Rubriky
Sport Zprávy

Na Sokoly Válečníci nestačili

Válečníci podruhé v této sezóně nestačili na poslední tým tabulky. Poprvé to bylo na palubovce Olomoucka, tentokrát dokonce na domácí půdě s oslabeným Hradcem Králové.

Opět do posledního místa zaplněná hala ARMEX Sportcentra tradičně na úvod tleskala Válečníkům do prvního bodu, což se tentokrát protáhlo na dlouhé tři minuty. Přesně tak dlouho se totiž čekalo na děčínské trefy, které obstaral z trestných hodů Svoboda – 2:5. Nepovedený vstup do zápasu, kdy Děčané zahodili několik jasných šancí na skórování, ale postupně mizel a Válečníci dobrou obranou trápili soupeře, získávali míče a vyráželi do brejků, které končily většinou košem. Po čtyřech bodech Macha to bylo 14:9, po trojkách Kroutila a Nicholse 22:16 a tečku za první čtvrtkou udělal koš Josipoviče – 24:16. Také úvod druhé čtvrtiny nebyl ze strany Děčína žádný zázrak a Hradec se rychle dotáhl na 26:24. Pak sice přišlo pět bodů Nicholse v řadě a zdálo, že domácí nasazují k trháku (31:24), ale další nepřesnosti opět vrátily do hry soupeře, který snížil na 33:31. Následovalo ovšem další vzepětí Děčína, který po trojce Kroutila vedl necelou minutu před přestávkou 44:35. Avšak hosté zabojovali a díky trefám Autreyho a Šturanoviče upravili na přijatelných 44:39.

Druhý poločas sice začali Válečníci zvesela a s úsměvem na rtech, ale ten jim brzy vyhasl. Nedařilo se jim střelecky, nedokázali si poradit se zahuštěnou obranou Hradce pod košem a ztráceli míče. Útočné trápení sice v úvodu kompenzovali dobrou obranou, ale soupeř se postupně střelecky chytil a nejenže vymazal bodové manko, ale navíc začal zvyšovat své vedení. V tom mu pomáhalo střelecké trápení Děčína, který tuto čtvrtinu prohrál neuvěřitelným poměrem 6:27 a celkově prohrál po třech čtvrtkách 50:66! Poslední periodu zahájili hosté trojkou Škrance a všem divákům bylo jasné, že domácím by pomohl už jen zázrak. Ten však nepřišel a přes veškerou snahu Válečníků dospěl z jejich strany hodně nepovedený zápas k prohře 72:84.
Děčín byl horší ve střelbě za dva body, v trojkách dal sice o jednu střelu více, ale v trestných hodech jich zahodil hned sedm. Na doskoku to bylo vcelku vyrovnané (38:36), v asistencích pak úplně (19:19). Oba celky měly hodně ztrát (21:18), souboj laviček vyhrála ta děčínská 37:15.

Děčín měl nejlepšího střelce v Nicholsovi, který dal 18 bodů, ale měl také osm ztrát. Zastupující kapitán Kroutil zapsal 17 bodů, Mach se dostal na 12 bodů. Dalším střelcem byl Jansa s 8 body. AJ Walton měl sice 7 zisků, 7 asistencí i 7 doskoků, ale zápas dohrával s pochroumaným kolenem a bolestivou grimasou.

Hradec se spoléhal především na základní pětku, kde zářil v prvním poločase nenápadný pivot Šturanovič (23), Autrey dal 22 bodů a připsal také 10 asistencí, double-double si odváží také Škranc za 21 bodů a 11 doskoků. K této trojici se připojil rozehrávač Dvořák (13 bodů), a to tentokrát na Děčín stačilo.

Trenéři po utkání 
Lubomír Peterka, trenér Královských sokolů: „Jsem hrozně rád, protože jsme sem jeli v hodně zdecimované sestavě. Měl jsem sedm hráčů plus dorostence, Ondra Peterka pak vylezl na zápas rovnou z postele. Od začátku se nám dařilo plnit pokyny, se kterými jsme do zápasu šli a domácí jsme nepustili do žádného trháku. Odehráli jsme slušný první poločas, pak se rozhodlo ve třetí čtvrtině. Tam jsme domácí zavřeli na šesti bodech, když jsme ucpali bednu. V útoku nám šel dobře míč z rukou, odskočili jsme a pohlídali si výhru až do konce. Myslím si, že domácí cítili dnes lehkou kořist, trochu nás podcenili, ale my jsme hráli dobře.”

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Důvody dnešní prohry je nutno hledat jednozančně v našem přístupu. Mysleli jsme si, že se Hradec porazí sám, a od toho se to celé odvíjelo. V prvním poločase jsme byli jednoznačně lepší, ale místo toho, abychom už zde zápas utrhli a byli lépe připraveni a měli větší bodový polštář až přijde náš tradiční střelecký výpadek, nechali jsme soupeře na dostřel. Ve třetí čtvrtině předvedl Hradec famózní výkon, my jsme naopak byli tragičtí a prohráli ji o jednadvacet bodů. Tam se zrodila naše porážka, která neměla být. Ale jak říkám, za vše může náš přístup.”

Hráči po utkání 
Tomáš Dvořák, rozehrávač Královských sokolů: „Šli jsme do zápasu s tím, že nemáme co ztratit a dnes jsme ukázali, že máme na to porazit i lepší týmy. Předvedli jsme dobrý výkon a podle mého to byl i vcelku pohledný basketbal. Do šatny jsme šli s klidnou hlavou, protože jsme zahráli dobrý poločas. Věděli jsme, že Děčín umí druhé poločasy, připravili se na to a vyšlo to.”

Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: „Kde hledat příčiny naší prohry? Ve slabém útoku a nekoncentrované obraně. Kdybychom v první půli dali vše, co normálně dáváme, vedli bychom o dvacet a nebylo co řešit. Ale dnes jsme nebyli schopni skórovat z dvojtaktu, místo zakončení jsme všichni volili úplně stupidní přihrávky na nohy a když už jsme přihrávku dostali, nechytili jsme míč. Pak už se to s námi vezlo, začali jsme i podklouzávat a padla na nás deka. Neměli jsme tentokrát sílu se zvednout. Dnes to byl blbý zápas, ale to se někdy stane a musíme to hodit za hlavu. Každopádně to, co jsme předvedli bylo strašné a stydíme se za to.”

Základní sestavy 
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Žikla, Josipovič
Hradec Králové: Autrey, Goga, Svojanovský, Škranc, Šturanovič

BK ARMEX Děčín – Královští sokoli 72:84
Body Děčína: Nichols 18 (2x 3, 3 zisky 8 ztrát), Kroutil 17 (4x 3), Mach 12 (1), Jansa 8 (1), Svoboda 6, Josipovič 6, Walton 5 (7 doskoků, 7 asistencí, 7 zisků), Žikla 0.
Body Sokolů: Šturanovič 23, Autrey 22 (1x 3, TH 7/7, 7 doskoků, 10 asistencí), Škranc 21 (4x 3, 11 doskoků, 6 zisků), Dvořák 13 (1x 3), Svojanovský 3 (1), Kalný 2, Goga 0, Peterka 0.
Střelba za 2 body 19/44:23/43, za 3 body 8/19:7/23, TH 10/17:17/20. Doskoky 38:36 (útočné 9:7), asistence 19:19, ztráty 21:18, fauly 20:19.

Čtvrtiny: 24:18, 20:23, 6:27, 22:18

Rozhodčí: Kučírek Martin, Vošahlík Marek, Ulrych Lukáš

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 1 100

Zdroj: BK Děčín