Pomikálkův heroický trojkový závěr bohužel nestačil a tak Válečníci v úterý nastupují za stavu 0:2

Válečníci ani ve druhém finále nestačili na Opavu. V opět velmi vyrovnané bitvě padli o tři body, když domácí Zbránek trefil v posledních vteřinách trojkovou střelu. Děčín, který vzdoroval obrovské domácí návštěvě a faktu, že se mu hned v úvodu zranili Tomáš Pomikálek a AJ Walton, tak prohrává 0:2 na zápasy, a v úterý 30. května bude bojovat proti konci finálové série.

Druhé finále bodově otevřel Svoboda, Šiřina sice otočil na 2:4, ale Válečníci ukazovali, že přijeli dobře připraveni, a po dvou trojkách Waltona vedli 6:8. Pak ovšem přišel smolný okamžik, kdy po útočné akci Děčína zůstali na palubovce ležet zranění Walton a Pomikálek. Oba museli střídat, s velikým sebezapřením se však vrátili na palubovku, ale jejich výkon zdaleka nebyl stoprocentní. Přes tuto ztrátu hosté dokázali nasadit k trháku, když si pomohli trojkami Svobody a Kroutila, takže čtyři minuty před první přestávkou vedli 10:19. Po koši Josipoviče to bylo 17:24, ale ve zbylých necelých třech minutách už skórovali jen domácí a otočili na 25:24. Ve druhé čtvrtce Válečníci znovu ukázali přesnou mušku za tři body, a po trefách Nicholse a Pomikálka vedli 27:30. Následovala trojková přestřelka, po které vedla Opava 38:35. Minutu před poločase si Slezané stále drželi náskok 44:39, naštěstí Svoboda do přestávky dvakrát skóroval a do kabin se odcházelo za takřka vyrovnaného stavu – 44:43.

Ve třetí čtvrtce byli lepší domácí a Válečníci se prosazovali po většinu času jen z trestných hodů. I to však stačilo, aby Opavě dýchali na záda. První děčínský koš ze hry zapsal necelé čtyři minuty před třetí přestávkou Svoboda, který snížil na 56:52. Pak ovšem Slezané utekli na 64:54 a Josipovič už jen upravil na 64:55.

V poslední periodě nejprve Josipovič snížil na 64:57, poté sice Opava utekla na 67:57, ovšem dvě šestky Josipoviče a trojka Kroutila snížily na 67:62. Následovaly trojky Slavíka a Zbránka, které zvedly náskok na 73:62. Jenže do konce zbývalo ještě pět minut, a v tuto chvíli se pod prášky hrající Pomikálek rozehrál ke skvělému vystoupení. Trefil jednu trojku, poté druhou, na jednu šestku Slavíka odpověděl košem s faulem a následně přidal třetí trojku. Tímto galapředstavením vyrovnal na 74:74, dalšími trojkami pak odrazil opavský pokus o trhák a znovu vyrovnal – 80:80. A když byl vzápětí faulován, proměnil obě šestky a poslal Válečníky do vedení 80:82! Domácí Kouřil pak svými jedinými body v zápase vyrovnal, Děčín bohužel svůj další útok nevyužil a naopak opavský Zbránek trefil devět vteřin před koncem trojku – 85:82. Trenéři Děčína i Opavy si následně vzali oddechové časy, avšak další útok Děčína už vyrovnání nepřinesl.

Zápas byl skvělou reklamou na basketbal a ukázal Válečníky ve skvělém světle, když přes citelné oslabení dokázali vzdorovat Opavě a dokonce sahali po vítězství. Takhle se bojuje ve finále!

Domácí byli lepší v dvojkách (16/30:11/27), naopak Válečníci byli přesnější v trojkách (10/35:14/36). Klíčové tak byly znovu šestky, kde domácí házeli 33 trestných hodů (dali 23), kdežto Děčín jen 24 (dali 18). Na doskoku byla lepší Opava (44:38), v bodech z druhých šancí to ovšem byla téměř plichta (13:10). Slezané měli více zisků (7:2), dali více bodů z brejků (14:8), měli méně ztrát (7:11) a jejich lavička porazila tu děčínskou 46:23. Děčín zvítězil v asistencích 14:21.

