Válečníci jasně přehráli ústeckou Slunetu!

Válečníkům se ve druhém utkání semifinále play-off povedlo vrátit ústecké Slunetě porážku ze včerejška. A to tak, že úplně dokonale. Ve čtvrtek vyhrálo Ústí 88:78, dnes Děčín 78:88. Stav je tedy vyrovnaný na 1:1 na zápasy a nyní se série přesune do Děčína, kde se bude hrát v úterý 7. a středu 8. května.

Děčín sice nezačal druhé semifinále příliš dobře, a po trojce Nicholse a tříbodové akci Johnsona prohrával 6:0, ale pak se karty začaly obracet. Lví podíl na tom měl stejně jako včera Šturanovič, který svůj tým dobře nabudil a osmi body spolu s dvěma Svobody otočil na 8:10. Pak trefil Walton trojku, následně zablokoval Macháč domácího Nábělka, získal na něm faul a po svém útočném doskoku vybídl ke skórování Slowiaka, a když se přidal i Štěrba, bylo to rázem 8:17. Ústecký prapor se pak snažili zvednout Nichols s Autreym, ovšem trojka Kroutila a další dva body Šturanoviče znamenaly stav po první čtvrtce 15:23. V úvodu té druhé se Nichols s Autreym postarali o vyrovnání na 23:23, protože Děčínu se nedařilo střelecky. Trápení po třech hluchých minutách ukončil Svoboda košem s faulem, na dva body Karlovského odpověděl Pomikálek trojkou a Svoboda přidal další koš – 25:31. Svoboda se vůbec vytáhl v této čtvrtině k výbornému výkonu, a po jeho zisku a trojce vedli Válečníci dvojciferným rozdílem – 27:38. V závěru poločasu padaly body už jen z trestných hodů a do kabin se odcházelo podstatně lépe Děčínu – 30:40.

Vstup do druhé půle se Válečníkům povedl náramně, když skóre otevřela trojka Waltona, Pomikálek se Šturanovičem přidali po dvou bodech, Walton pak zapsal koš s faulem, a po smeči Svobody to bylo 30:52! Domácí totiž čtyři minuty nedokázali skórovat a jejich manko narostlo na hrozivých 22 bodů. Pak sice Rowan trefil trojku, ale Děčín ihned přispěchal s odpovědí v podobě šestek Waltona. Následně dal domácí Pecka svůj jediný bod v tomto duelu, naopak Svoboda, Macháč a další trojka Waltona zvedla náskok Děčína na 37:61. V závěru této části se Sluneta přece jen zmátořila a díky trojkám a trestným hodům snížila na 51:66. Poslední periodu zahájily tři přesné šestky, kdy Svoboda nejprve potrestal technickou chybu domácího trenéra, a následně Pomikálek přidal dvě za faul, Ústí pak díky trojkám Rowana a Autreyho snížilo na 59:72, ale i když se Děčínu úplně nedařilo, dokázal trestnými hody udržovat pohodlné vedení – 59:75. Po dalších pěti bodech Autreyho to bylo 64:75 a zdálo se, že by domácí, kteří začali aplikovat celoplošnou agresivní obranu, mohli koncovku zdramatizovat. Proti tomu byl ale Ogundiran, který čtyřmi body vrátil Válečníkům solidní náskok – 64:79. Sluneta v závěru pálila za tři body a nutno říct, že se jí dařilo, takže po dvou trefách Rowana a jedné Nicholse se rozdíl zredukoval na 73:83. Válečníci ale hráli chytře, chodili si pro fauly a Walton s Ogundiranem drželi akcie Děčína vysoko. Navíc na začátku poslední minuty Walton zablokoval Nicholse a protiútok zakončil trojkou – 73:88. Rowan dvojkou a Autrey trojkou pak v závěru ještě trochu umazali z manka a konečný výsledek tak zněl úplně stejně jako včera, tedy 78:88, ale tentokrát pro Válečníky.

Zápas přinesl oproti včerejšku jeden rozdíl, a to menší střeleckou úspěšnost Slunety, který sice byla aktivnější, ale přesnější mušku měl Děčín (24/70:27/62). Ve dvojkách vyhráli Válečníci (11/32:20:41), v trojkách byli lepší domácí (13/38:7/21), v šestkách naopak zase hosté (17/21:27/33). Na doskoku kraloval Děčín (34:48), který vyhrál také na body z druhých šancí (13:15). V asistencích zvítězilo Ústí (15:13), které mělo také méně ztrát (11:15) a kousek více zisků (7:6). Naopak v bodech z brejků slavili Válečníci (8:16), jejichž lavička o fous porazila tu domácí (12:14).

