Rubriky
Zprávy

Devět makaků je bezpečně zpátky v zoo

Děčínská zoologická zahrada má za sebou 8 dní plných starostí a adrenalinu. Může za ně dvaačtyřicetiletý muž, který se po otvírací době vloupal do zoo a porušením elektrického ohradníku vypustil devítičlennou tlupu makaků chocholatých. „K události došlo v pondělí 12. června ve večerních hodinách a trvalo dlouhých 8 dní, než se podařilo dostat makaky zpět do zoo. K zadržení muže naštěstí došlo ještě týž večer strážníky městské policie. Po návštěvě zoo se totiž chtěl vloupat i do zámečku na Pastýřské stěně,“ nastínila mluvčí zoo Alena Houšková.

Odchyt opic nebyl jednoduchou záležitostí. V areálu zoo zůstaly pouze tři opice, dalších šest uteklo do lesoparku na Pastýřské stěně. Jednu samici s mládětem se v zoo podařilo do keserů odchytit již v úterý ráno. Druhá samice seděla na vysokém stromě ve výběhu nad kočkami rybářskými. „Odchyt této samice jsme odsunuli na později, protože jsme věděli, že je relativně v bezpečí ve výběhu s elektrickým ohradníkem, a soustředili jsme se na odchyt opic mimo areál,“ vysvětlil zoolog Roman Řehák.

Zoo sázela na to, že by se tlupa mohla vrátit do zahrady sama, protože byla zvyklá na pravidelné dávky krmení. Zoologové tedy zvolili vyčkávací taktiku, došlo k uzavření areálu zoo, aby opice měly na návrat do výběhu klid. „Věděli jsme, že se tlupa pohybuje v blízkosti zahrady, a opravdu se makakové kolem desáté hodiny začali stahovat k areálu. Viděli jsme, jak chodí po vršku oplocení zoo. Ke svému výběhu ale bohužel nesešly,“ popsala mluvčí. Zoo vydala doporučení, aby se lidé co nejméně pohybovali po lesích v okolí zoo, aby zde nevenčili své psy a pokud by někdo na opice narazil, ať se je rozhodně nepokouší sám chytat a zavolá na uvedená telefonní čísla. Byl vydán zákaz krmení opic. Hlad byl hlavním z faktorů, který by je mohl přilákat zpět.

Další den zoo již zahradu otevřela a na opice nalíčila odchytovou klec vypůjčenou od Lesního úřadu Děčín, která se používá na odchyt divokých prasat. Na odchyt opic ji stačilo jen lehce technicky upravit. Úspěch se dostavil hned ve čtvrtek ráno. „Klec spadla ve třičtvrtě na sedm a my jsme v ní našli 3 opice. Alfa samce a alfa samici s mládětem. Odchycení těchto dvou zvířat, které jsou v tlupě na nejvyšším postavení, bylo pro celou situaci klíčové. Zhruba o hodinu později sklapla klec znovu a my jsme se radovali již ze šesti odchycených kousků,“ popsal zoolog Roman Řehák. Mimo zoo tak zůstali už pouze dva dvouletí samci a jedna samice na stromě v zoo.

První z opičáků se „zabydlel“ na Škrábkách (část Děčína, zhruba 1 km od zoo). Lezl po střechách domů, na sloupy veřejného osvětlení, na stromy do zahrad. „Tady nám bohužel lidé i přes každodenní apel začali opičáka krmit. Po okolí jsme tedy rozmístili cedulky s přísným zákazem krmení a na jedné ze soukromých zahrad nainstalovali odchytovou klec. Ta sklapla o den později v sobotu 17. června,“ uvedla mluvčí. V tento den došlo k odchycení i samice na stromě v zoo. Na svobodě už tedy zůstal už pouze jeden samec.

Z hlášení veřejnosti zoo věděla, že se pohybuje v blízkosti zámečku na Pastýřské stěně. Lapit se ho podařilo v úterý 20. června a obrovskou zásluhu na tom měly slečny z Bistra nad ferratou, kterým se ho podařilo nalákat na meloun do skladu a pohotově za ním zavřít dveře. Pracovníci zoo ho pak ze skladu do transportní bedny přehnali větracím okýnkem. „To, že k lapení posledního opičáka došlo právě na zámečku, kde policie 8 dní před tím chytla i vandala, který má únik makaků na svědomí, bereme jako symbolické zakončení celé pátrací a odchytové akce,“ uzavřela Houšková. Celá tlupa je dle veterinární lékařky v pořádku.

Videa, na kterých zoo dokumentovala celý průběh akce, můžete vidět na facebooku Zoo Děčín:

 

V rámci českých zoologických zahrad je Zoo Děčín jediná, která je chová, a v rámci celé střední Evropy se dokonce může pochlubit jednou z největších chovných skupin vůbec. Makakové chocholatí patří mezi kriticky ohrožené, a tudíž chráněné živočichy, kterým hrozí v horizontu 25 let vyhynutí. Jsou endemity ostrova Sulawesi, to znamená, že jinde na světě je ve volné přírodě nenajdete. Typickým znakem je černá srst a chocholka na hlavě, která jim vynesla jméno. Dalším dobře viditelným znakem jsou zřetelné sedací mozoly.

Alena Houšková
Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace