Sluneta vede 1:0, dnes odveta!

Válečníci inkasovali první prohru v probíhajícím play-off, když v úvodním semifinále nestačili na favorizovanou domácí Slunetu. Děčín neodehrál špatný part, ale nepovedlo se mu zastavit ústecké Američany Nicholse, Marina a Autreyho, kteří sami rozhodli o vítězství.

Hráči Děčína vstoupili do ostře sledované severočeské bitvy před dvoutisícihlavou návštěvou velmi dobře, a po smeči Šturanoviče, trojce Pomikálka a koši Svobody vedli 2:9. Jenže pak se děčínský střelecký stroj zasekl na dlouhé čtyři minuty a domácí otočili na 12:9. Po trojce Nábělka vedla Sluneta dokonce 20:12, naštěstí pět bodů Svobody stáhlo manko na 20:17. Druhou čtvrtku zahájili lépe Ústečtí, když dva body trefil Nichols a trojku přidal Rowan – 25:17. Na druhé straně ovšem kontrovala dvojice Svoboda – Štěrba, jež vyrovnala na 25:25. Pak se oba celky přetahovaly o mírné vedení, které po trojce Kroutila patřilo Děčínu – 32:34. Po dalších čtyřech bodech v masce hrajícího Štěrby to bylo dokonce 34:38, jenže po trojce Martina už zase vedla Sluneta, jež nakonec v poločase uhájila nejtěsnější možný náskok – 43:42.

Druhý poločas začal pěkně zostra, když Walton trefil trojku, Martin dokonce dvě, ale jeho úspěchy proložily dvoubodové trefy Šturanoviče, takže za minutu a půl to bylo 49:49. V dalších minutách se už střelecky dařilo méně, Sluneta však po pěti minutách vedla 56:52. Ovšem Pomikálek trefil jednu šestku, Svoboda přihodil trojku, Štěrba zapsal opět jednu šestku a Šturanovič koš za dva body, čímž Válečníci otočili na 56:59. Po čtyřech šestkách Autreyho už byli o kousek vpředu zase domácí, ale po pěti bodech Svobody a jedné šestce Ogundirana (jeho jediný bod v zápase) to bylo 61:65. Další dva trestné hody Autreyho ale snížily na 63:65. Domácí Autrey pak začal řádit v poslední periodě, kdy v rychlém sledu trefil dvě trojky a otočil na 71:67. Děčínu se v útoku opět přestalo dařit, naštěstí Walton s Pomikálkem ještě nedovolili domácím více odskočit – 74:72. Sluneta si však chodila pro fauly, s blížícím se závěrem si začali Autrey s Nicholsem brát těžké střely, které proměňovali  a dvě a půl minuty před koncem Ústí vedlo 83:78. Navíc Walton následně nedal ani jednu šestku, naopak Autrey přesně zacílil další trojku a bylo to 86:78. Následovala další děčínská ztráta a faul Svobody na Autreyho, který pečetil na 88:78.

Děčín tedy prohrál, ale netřeba věšet hlavu, protože utkání bylo velmi vyrovnané a Válečníci v něm rozhodně nehráli druhé housle. Jen škoda, že někteří hráči nebyli bodově výraznější. Oba celky měly podobný nástřel (26/60:27/63), ve dvojkách byl lepší Děčín (14/29:20/32), v trojkách naopak Sluneta 12/31:7/31), která také častěji střílela trestné hody (24/33:17/29). Na doskoku vyhrál o kousek Děčín (38:40), na body z druhých šancí byli lepší domácí (15:9). Asistencí moc nebylo (10:13), na zisky to byla téměř plichta (9:10), Ústí udělalo méně ztrát (11:14) a lépe trestalo ty děčínské (20:9). Hosté vyhráli na body z brejků (9:13), v souboji laviček jasně zvítězila ta ústecká (34:16).

