Pardubice v závěru otočily utkání s Děčínem a srovnaly semifinálovou sérii

Dlouho vypadal čtvrtý zápas semifinálové série daleko lépe pro Válečníky. Ti totiž vedli ve třetí čtvrtce už o 15 bodů, v poslední ještě o osm, ale pak přišel kolaps a Pardubice se trojkovou smrští přehnaly přes tápající Děčín, který vypadl ze své role a ztratil zápas, jenž měl skončit jeho vítězstvím. Stav série je tak srovnán na 2:2.
Duel zahájil prvními body kapitán Pomikálek, který byl v úvodu velmi střelecky aktivní a jeho sedm bodů znamenalo vedení 6:7. Domácí pak sice otočili na 12:9, ale Walton šesti body strhnul vedení zpět na stranu Děčína – 12:15. Na koš Štěrby pak odpověděl košem s faulem a trojkou, takže Válečníci vedli 14:21, po trojce Nicholse 16:24. Ale poslední slovo měl pardubický pivot Švrdlík 18:24. Také ve druhé čtvrtce táhl hosty Walton, který dal koš a trojku, takže Děčín vedl 22:29. Pak se za tři body trefil i včera nulový Kroutil, vzápětí trefil Walton třetí trojku Válečníků v této části a náskok narostl na 24:35. Bohužel, Válečníkům opět nešly příliš trestné hody, čímž odmítali navyšovat své vedení. Přesto v polovině této čtvrtiny vedli po trefě Josipoviče 25:38 a zdálo se, že jsou ve správném tempu. Jenže pak přišlo první varování domácích, kteří vedeni Dickersonem rychle stáhli manko pomocí trojek na 35:40. Naštěstí konec poločasu završil Svoboda přesnými šestkami – 35:42.

Po přestávce vtrhli Válečníci na palubovku opravdu dravě, hned v úvodu Rikič nesportovně fauloval Nicholse, který proměnil oba trestné hody, poté Svoboda trefil trojku, následně zapsal Pomikálek dva body, Nichols získal na sebe další nesportovní faul, tentokrát od Vyorala, byl znovu přesný – 39:51. Parádní start pak uzavřela další trojka Svobody, takže Děčín po třech minutách už 39:54. Ovšem Pardubice ukázaly velikou odolnost a šňůrou 11:0 během dalších tří minut vlastně celou ztrátu vymazaly – 50:54. Pak ale zaveleli do útoku zase hosté, body zapsali Nichols i Josipovič, poté Svoboda s Nicholsem proměnili své trojkové střely a bylo to 56:64. Žel pivot Švrdlík snížil na 58:64. Poslední perioda přinesla tuhý boj, kdy se dvě minuty neměnilo skóre. Poté ale Nichols dal trojku a Válečníci odskočili na 58:67. Jenže Vyoral kontroval stejnou mincí, a pak platilo pravidlo koš za koš. Po čtyřech minutách tak byl stav 65:71. Bohužel, následně neproměnil Mach ani jednu šestku, Pardubičtí naopak trefili čtyři trojky v řadě a otočili na 77:71. Děčín se snažil zastavit nepříznivý vývoj, ale nedařilo se z dálky, nedařilo se zblízka, nedařily se ani trestné hody a domácí nakonec dokráčeli ve velmi vypjaté atmosféře k výhře – 81:75.

Válečníci byli v zápase opět střelecky aktivnější, ale větší přesnost byla na straně Pardubic. Ty proměnily 18 z 29 dvojek (Děčín 15/31), 10 trojek z 25 pokusů (Děčín 11/31) a byly přesnější v šestkách (15/23:12/22). Na doskoku se povedlo Děčínu přeskákat domácí 32:36, ale hlavně jim dovolit jen 3 útočné doskoky. Na body z druhých šancí to ovšem bylo 5:6. Pardubice měly více asistencí (20:13), méně ztrát (12:14), naopak hosté dominovali v bodech z brejků (13:22). V souboji laviček opět zvítězila ta pardubická, tentokrát 31:7. A to je moc.

