Infarktový závěr ve prospěch Válečníků!

Pouhé dvě trojky vstřelili Válečníci na horké palubovce pražského USK, jenže právě tyto trefy Ty Nicholse v posledních 30 vteřinách rozhodly, že děčínská šňůra výher pokračuje a náš tým stráví reprezentační přestávku stále na první příčce tabulky.

První body utkání zařídil děčínský kapitán Pomikálek, ale domácí lídr Pipes ihned otočil na 5:2. Za Válečníky skórovali v úvodu jen Pomikálek se Svobodou, kteří po čtyřech minutách otáčeli na 8:9. Poté zaznamenal první body proti svému bývalému klubu Petr Macháč a Děčín vedl 8:11. Jenže slepené trojky Vlka a Pipese spolu s košem Samoury znamenaly velmi rychlý obrat na 16:11. Za hosty kontroval dalšími čtyřmi body Macháč, ovšem Vlk s Pipesem znovu přesně stříleli za tři body a dvě minuty před koncem tak USK vedl 22:15. Válečníci ale kontrovali minišňůrou 0:6 a přitáhli se na 22:21. Konečnou podobu výsledku první čtvrtky pak dal koš s faulem domácího Okaury – 25:21. V úvodu druhé čtvrtiny se skóre měnilo rychle a USK odskočil na 29:23. Pak ovšem oba celky přidaly v obraně a na palubovce se rozhořela úporná bitva v níž nebyla nouze o nepřesnosti, ztráty, zisky i osobní chyby. Bodů ale bylo jako šafránu. Více toho šafránu však bylo na děčínské straně a Pomikálek se Svobodou a Kroutilem snížili na 33:31. Poté se blýskl Nichols sedmi body, jenž proložil koš Svobody, a protože děčínská obrana nedovolila domácím skórovat, bylo to tři minuty před poločasovou přestávkou 33:40. Ve zbývajícím čase byl úspěšným střelcem jen Vyroubal, a tak hosté vedli 35:40.

Druhou půli zahájil bodově Macháč, avšak čtyři body do té doby nevýrazného Böhma a další trojka Pipese vrátily USK zpět na kontakt – 42:44. Následovala další urputná pasáž, v níž si Válečníci díky trefám Svobody, Nicholse a Josipoviče vypracovali vedení 44:52. To pak narostlo po bodech Žikly na 46:55, jenže Samoura trefil trojku a Pražané snížili na 49:55. Následně měli ještě další šance, ale nebyli přesní, a tak tečku za touto desetiminutovkou udělal koš AJ Waltona, což byly jeho první body v zápase – 49:57. Hráči USK se ale rozhodně nevzdali a během čtyř minut poslední periody dokázali vyrovnat na 61:61. To byl signál pro děčínskou lavičku, která si vzala oddechový čas, ale ten příliš nepomohl a Samoura z trestných hodů otočil na 63:61. Naštěstí Pomikálek ihned vyrovnal. Pak následovala další bodově suchá pasáž, kterou ukončila až jedna šestka Pomikálka – 63:64. Na druhé straně ale odpověděl Vyroubal dvěma body, Böhm pak dvakrát zablokoval děčínské střelce a následně Pipes po faulu Waltona z trestných hodů zvýšil na 67:64. To už chyběla do konce jen minuta a zdálo se, že Děčín stejně jako v Kolíně ztratí zápas v koncovce. Proti tomu byl ale Ty Nichols, který po dvou útočných doskocích Pomikálka trefil vůbec první trojku Válečníků a vyrovnal na 67:67. Domácí Pipes pak nebyl přesný, a tak Nichols dvě vteřiny před koncem druhou trojkou otočil na 67:70. Oba trenéři si následně vybrali oddechový čas, vysokoškoláci sice rozehráli, ale trojkový pokus Samoury vůbec netrefil obroučku a Děčín získal velmi cenné vítězství.

Utkání přes relativně nízké skóre a urputné obrany přineslo kvalitní podívanou, v níž Válečníci byli jasně lepší ve dvojkové střelbě, kde proměnili 27 střel z 51 pokusů (domácí to měli 16/33). V trojkách byli naopak lepší vysokoškoláci, kteří dali 7 trojek z 27 pokusů. To Děčín minul všech svých 16 prvních střel z trojkového oblouku, až poslední dvě Nicholse našly svůj cíl a zařídily Děčínu výhru. V trestných hodech byl lepší opět USK (14/18:10/15). Na doskoku zvítězili Válečníci jasně 35:43, měli také více útočných doskoků, z čehož vytěžili 9 bodů z druhých šancí (domácí jen 5). Děčín měl více asistencí, byl nebezpečnější po ztrátách soupeře, kde zaznamenal 18 bodů (USK jen 8). Domácí naopak těsně vyhráli statistiku body z brejků (20:17) a měli o trochu produktivnější lavičku (21:17).

Válečníky dovedl k vítězství Ty Nichols, autor 20 bodů, 6 asistencí a 4 zisků. Kapitán Tomáš Pomikálek přidal 12 bodů a 7 získaných faulů, k tomu přihodil 3 doskoky, z nichž dva poslední útočné byly veledůležité. Matěj Svoboda se raduje z double-double za 12 bodů a 12 doskoků. Dobrý part odehrál Petr Macháč, jenž zapsal 8 bodů, Josipovič a Žikla přidali po pěti bodech. AJ Walton měl tentokrát 8 ztrát, ale to vynahradil 7 doskoky, 7 asistencemi a 4 zisky. A nakonec i jeho čtyři body měly cenu zlata.

Domácí se opírali o Pipese, který nastřílel 20 bodů a měl 5 doskoků. Nikdo další v dresu USK už ale neměl dvojciferný počet bodů – Samoura dal 9, Vyroubal 8, Böhm a Vlk po šesti bodech.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dneska to byl zaslouženě zápas v televizi. Oba týmy předvedly velmi dobré výkony. Rvali jsme se o ten výsledek oba až do poslední vteřiny. Já to nebudu nějak obšírně hodnotit, my jsme šťastní, že jsme tu dnes dokázali vyhrát.“

Francesco Tabellini, trenér USK Praha: „Na konci jsme byli schopni se vyrovnat s tvrdostí hostů, ale tak to mělo být po celé utkání. Oni ukázali, proč jsou na špici ligy. Nám chybí konzistence po celých čtyřicet minut utkání.“

USK: Vyroubal, Pipes, Okauru, Böhm, Fuxa
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Josipovič

USK Praha – BK ARMEX Děčín 67:70
Body USK: Pipes 20 (4x 3), Samoura 9 (1x 3, 3 asistence), Vyroubal 8, Okauru 7, Böhm 6, Vlk 6 (2x 3), Fuxa 5, Švec 4 (6 doskoků), Petružela 2, Kulenovič 0.
Body Děčína: Nichols 20 (2x 3, 6 asistencí, 4 zisky), Pomikálek 12 (7 získaných faulů), Svoboda 12 (12 doskoků), Macháč 8, Josipovič 5, Žikla 5, Walton 4 (7 doskoků, 7 asistencí, 4 zisky, 8 ztrát), Kroutil 2, Mach 2.
Střelba za 2 body 16/33:27/51, za 3 body 7/27:2/18, TH 14/18:10/15. Doskoky 35:43 (útočné 10:14), asistence 11:16, ztráty 18:18, fauly 23:21.

Čtvrtiny: 25:21, 10:19, 14:17, 18:13

Rozhodčí: Vyklický Robert, Vošahlík Marek, Kapaňa Lukáš

Komisař: Šikner Roman