Rubriky
Sport Turisti Zprávy

Hřebenovka Českým Švýcarskem se otevírá veřejnosti

Víte o tom, že Hřebenovka není v Českém Švýcarsku až takovou novinkou? Nově vyznačená trasa totiž symbolicky navazuje na tu, která zde byla vyznačena již na počátku 20. století.

„Územím Českého Švýcarska v minulosti vedla jedna z nejstarších a nejdelších pěších tras v Evropě. Proslula pod názvem Modrá hřebenovka. Počátkem 20. století ji začal značit Spolek pro nejsevernější Čechy. Postupně se prodlužovala na západ i na východ tak, že již za první republiky vedla z durynského Blankensteinu přes celé Krušné hory, České Švýcarsko, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Praděd v Jeseníkách až do Krnova, a měřila zhruba 800 kilometrů. V oblasti Českého Švýcarska byla proznačena tak, aby co nejkratší cestou spojila vytyčené body. Míjela však řadu pozoruhodných přírodních a kulturních památek. I to je jedním z důvodů, proč současná Hřebenovka Českým Švýcarskem nekopíruje přesně její trasu.“ (O.p.s. České Švýcarsko).

Nově vyznačená hřebenová trasa měří 100 km, začíná v Tisé a končí u Stožeckého sedla. Byla proznačena tak, aby vedla především po cestách s přírodním povrchem a vyhnula se co nejvíce silnicím a cyklotrasám. Na trase jsou k vidění jak známé turistické cíle, tak i méně známá, ale neméně krásná místa. Hřebenovku lze projít na několik etap, samozřejmě je ale na každém, kolik km je schopen denně ujít. Doporučeným tipem, jak Hřebenovku projít, je rozdělení na 6 etap, z nichž ta nejkratší měří 11 km.

Slavnostní otevření pro veřejnost proběhne v úterý 25.4. od 12:00 u Hřebenové chaty na Sněžníku. Součástí programu bude přestřihnutí pásky, představení Hřebenovky, proslovy hostů, odhalení informační tabule i společná procházka po části Hřebenovky. Více info o Hřebenovce a jednotlivých etapách najdete na nově spuštěném webu https://www.hrebenovka.com/.

Zdroj: idecin.cz