Děčín tentokrát táhl rozehrávač AJ Walton, který zřejmě zvedl hozenou rukavici od svého kamaráda Nicholse, a dnes nastřílel 25 bodů (TH 9/11), měl 6 doskoků, 6 asistencí a 8 získaných faulů. Matěj Svoboda předvedl další výborný výkon a jistou střelbou se dostal na 19 bodů. K tomu měl 6 doskoků a 2 zisky. Šturanovič vlastně zopakoval svůj výkon ze včerejška a dal 12 bodů. K tomu ale měl 7 doskoků. Ogundiran vylepšil svůj včerejší výkon a dnes pomohl týmu 10 body. Pomikálek zapsal 8 bodů, Kroutil 5, Slowiak 3, Štěrba 3, Macháč 2 a Boškovič jeden bod.
Ústí se znovu spoléhalo na svoji údernou americkou dvojici Nichols a Autrey. První dal 24 bodů a měl 10 získaných faulů, druhý nastřílel 22 bodů (trojky 4/14). K nim se přidal jejich krajan Rowan (16), další podpora od spoluhráčů ale chyběla a například včera zářící Martin nedal ani bod.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes zápas skončil úplně stejným výsledkem jako včera, akorát obráceně. My jsme rádi, že jsme předvedli mnohem lepší výkon než včera. Jedeme z Ústí za stavu 1:1, začíná se od nuly a my se musíme co nejlíp připravit na úterní zápas, který budeme hrát doma. Jediné, co nás v tomto zápase trochu zaskočilo, bylo to, že jsme nečekali, že Ústí bude hrát celoplošnou obranu tak kvalitně, jak ji hrálo, takže se na to musíme dobře připravit, lépe to řešit, neudělat tolik zbytečných ztrát, protože pak nás to stojí zbytečně spoustu sil. Jsme rádi, že jsme tady vyhráli.”

Jan Šotnar, trenér Slunety Ústí: „Gratuluji Děčínu, dneska zasloužené vítězství, vybojované vítězství. V prvním poločase měli jedenáct útočných doskoků, míče na zemi – všechny byly jejich, mysleli jsme si, že to půjde samo, bohužel se tak nestalo. Prohra nás mrzí, jsme samozřejmě frustrovaní, ale ta série teprve začíná. Hostující tým vyhrál první zápas, stav je 1:1 a jedeme do Děčína. Věřím, že tam minimálně jednou vyhrajeme a vrátíme se sem příští sobotu za stavu 2:2. Ta série bude dlouhá, my jsme odhodlaní, nic nevzdáváme, ačkoli dneska to samozřejmě bolí.”

Tadeáš Slowiak, rozehrávač ARMEX Děčín: „Myslím, že jsme to urvali větší bojovností oproti včerejšku, byl tam od nás trochu větší chtíč. Když jsme si vybudovali dvacetibodový náskok, tak ačkoli se Ústí v koncovce stihlo trochu přitáhnout, pořád jsme udrželi relativně klid proti jejich presu. A ačkoli trefili nějaké těžké střely, my jsme byli stále schopní proměňovat trestné hody. Jsem rád, že jsme to zvládli a že je stav série 1:1.”

Johan Haiblík, forward Slunety Ústí: „Dnes to bylo jasné, Děčín byl lepší, dal do toho víc úsilí, kdo se dneska víc rval, ten vyhrál. Nemůžeme začít hrát v poslední čtvrtině. Ale nic se neděje, jdeme dál, teď musíme vyhrát alespoň jeden zápas v Děčíně.”

Ústí: Autrey, Nichols, Rowan, Pecka, Johnson
Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 78:88
Body Ústí: Nichols 24 (3x 3, TH 9/12, 5 asistencí, 10 získaných faulů), Autrey 22 (4x 3), Rowan 16 (4x 3, 7 doskoků), Haiblík 5 (1x 3), Johnson 3, Nábělek 3 (1), Karlovský 2, Žikla 2, Pecka 1, Martin 0.
Body Děčína: Walton 25 (4x 3, TH 9/11, 6 asistencí, 8 získaných faulů), Svoboda 19 (1x 3), Šturanovič 12 (7 doskoků), Ogundiran 10 (TH 8/8, 6 získaných faulů), Pomikálek 8 (1x 3, 8 doskoků), Kroutil 5 (1x 3), Štěrba 3, Slowiak 3, Macháč 2, Boškovič 1, Bobek 0.
Střelba za 2 body 11/32:20/41, za 3 body 13/38:7/21, TH 17/21:27/33. Doskoky 34:48 (útočné 14:14), asistence 15:13, ztráty 11:15, fauly 27:21.

Čtvrtiny: 15:23, 15:17, 21:26, 27:22

Rozhodčí: Matějek Ivor, Hruša Petr, Pokorný Štěpán

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 2 042