Válečníky táhl AJ Walton, který nastřílel 21 bodů, měl 7 asistencí, tři zisky a 4 získané fauly. Ty Nichols přidal 17 bodů, 6 doskoků  a 7 získaných faulů, protože soupeř se na něj zaměřil a dva nesportovní fauly jsou toho důkazem. Matěj Svoboda po včerejšku pookřál a nasázel 17 bodů. Kapitán Pomikálek zapsal double-double za 13 bodů a 12 doskoků. Bohužel, Josipovič pomohl jen 4 body, Kroutil trefil jedinou trojku a zbytek zůstal na nule.
Pardubice měly nejlepšího střelce v Dickersonovi, který dal 19 bodů, Rikič přidal 12, Pekárek 11, Vyoral, Čolak a Švrdlík po 10 bodech.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Prohráli jsme těžký zápas, a to je tak celé… Prakticky celý zápas jsme vedli a prohráli jsme ho víceméně našimi trestnými hody, kdy jsme nedokázali ve druhém poločase, když už ten faul byl jednou odpískaný, je proměnit. To nás stálo ztrátu náskoku. Je to 2:2, máme tady zápas číslo pět, a v úterý se hraje v Děčíně.”

Dino Repeša, trenér BK KVIS Pardubice: „Nejdříve bych rád poděkoval všem fanouškům. Znovu byla plná hala a fanoušci ukázali, jak jsou pro nás důležití. Doufám, že stejné to bude i v zápase číslo šest. Gratuluji i hráčům, protože jsme se dostali z minus patnácti bodů v polovině třetí čtvrtiny. Pořád jsme věřili, že se můžeme vrátit zpátky do zápasu i proti takto velmi kvalitnímu týmu. Na konci rozhodla klíčová šňůra 14:0, po níž jsme vedli 77:71. V tom momentě se zápas zlomil.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Těžko se to hodnotí, jsou ve mně emoce. Zápas jsme si prohráli sami špatnou druhou půlí. Poslední čtvrtinu jsme prohráli o dvanáct bodů, úplně jsme odešli. Vedení jsme zkrátka měli udržet, je to chyba, ale nedá se nic dělat. Neznamená to vůbec nic, série je vlastně 0:0, vracíme se zpátky do Děčína a ještě se podíváme sem. Teď, po porážce jsme samozřejmě smutní, ale nehroutíme se z toho.”
DeMarco Dickerson, rozehrávač BK KVIS Pardubice: „Jsme moc rádi za výhru. Měli jsme dnes pomalejší start, ale tak to bývá ve druhých zápasech ve dvou dnech. Naštěstí ve druhém poločase jsme hráli s potřebnou energií, s níž hrál Děčín v první půli, vyrovnali jsme se mu v tvrdosti a agresivitě. Děčín je velmi dobrý tým, což samozřejmě víme, ale v závěru to bylo o tom, kdo vítězství ubojuje. To samé bude určitě platit i v utkání číslo pět.”

Pardubice: Vyoral, Šafarčík, Pekárek, Čolak, Rikič
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

BK KVIS Pardubice – BK ARMEX Děčín 81:75
Body Pardubic: Dickerson 19 (3x 3, 5 asistencí), Rikič 12 (4 asistence, 7 získaných faulů), Pekárek 11 (3x 3, 8 doskoků), Vyoral 10 (2x 3), Čolak 10 (2), Švrdlík 10, Šafarčík 7, Štěrba 2, Potoček 0, Burda 0.
Body Děčína: Walton 21 (3x 3, 7 asistencí), Nichols 17 (3x 3, 6 doskoků, 7 získaných faulů), Svoboda 17 (3x 3), Pomikálek 13 (1x 3, 12 doskoků), Josipovič 4, Kroutil 3 (1x 3), Bruner 0, Mach 0, Macháč 0.
Střelba za 2 body 18/29:15/31, za 3 body 10/25:11/31, TH 15/23:12/22. Doskoky 32:36 (útočné 3:10), asistence 20:13, ztráty 12:14, fauly 22:22.

Čtvrtiny: 18:24, 17:18, 23:22, 23:11

Rozhodčí: Matějek Ivor, Kučírek Martin, Salvetr Rudolf

Komisař: Kapl Antonín

Diváci: 1 388