřijel.

A zdejší starostové mu to vyčítají.

„Vaše mlčení v nás vzbuzuje obavy, že naše problémy buď nechcete, nebo neumíte řešit, anebo v horším případě, že nemáte zájem je řešit,“ píší starostové v otevřeném dopise premiérovi. „Nemůžeme se ubránit dojmu, že Vám nezáleží ani na problémech starostů měst a obcí Šluknovského výběžku, ani na občanech tohoto státu, zejména těch, na které nedohlédnete z oken Strakovy akademie,“ vytýkají Nečasovi.

Pod dopisem jsou podepsáni starosta Rumburku Jaroslav Sykáček, starosta Varnsdorfu Martin Louka, starostka Šluknova Eva Džumanová a starosta obce Jiřetín pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Od premiéra žádají, aby sever Čech osobně navštívil a pomohl zastavit nárůst kriminality a násilí, které jsou podle starostů hlavně dílem „skupin nepřizpůsobivých osob, jejichž jediným zdrojem obživy, kromě sociálních dávek, jsou krádeže, loupeže a přepadávání lidí“.

„V tuto chvíli na Vás zde čeká 60 tisíc občanů, naštvaných, že za poslední čtyři týdny vyhrocené situace nepadla ani z Vaší strany ani ze strany vlády žádná jasná slova, jakým způsobem chcete a budete problémy s kriminalitou a násilím ze strany nepřizpůsobivých v tomto regionu, ale i v celé republice, řešit,“ napsali zástupci samospráv.

Premiér Petr Nečas v pátečním rozhovoru pro HN potvrdil, že se na Šluknovsko chystá. „Kdy to udělám, nechte na mně. Nemyslím, že tím, že tam zajedu, se situace uklidní,“ řekl listu.

Absolutním základem je podle něj zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti. „Neexistuje žádné zázračné řešení. To může tvrdit jen politický demagog, primitiv nebo extremista,“ řekl premiér. Situace v jednotlivých městech je podle něj velmi rozdílná. „Lépe zvládnutá je ve Vansdorfu a Krásné Lípě než v Rumburku, kde se na tom dva politici ČSSD snažili získat politické body a celé se jim to vymklo z rukou,“ doplnil.

Rejstřík přestupků?

Nečas o situaci na Šluknovsku jednal v pátek se zástupci Svazu měst a obcí. Novinářům potom představil sadu opatření, které vláda připraví, například zavedení rejstříku přestupků. Na dopis starostů odpoví zřejmě písemně.

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už na začátku měsíce, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí.

Zdroj: www.ihned.cz