Zprávy

NH Ostrava vs BK Děčín – 66:65

(13:22, 28:36, 49:44)
Skóre utkání otevřel svým košem Alič – 0:2 a i další minuty v úvodu střetnutí patřili hostům z Děčína, kteří se ve 4. minutě zásluhou stejného hráče dostali do šestibodového vedení 4:10. Hráči Nové huti se snažili nepustit Děčany do nějakého většího trháku a naopak se na ně dotáhnout, což se jim podařilo v 7. minutě, kdy Mason snižoval rozdíl ve skóre na jediný bod – 11:12. Od tohoto okamžiku ale závěr úvodní desetiminutovky byl jasně v režii hostů, kteří domácím povolil již jen dva body, naopak sami jich přidali hned deset! a jejich převahu korunoval košem tři sekundy před koncem Sanders, po němž platil stav 13:22.

Stejně dobře jako zakončili dějství první, tak začali naši hráči i to druhé a ve 14. minutě po dvou trestných hodech P. Houšky byl rozdíl ve skóre již dvouciferný – 16:26. Vedení „alespoň“ o deset bodů jsme si hlídali ještě v minutě 18., kdy dal o sobě vědět pozdější hrdina utkání, rozehrávač Číž, a upravoval průběžný stav na 22:32. Tento mladý talent ostravské líhně svým košem nakonec uzavíral první poločas a do kabin se odcházelo za stavu 28:36 z pohledu Nové huti.

Bohužel, naši hráči jako by se zapomněli v poločasové kabině a do třetí čtvrtiny nastoupil úplně jiný tým, čehož Ostravané postupně využili k obratu skóre ve svůj prospěch. Osmibodové vedení Děčína se začalo rozplývat již ve 23. minutě, kdy se prosadil veterán Stuchlý a snižoval na 37:38. Děčané sice ještě dokázali odskočit na tři bodíky, ale rozjetá Ostrava brzy kontrovala a ve 27. minutě po koši Palyzy již dokonala obrat – 45:44. Domácím jako by po otočení stavu narostla křídla a do konce třetí čtvrtiny své vedení ještě navýšili, takže po třiceti minutách svítil na světelné tabuli stav 49:44 a ostravská aréna byla ve varu.

Jenže děčínská parta bojovníků hned na začátku závěrečné čtvrtiny domácí zchladila – nejprve snížil „Houšman“ trojkou na 49:47, aby na začátku 35. minuty se košem ze hry podařilo Hatcherovi srovnat na 53:53. Ostravané byli ze ztráty vedení evidentně otřesení, čehož svěřenci Pavla Budínského využili a ve 38. minutě vedli po koši Aliče o šest bodů – 56:62. Šestibodové vedení jsme si drželi ještě 55 vteřin před závěrečnou sirénou, kdy Pomikálek dvěma trestnými hody upravoval stav na 58:64. Co ale nastalo poté si žádný děčínský fanoušek nepředstavoval ani v tom nejčernějším snu – nejprve Číž snižoval trojkou na 61:64, poté bohužel minul obě šestky Hatcher, kdežto na druhé straně byl při stejné herní činnosti 100% úspěšný Stehlík – 63:64; děčínský rozehrávač měl opět k dispozici dva pokusy z čáry trestného hodu, tentokráte byl úspěšný napůl a upravoval na 63:65; závěrečnou střelu si v celku domácích překvapivě nevzal pod patronát žádný z legionářů či ostřílených borců, nýbrž benjamínek Adam Číž, který se nijak nerozpakoval, prokázal pevné nervy a svou trojkou v poslední vteřině utkání rozhodl o tom, že Nová huť si připsala letošní první vítězství nad Děčínem, které má konečnou podobu 66:65.

Body: Číž 15, Burke 11 (+ 5 doskoků a 6 získaných faulů), Stuchlý 8 (4 získané fauly), Mason 7 (+ 4 doskoky a 3 získané fauly), Gniadek 7, Stehlík 7 (4 získané fauly), Palyza 6, Spagrud 5 (+ 5 doskoků a 3 získané fauly) – P. Houška 21 (+ 10 doskoků -> double – double a 3 získané fauly), Sanders 13 (+ 5 doskoků a 3 zisky), Hatcher 10 (+ 3 asistence a 4 získané fauly), J. Houška 6 (7 doskoků), Alič 6 (4 získané fauly), Soukup 3, Landa, Stria a Pomikálek po 2; střelba 2 b.: 38/17 – 36/21; střelba 3 b.: 17/3 – 12/4; TH: 28/23 – 19/11; doskoky: 24:32 (útočné 5:6); chyby: 23:26.

Ostrava – Mason, Stehlík, Palyza, Burke, Spagrud
Děčín – Hatcher, Stria, Alič, Soukup, Pavel Houška

Absence: Domácí lodivod Zdeněk Hummel postrádal v utkání 218 cm vysokého pivota Cezary Trybanskiho a také rozehrávače Joshuu Gibsona, na kterého tentokrát padl „černý Petr“ při výběru ze čtyř cizinců mimo EU. Děčín přijel do Bonver Arény s deseti hráči sestavy bez mladíků Maříka, Žampacha (dlouhodobé zranění), Jiříčka a Smetáka.