Válečníkům se závěrečný turnaj Česko-Slovenského poháru nevydařil

Válečníkům se závěrečný turnaj Česko-Slovenského poháru nevydařil. Po semifinálové prohře s Levicemi podlehli v boji o bronz týmu USK Praha a skončili na 4. příčce. Když se z toho pořadí odečtou druhé Levice, patří Děčínu v Českém poháru bronz.

Utkání proti Pražanům začali hráči Děčína výborně. V úvodu sice domácí USK vedlo 7:5, když všechny děčínské obstaral Pomikálek, ale pak začal úřadovat Matěj Svoboda a šesti body v řadě otočil na 7:11. Kroutil pak přidal další dva, následně trefil Svoboda trojku a bylo to 7:16. Soupeř se dlouhé čtyři minuty nemohl střelecky prosadit, pak sice Vlk dal trojku, ale na ní hned z protiútoku odpověděl Svoboda rovněž trojkou. A vzápětí přidal další a k tomu ještě dvoubodovou trefu – 10:24. Střeleckou pohodu Válečníků pak potvrdil Ogundiran, který se rovněž prosadil za tři body, tečku za první čtvrtkou pak udělala jedna šestka Slowiaka – 14:28. Skvělý rozjezd Děčína pak potvrdila ve druhé čtvrtce trefa Štěrby, po níž to bylo 14:30. Jenže místo toho, aby Válečníci pokračovali ve stejném výkonu, začali najednou kupit chyby, ztrácet míče, nedařilo se jim ani střelecky a soupeř vycítil šanci. Pomalu začal umazávat hrozivé manko, přibližoval se a do konce poločasu vyrovnal na 42:42.

Ve druhé půli byla energie na straně USK, který rychle odskočil na 46:42. Svoboda a Ogundiran trojkami ještě podrželi svůj tým v naději, Walton pak z trestných hodů dokonce otočil na 49:50, ale ve zbylých necelých pěti minutách zapsal Děčín už jen dva body po trestných hodech Waltona a Pražané vedli před poslední periodou 57:52. Tu zahájila trojka Pomikálka a jedna šestka Waltona, takže Válečníci byli zpět ve hře – 57:56. Navíc v dalších minutách chyboval i soupeř a Děčín měl několik šancí skóre otočit. Jenže jeho další střelecké pokusy nenašly cíl, naopak hráči USK se uklidnili a utekli na 64:56. Děčín se sice nevzdal, bojoval a po trojce Kroutila se minutu před koncem přitáhl na 66:65. Vzápětí ale Johnson z trestných hodů a Samoura po ztrátě Koutila vrátili klid na stranu vysokoškoláků – 70:65. V napínavé koncovce zapsal Svoboda ještě čtyři body, ale Pražané byli z trestných hodů neomylní a vyhráli 74:69.

Děčínu se opět střelecky nedařilo, tentokrát to bylo ve dvojkách, kde prohráli s USK o dvacet bodů, a to je moc (23/42:13/32). V trojkách byli Válečníci naopak lepší (4/16:9/24), v šestkách to byla remíza (16/21:16/20). Další parametry byly rovněž vyrovnané – doskoky 35:34 (na body z druhých šancí 11:7), asistence 14:13, ztráty 17:19, body z brejků 13:14. Největší rozdíl tak byl v bodech laviček (26:13) a ziscích (12:6).

Děčín i ve třetím duelu během tří dnů táhl Matěj Svoboda, jenž zapsal 26 bodů a 7 získaných faulů. Walton dal 15 bodů a měl 11 získaných faulů. Ale také 6 ztrát. Pomikálek nastřílel 10 bodů, zbytek týmu se trápil.
USK mělo lídra ve Faulknerovi s 18 body, Samoura přihodil 15 bodů, Šafařík 11 a Johnson 9.

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Po tom vedení z první čtvrtiny nám asi došla energie. Nedokážu na to teď přesně odpovědět, USK se trochu vzpamatoval, začal hrát agresivněji, my na jeho hru nedokázali najít odpověď, možná po té první čtvrtině přišlo i lehké uspokojení. Jelikož s USK hrajeme další ligové kolo, budeme se na tenhle zápas muset podívat na videu a poučit se z dnešních chyb. Z výsledku na celém turnaji nejsme úplně šťastní. Loni jsme v této hale vyhráli Český pohár, povedlo se nám úplně všechno, letos se nám naopak nepovedlo vůbec nic. Všechny tři zápasy byly z naší strany špatné. S Komárnem ve čtvrtfinále to bylo utrápené vítězství a v dalších dvou už jsme na ty špatné výkony dojeli a pokaždé zaslouženě prohráli. Dnes už to možná bylo trochu lepší než včera, ale USK byl prostě lepší. Nebyl to náš turnaj.”

Matěj Šafařík, křídlo USK Praha: „Zažíváme výborné pocity. Tenhle výsledek byl jedním z našich úkolů. Kdybychom porazili Nymburk, mohli jsme hrát i o první, druhé místo ve Final 8, ale bereme i třetí. K tomu obratu po první čtvrtině nám pomohla nová vnesená energie. Nevzdali jsme to, což bych vyzdvihl, a zbytek zápasu už jsme si podrželi. Celý turnaj byl pro nás super zážitek i super zkušenost, hlavně pro takhle mladý tým. Hodně si toho odnášíme a hlavně tu velkou medaili, o to jsme šťastnější.”

USK: Švec, Samoura, Faulkner, Fuxa, Mbida
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

USK Praha – BK ARMEX Děčín 74:69
Body USK: Faulkner 18 (1x 3), Samoura 15 (1x 3, 9 doskoků), Šafařík 11 (1x 3), Johnson 9 (6 asistencí), Švec 7, Mbida 4, Fuxa 4, Palas 3, Vlk 3 (1x 3), Kopřiva 0.
Body Děčína: Svoboda 26 (4x 3, 7 získaných faulů), Walton 15 (TH 9/11, 7 doskoků, 6 ztrát, 6 zisky, 11 získaných faulů), Pomikálek 10 (2x 3), Ogundiran 6 (2x 3), Kroutil 5 (1), Štěrba 4, Slowiak 3, Šturanovič 0,Macháč 0, Mach 0.
Střelba za 2 body 23/42:13/32, za 3 body 4/16:9/24, TH 16/21:16/20. Doskoky 35:34 (útočné 7:8), asistence 14:13, ztráty 17:19, fauly 26:24.

Čtvrtiny: 14:28, 28:14, 15:10, 17:17

Rozhodčí: P. Ženiš, P. Blahout, S. Bara

Komisař: P. Hlaváček