Lídrem Válečníků byl jejich kapitán Tomáš Pomikálek, který přes zranění nasázel 26 bodů (trojky 7/10!), doskočil 8 míčů a měl 2 asistence. Svoboda, byť inkasoval technickou chybu, zapsal 14 bodů, Kroutil pomohl 12 body. Nichols i Josipovič nastříleli po 9 bodech, trápící se Walton měl 6 bodů z úvodu zápasu. Bruner dal 4 a Mach 2 body.

Opavu posunul blíž ke zlatu Zbránek, autor 24 bodů, Mokráň zapsal 18 bodl a 14 doskoků, Šiřina dal 15 a Jurečka 14 bodů.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Jsem zklamaný, protože dnes jsme měli vyhrát. Série ještě není u konce a my budeme bojovat.”

Petr Czudek, trenér BK Opava: „Dnes nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. Jsem za to rád, protože vedeme ve finále 2:0. V tomto autobusovém finále bude rozhodovat mentální síla týmů. Dnes na straně Děčína exceloval Tomáš Pomikálek, který nebyl fyzicky úplně fit, ale trefil sedm trojek a utkání hodně zdramatizoval. Na naší straně mu konkuroval Filip Zbránek, jehož poslední trojková střela rozhodla o vítězi.”

Hráči po utkání
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Bylo to pro nás dnes nešťastné utkání. Ani mých sedm trojek nám nepomohlo k vítězství. Zranil se nám rozehrávač Walton, ale dokázali jsme Opavě vzdorovat až do závěru. V Děčíně čeká na Opavu bílé peklo.”
Filip Zbránek, křídlo BK Opava: „Dnes zase vyšla poslední střela na mne, nebylo to plánované, ale dopadlo to dobře a trefil jsem se.”

Základní sestavy
Opava: Šiřina, Slavík, Švandrlík, Mokráň, Gniadek
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

BK Opava – BK ARMEX Děčín 85:82
Body Opavy: Zbránek 24 (4x 3, TH 6/6), Mokráň 18 (1x 3, 14 doskoků), Šiřina 15 (5 asistencí, 7 získaných faulů), Jurečka 14 (4x 3), Slavík 4 (1), Farský 3, Carl 3, Kouřil 2, Gniadek 2, Švandrlík 0.
Body Děčína: Pomikálek 26 (7x 3, 8 doskoků), Svoboda 14 (1x 3), Kroutil 12 (3), Nichols 9 (1x 3, 7 asistencí), Josipovič 9, Walton 6 (2x 3, 5 asistencí), Bruner 4, Mach 2, Jansa 0, Macháč 0.
Střelba za 2 body 16/30:11/27, za 3 body 10/35:14/36, TH 23/33:18/24. Doskoky 44:38 (útočné 15:11), asistence 14:21, ztráty 7:11, fauly 23:27.

Čtvrtiny: 25:24, 19:19, 20:12, 21:27

Rozhodčí: Vyklický Robert, Baloun Jan, Blahout Petr

Komisař: Kapl Antonín

Diváci: 3 218

Před třetím finálovým zápasem

Po dvou finálových zápasech prohrávají Válečníci v sérii na tři vítězství už 0:2 na zápasy a budou bojovat proti konci sezóny. Souboje s Opavou jsou zatím velmi vyrovnané a Děčín zatím prohrál o čtyři a tři body, když v obou zápasech nebyl daleko od vítězství. Opava však ukazuje svou sílu, která spočívá především ve veliké vyrovnanosti kádru, zkušenostech a schopnostech jednotlivých hráčů skórovat i v těžkých okamžicích. Ostatně není náhodou, že po dlouhodobé části ligy první Nymburk a druhé Brno vyřadil právě právě tým trenéra Petra Czudka, který dokáže svým svěřencům naordinovat tu správnou taktiku.

Děčín se bude opět moct spolehnout na vyprodanou halu, ovšem důležité bude, jak na tom budou dva zranění z druhého finále, Tomáš Pomikálek a klíčový rozehrávač týmu, AJ Walton.

Přijďte do ARMEX Sportcentra podpořit děčínský tým, aby dokázal zlomit dosavadní prokletí finálových sérií, protože Válečníci zatím ani jednou v bojích o zlaté medaile neokusili sladkou chuť vítězství.