Válečníci nestačili na Ostravu

Válečníci (stále bez Pomikálka a Macháče) prohráli druhý ligový duel v řadě. Tentokrát nestačili na Ostravu, která využila domácího prostředí, a v poslední čtvrtině strhla výhru na svoji stranu.

Domácí měli povedený vstup do zápasu a brzy vedli 7:0. Po trojkách Majerčáka a Šmída to bylo 13:3, po pěti minutách hry a pěti bodech Morgana se náskok Ostravy vyšplhal na 20:7. Moravané byli v útoku velmi efektivní a přestože Válečníci se postupně v útoku zlepšovali, prohráli první čtvrtku 31:19. Ve druhé se však karty obrátily a Walton s Nicholsem hned zkraje stlačili manko pod dvojcifernou hranici – 31:23. Ostrava se přestala v útoku tolik prosazovat, naopak Děčín byl stále úspěšnější, a po dvou trojkách Waltona to bylo už jen 39:36. Pak Nichols snížil na 39:38 a domácí kouč si raději vzal oddechový čas. Jenže ten nepomohl a Walton otočil na 39:40. Obrana Válečníků nadále fungovala na jedničku, domácí naopak často pod svým košem faulovali a Nichols čtyřmi šestkami navýšil na 39:44. V posledních vteřinách pak Morgan minul další trojku Ostravy, Nichols si doskočil míč a rychlou trojkou upravil na 39:47.

Druhý poločas začal na obou stranách nepřesnostmi i neúspěšnými střelami, což se změnilo po dvou minutách, kdy Radukič trefil trojku a Morgan přidal koš – 44:47. Děčínu se střelecky nedařilo, za sedm minut dal pouhé dva body (!) a Ostrava utekla na 55:49. V závěru třetí desetiminutovky ale zaznamenal Walton tři body, Nichols trefil trojku a bylo to 57:56. Následně sice Morgan proměnil obě šestky, ale Nichols znovu mířil přesně při střele za tři body a před poslední periodou byl stav nerozhodný 59:59. V jejím úvodu se opět ani jednomu týmu střelecky nedařilo, bohužel domácí opět našli střeleckou mušku dříve a vybudovali si čtyřbodový náskok, který  se Válečníkům nedařilo smazat. Po koši Waltona to bylo 65:63, pak Nichols se Svobodou snížili na 69:66, ale Ostrava čtyřmi trestnými hody odskočila na 73:66. V závěru střetnutí se střelci střídali v úspěších, takže minutu před koncem to bylo po koši Matěje Svobody stále o sedm – 81:74. Domácí si však už výhru vzít nenechali, Morgan dal trojku, Radukič zaznamenal koš s faulem a bylo to 87:76. Poslední slovo měl Nichols, který pečetil na 87:78.

Děčín vyprodukoval v zápase o jedenáct střel více, ale měl nižší úspěšnost  – Ostrava pálila s úspěšností 51%, Válečníci jen 39%. Největší rozdíl byl ve dvojkové střelbě, kde domácí proměnili 23 střel z 36 pokusů! V trojkách vystřelily oba týmy 24 projektilů, Ostrava však proměnila o dva více. Domácí proměnili všech 17 šestek, které dostali k dispozici, hosté jen 16 z 23 pokusů. Ostrava byla lepší na doskoku (42:32), na body z druhých šancí to však byla remíza 16:16, a měla více asistencí (16:9). Válečníci si velmi vážili míče a měli jen sedm ztrát oproti 18 ostravským ztrátám. Také měli 10 zisků, domácí jen tři. V souboji laviček to skončilo remízou 9:9, z čehož je patrné, že hlavní úlohu v zápase hrály základní sestavy.

Děčín měl nejlepšího střelce v Ty Nicholsovi, který nasázel 29 bodů, k tomu přidal 5 doskoků, 4 zisky a osm získaných faulů. Walton zapsal 19 bodů, Svoboda 18 a to bylo vlastně vše, dalším v pořadí byl Kroutil s 5 body.
Ostrava se opět mohla spolehnout na amerického pivota Mathona, který pálil s obdivuhodnou jistotou – střelba za 2 body 9/10, za 3 body 1/2, TH 2/2. K tomu přidal 14 doskoků, 2 bloky a získal 5 faulů. Druhý pivot Radukič zapsal 22 bodů, když střílel také velmi přesně. Doskočil také 12 míčů, připsal si 4 asistence a získal 9 faulů. Morgan dal 18 bodů (TH 6/6), Majerčák 10, zbytek týmu bodově paběrkoval.

Adam Choleva, trenér NH Ostrava: „Domácí trenér je spokojen za výhru, ale není spokojen za předvedenou hru od konce druhé čtvrtiny, kdy jsme to asi pod nějakým dojmem uchlácholení soupeři darovali. Byly tam ztráty, vypnutí na doskoku a soupeř vycítil šanci. Pak nás stálo spoustu sil se vrátit do zápasu. Mohlo to být o dost lehčí utkání, kdybychom pokračovali v nastoleném trendu z první periody. Vyhráli jsme důležitý zápas s druhým celkem tabulky, to bereme všemi deseti a jedeme dál.”

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Odehráli jsme velmi špatnou první čtvrtinu, díky dlouhé cestě nám trvalo,  než jsme se rozběhali.Druhá čtvrtina byla skvělá, ale ta třetí zase špatná. Tam se zápas zlomil, kdy jsme nebyli schopni dát koš asi pět minut. Soupeř se dotáhl zpátky, našel  zpátky sebevědomí. Závěr rozhodla koncovka, kdy zvítězil šťastnější tým. Ve středu máme další zápas, bude to pro nás trochu komplikace, jelikož máme dalšího zraněného hráče. Nicméně chci poděkovat svým hráčům, že bojovali celých čtyřicet minut.”

Sukhmail Mathon, pivot NH Ostrava: „Byl to těžký zápas, ze startu jsme vedli, pak se soupeř dotáhl, ale nakonec jsme to zvládli. Jsem pyšný na spoluhráče a trenéry.”
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Nebudu chodit kolem horké kaše. Jsem naštvaný, že jsme dnes nevyhráli. Přesto, že jsme dojeli v okleštěné sestavě, na výhru jsme měli. Možná rozhodlo to, že měla Ostrava širší rotaci. Porážka nás mrzí, jelikož jsme měli na to, zde vyhrát.”

Ostrava: Majerčák, Morgan, Šmíd, Mathon, Radukič
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Žikla, Josipovič

NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 87:78
Body Ostravy: Mathon 23 (1x 3, 14 doskoků), Radukič 22 (1x 3, 12 doskoků, 4 asistence), Morgan 18 (2x 3), Majerčák 10 (2x 3), Svoboda 5 (1), Šmíd 5 (1), Bohačík 2, Belikov 2, Týml 0.
Body Děčína: Nichols 29 (3x 3, 4 zisky), Walton 19 (2x 3, 3 asistence), Svoboda 18, Kroutil 5 (1x 3, 6 doskoků), Mach 4, Josipovič 3 (6 doskoků), Žikla 0, Bobek 0, Jansa 0.
Střelba za 2 body 23/36:22/47, za 3 body 8/24:6/24, TH 17/17:16/23. Doskoky 42:32 (útočné 10:13), asistence 16:9, ztráty 18:7, fauly 20:22.

Čtvrtiny: 31:19, 8:28, 20:12, 28:19

Rozhodčí: Matějek Ivor, Nejezchleb Petr, Kubiš Michal

Komisař: Kapl Antonín