Lídrem Děčína, ovšem velmi osamělým, byl Matěj Svoboda, který nastřílel 28 bodů, k tomu měl 6 doskoků, 2 zisky a 5 získaných faulů. Šturanovič zapsal 13 bodů (střelba za 2 body 6/6), Pomikálek trojkami a šestkami dosáhl na 11 bodů. Těsně pod dvojcifernou hranicí zůstali Walton se Štěrbou, autoři 9 bodů. Zbytek týmu střelecky takřka mlčel.
Sluneta měla lídra v Nicholsovi, který dal 22 bodů a získal 10 faulů. Martin z lavičky pomohl 21 body a Autrey nastřílel 20 bodů. Tato trojice pak dohromady házela 28 šestek, tedy víc, než celý Děčín dohromady. Nábělek pomohl 8 a Johnson 7 body. Zkušený Pecka stihl jen 2 body, ale měl 8 doskoků.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme relativně dobře vstoupili do zápasu, což bylo fajn oproti předešlým zápasům. Celý první poločas byl vyrovnaný, třetí čtvrtina byla vyrovnaná, my se dostali dokonce do nějakého tříbodového vedení. Bohužel se nám pak nepovedla poslední čtvrtka, ve které jsme nebyli schopni ubránit perimetr Ústí, což bylo vlastně víceméně rozhodující pro dnešní výsledek. My se z toho musíme co nejvíc oklepat, připravit se na zítřek a odehrát ještě lepší partii, než jsme odehráli dnes.”

Jan Šotnar, trenér Slunety Ústí: „Dnes z naší strany podle mě nejhorší zápas a výkon v celém play-off, ale stačilo to na vítězství, které jsme si v závěru vybojovali. Takže gratulace hráčům, takové výhry jsou důležitější, než když se nám daří. Věřím, že se z toho oklepeme a zítra budeme opět ve své kůži hlavně na útočné polovině.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Vyrovnaný zápas od začátku do konce. Tahalo se to, nám v poslední čtvrtině trochu odešel útok, nasbírali jsme rychle fauly a posílali jsme domácí pořád na čáru trestného hodu. Oni si pak v koncovce pomohli dvěma třemi těžkými trojkami a my už jsme na to nenašli odpověď. Nedáváme ale hlavy dolů, zítra je další den.”

Martin Nábělek, rozehrávač Slunety Ústí: „Osobně jsem strašně rád za výhru, ale Děčín nám ukázal, že to s nimi nebude vůbec jednoduché. Ukázali nám, že i na domácí palubovce se s nimi můžeme trápit. Dali jsme jim čuchnout, klidně u nás mohli vyhrát. Doufám, že se z toho do zítřejšího zápasu poučíme, daleko víc na ně vletíme a urveme druhou výhru na domácí palubovce s větším klidem.”

Ústí: Autrey, Nichols, Rowan, Pecka, Johnson
Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 88:78
Body Ústí: Nichols 22 (2x 3, 10 získaných faulů), Martin 21 (4x 3, TH 7/10, 6 získaných faulů), Autrey 20 (3x 3, TH 7/8, 5 získaných faulů), Nábělek 8 (2x 3), Johnson 7, Karlovský 5, Rowan 3 (1x 3), Pecka 2 (8 doskoků), Žikla 0, Haiblík 0.

Body Děčína: Svoboda 28 (3x 3, 5 získaných faulů), Šturanovič 13, Pomikálek 11 (2x 3), Štěrba 9, Walton 9 (1x 3, 6 asistencí), Kroutil 3 (1x 3), Slowiak 2, Macháč 2, Ogundiran 1 (7 doskoků), Boškovič 0, Mach 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 14/29:20/32, za 3 body 12/31:7/31, TH 24/33:17/26. Doskoky 38:40 (útočné 9:12), asistence 10:13, ztráty 11:14, fauly 24:29.

Čtvrtiny: 20:17, 23:25, 20:23, 25:13

Rozhodčí: Vyklický Robert, Blahout Petr, Vošahlík Marek

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 1 935