Do finále jde Sluneta

Až poslední čtvrtina sedmého zápasu semifinálové série mezi Slunetou a Válečníky rozhodla o tom, že historicky první finálovou účast získá Ústí nad Labem. Děčín bez rozehrávače Ogundirana statečně držel krok s domácími až do poslední periody, kde však nestíhal bránit ústecké trojky a prohrál 93:77.

Sluneta začala rozhodující duel zostra a během necelých tří minut vedla 7:1. Válečníci ale v polovině první poloviny vyrovnali po koši Štěrby na 9:9, následně Kroutil a Pomikálek vždy odpověděli na trefy domácích, takže po šesti odehraných minutách byl stav 14:14. Následně Ústí odskočilo na 18:14, ale poslední tři minuty nedalo ani bod a Slowiak v posledních vteřinách otočil na 18:19. Ve druhé čtvrtině se střelci obou týmů začali předvádět a skóre se měnilo velmi rychle. Vše začal opět Slowiak dvě body, domácí však rychle otočili na 22:21 a začala přetahovaná, v níž se bodové úspěchy rychle střídaly, ale ani jeden z týmů nezískal větší náskok. Děčín vedl po třech minutách 27:29, Ústí pak 33:29, v koncovce první půle otočila trojka Boškoviče na 44:47, ale Martin trojkou vyrovnal a následně na koš Pecky odpověděl trestnými hody Walton – 49:49.

Druhý poločas začali lépe Válečníci, kteří po trefách Waltona a Šturanoviče vedli 49:53. Nichols ovšem ihned vyrovnal a Rowan trojkou otočil na 56:53. Po dalších bodech této dvojice získala Sluneta vedení 62:53, po tříbodové akci Nicholse se náskok domácích vyšplhal dokonce na 65:55. Jenže pak přišla trojka Svobody, čtyři trestné hody Válečníků (škoda že tři zahodili) a rázem to bylo jen 65:62. Sluneta pak skóroval už je díky koši Autreyho, naopak za hosty se trefili Slowiak s Waltonem a před poslední periodou bylo vyrovnáno 66:66. V ní na úvod hráli prim Martin s Autreym, poté se přidal Haiblík dvěma trojkami, Martin také trefil trojku a Sluneta se dostala do herní pohody. Naopak Děčínu se přestalo střelecky dařit a rozdíl ve skóre se zvyšoval až na konečných 93:77.

I sedmé semifinále přineslo vyrovnanou bitvu, v níž ale byli střelecky pilnější domácí (35/69:28/55). Sluneta dala více košů za dva body (24/43:22/33) i trojek (11/26:6/22), v trestných hodech byl lepší Děčín, ale nijak výrazně (12/17:15/24). Také v dalších statistikách byla lepší Sluneta. Vyhrála na doskoku 34:30 (na body z druhých šancí 11:8), měla více asistencí (24:20) a zisků (9:5), méně ztrát (10:18) a lépe trestala děčínské ztráty (22:6). Na body z brejků vyhráli Válečníci 4:6, v souboji laviček zvítězila domácí 26:22.

Děčín bodově táhnul Walton s 16 body, Svoboda přidal 14 bodů a pivoti Šturanovič se Štěrbou po 11 bodech. Pomikálek a Kroutil pomohli 7 body, Slowiak dal 6, Boškovič 4 a Macháč 1 bod.

Domácí znovu táhla americká legie, tentokrát vedená Autreym (23), Martin dal 20 a Nichols 16 bodů. Mezi ně se vklínil Pecka s 18 body. Dalšími střelci Ústí byli šestibodoví Rowan a Haiblík, další Američan Johnson přidal 4 body.

Prohra samozřejmě mrzí, ale Válečníci se nemají zač stydět, když se silným Ústím sehráli sedm vyrovnaných bitev a rozhodla vlastně až ta úplně poslední čtvrtina. Děčín nyní čeká boj o bronz s Ostravou, začíná se již v pondělí 20. května v ARMEX Sportcentru.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme se celou sérii trápili se ztrátami, a to nás dneska víceméně potopilo, protože na začátku druhé půle jsme si vytvořili nějaké momentum, kdy jsme se dostali do čtyřbodového vedení a našimi hloupými chybami jsme o to přišli a Ústí se povedl úsek 13:0. Nám se pak ještě povedlo se do zápasu vrátit, ale ten druhý ústecký nápor jsme už neustáli. Už to na nás bylo prostě moc. Nám moc chyběl ten jeden hráč v podobě Ogundirana. Hlavní bod v této sérii jsou naše ztráty.”

Jan Šotnar, trenér Slunety Ústí: „My jsme si někdy v lednu dali interně za cíl postoupit do finále, a když se to pak povede, tak ty emoce jsou obrovské. Já jsem šťastný a hrdý na kluky, jak to dneska zvládli, protože kdo zná v play-off Děčín, tak ví, že to je bestie, která se hrozně těžko poráží, a my jsme to zvládli.”

Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Určitě jsem na kluky hrdý, protože jsme před sezónou nebyli favoriti, kteří by měli obhajovat postup do finále, a dotáhli jsme to vlastně až do semifinále. Těžko se to teď hodnotí, asi nám došly síly v poslední čtvrtině.”

Johan Haiblík, forward Slunety Ústí: „My jsme v poslední čtvrtině nabrali síly na naši hru, běhali jsme rychle dopředu, vytvořili jsme si volné střely a proměnili je, to nás samozřejmě dále motivovalo a dobře jsme bránili.”

Základní sestavy
Ústí: Autrey, Nichols, Rowan, Pecka, Johnson
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 93:77
Body Ústí: Autrey 23 (2x 3, Rowan 15 (4x 3), Martin 20 (4x 3), Pecka 18 (1x 3, 8 doskoků), Nichols 16 (1x 3, 10 asistencí, 7 získaných faulů), Haiblík 6 (2x 3), Rowan 6 (1), Johnson 4, Karlovský 0, Nábělek 0.
Body Děčína: Walton 16 (7 asistencí), Svoboda 14 (2x 3), Šturanovič 11, Štěrba 11 (1x 3), Pomikálek 7 (1), Kroutil 7 (1), Slowiak 6, Boškovič 4 (1), Macháč 1.
Střelba za 2 body 24/43:22/33, za 3 body 11/26:6/22, TH 12/17:15/24. Doskoky 34:30 (útočné 9:7), asistence 24:20, ztráty 10:18, fauly 21:18.

Čtvrtiny: 18:19, 31:30, 17:17, 27:11

Rozhodčí: Vyklický Robert, Matějek Ivor, Blahout Petr

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 2 210

Zdroj: Magistrát města Děčín