Nedělní derby ovládla Sluneta

Třetí severočeské derby v této sezóně Kooperativa NBL skončilo poprvé výhrou ústecké Slunety, která potvrzuje skvělou formu a získala už dvanáctou výhru v řadě (jedenáct ligových, jednu v ČP mužů). Válečníci neodehráli špatný zápas, ale Walton sám na všechno nestačil, navíc ve druhém poločase hosté vypadli ze své role a domácí otočili nepříznivý vývoj.

První body utkání obstaral domácí Hicks trojkou, ale Josipovič, Walton a Nichols otočili na 5:9. Slunetě se střelecky nedařilo, a tak Walton dalšími čtyřmi body zvýšil na 5:13. Pak si dvakrát zasmečoval ústecký Johnson, na druhé straně stejné zakončení ukázal také Bruner – 9:15. V závěru čtvrtiny však Sluneta zpřesnila svoji hru a přitáhli se na 20:22. Druhou čtvrtku zahájila trojka Brunera a koš Waltona, na jednu šestku Martina pak odpověděl Walton další dvoubodovou trefou a Válečníci vedli 21:29. Domácí se ale nevzdávali a necelé tři minuty před přestávkou Dailey jedním trestným hodem vyrovnal na 34:34. Konec půle ovšem vyšel lépe zase Děčínu, když Kroutil a Bruner skórovali v rychlém sledu, pak se prosadil také Svoboda, a po šestkách Waltona to bylo 36:42.
Druhý poločas zahájila trojka Svejcara, vzápětí skóroval také Pecka a rázem to bylo 41:42. Děčínu se nedařilo, přesto čtyři minuty před poslední přestávkou vyrovnali Walton a Bruner z trestných hodů na 50:50. Jenže Sluneta se už dostala do tempa a díky trojce Svejcara, tříbodové akci Hickse, smeči Martina a trojkám Karlovského a Hickse vedla před poslední periodou 64:56. V ní se domácí rychle dostali do dvojciferného vedení, Válečníci nedokázali na tento vývoj zareagovat a hráči Ústí postupně navýšili své vedení na 97:76. Tečku za střetnutím pak udělaly dva trestné hody Žikly – 97:78.
Domácí byli v utkání střelecky pilnější a přesnější, vyhráli ve dvojkách (25/41:20/47), a především v trojkách (13/32:3/20). V jediné disciplíně byli lepší Válečníci, a to v šestkách (8/14:29/35). Děčín ovládl také doskok (38:47), dal více bodů z druhých šancí (10:16), body z brejků skončily plichtou (15:15), stejně jako zisky (10:10). Ve ztrátách bylo lepší Ústí (14:16), které ovládlo drtivě asistence (22:7). V souboji laviček vyhrála ta děčínská 15:19.

Děčínským lídrem byl jednoznačně Anthony Walton, který nastřílel 33 bodů (z toho 18 bylo z 19 možných šestek, čímž vytvořil nový rekord letošního ročníku), k tomu měl 12 získaných faulů, 4 asistence a 5 zisků. Double-double získal také Bruner za 14 bodů a 11 doskoků. Bohužel, dalším dvojciferným byl už jen Nichols (10).
To Sluneta měla hned pět dvojciferných střelců, z nichž nejlepší byl Martin (26), následovali Hicks (20), Svejcar (16), Pecka (12) a Dailey (10).

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Pro nás velmi poučný zápas. První půlka byla z naší strany velice dobrá, hráli jsme to, co jsme si řekli. Ve druhém poločase, kdy nám začínal utíkat zápas mezi prsty, jsme nebyli schopni ubránit ani se prosadit v útoku. Za tu druhou půlku jsme si asi zasloužili prohrát, nicméně ve středu je další zápas, na který se musíme připravit. Dnešek byl hodně poučný a ukázal, že máme na čem pracovat.”
Jan Šotnar, trenér Ústí n. L.: „Pro nás je to dnes velké vítězství. Je trochu symbolické, že naši vítěznou sérii jsme založili právě po prohře v Děčíně. Myslím, že tam tehdy děčínští hráči trochu zaseli podmínky k dnešnímu utkání. Naši kluci byli namotivováni jim to vrátit, jelikož to pro nás byla těžká porážka, navíc tam byly nějaké věci mimo basketbal, který se našich hráčů dotkly, a dnes měli možnost to Děčínu vrátit se vším všudy. Děčínu ale respekt za vstup do zápasu, byl to soupeř, který nás za poslední dobu nejvíc potrápil. My se v prvním poločase hledali, ale věděli jsme, že chceme hrát pořád naši hru a ono to jednou přijde. To se stalo ve druhém poločase, který jsme vyhráli prakticky o třicet bodů. Gratuluji svým hráčům za skvělý výkon proti solidně hrajícímu soupeři.”

Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „První poločas byl z naší strany docela dobrý, všechno nám vycházelo, věděli jsme, co hrajeme a zvládali jsme správně řešit i věci v obraně. Po změně stran jsme ale úplně odpadli, náš útok byl statický a nevěděli jsme si rady. Ústí začalo jednoduše skórovat, dalo nějaké trojky a bylo hotovo. Už jsme na to nedokázali odpovědět.”
Ladislav Pecka, pivot Ústí n. L.: „První poločas byl z naší strany dost nervózní, i když nevím proč. V poločase jsme si to ale vyříkali, otřepali se z toho a ukázali, jak vypadá naše hra. Druhou půli jsme vyhráli o třicet bodů, jsme rádi, že jsme to Děčínu vrátili.”

Základní sestavy
Ústí: Hicks, Martin, Svejcar, Pecka, Johnson
Děčín: Walton, Nichols, Kroutil, Svoboda, Josipovič

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 97:78
Body Ústí: Martin 26 (3x 3), Hicks 20 (3x 3, 6 asistencí), Svejcar 16 (4x 3), Pecka 12 (10 doskoků), Dailey 10 (2x 3), Johnson 8 (11 doskoků), Karlovský 5 (1x 3), Nábělek 0, Haiblík 0.
Body Děčína: Walton 33 (1x 3, TH 18/19, 4 asistence, 5 zisků, 12 získaných faulů), Bruner 14 (1x 3, 11 doskoků), Nichols 10 (1x 3, 3 zisky), Svoboda 9 (7 doskoků), Kroutil 4, Josipovič 3, Mach 3, Žikla 2, Bobek 0.
Střelba za 2 body 25/41:20/47, za 3 body 13/32:3/20, TH 8/14:29/35. Doskoky 38:47 (útočné 11:18), asistence 22:7, ztráty 14:16, fauly 24:22.

Čtvrtiny: 20:22, 16:20, 28:14, 33:22

Rozhodčí: Baloun Jan, Pokorný Štěpán, Hartig Lukáš

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

Diváci: 1 520

Zdroj: BK Děčín