Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci nedali Pardubicím šanci!

Úspěch ze severočeského derby z úvodního zápasu sezóny se povedlo Válečníkům potvrdit na domácí palubovce až nečekaně vysokou výhrou nad ambiciózními Pardubicemi. Ty držely krok první poločas, ve druhém pak Děčín svého soupeře jasně převálcoval.

Skóre domácí premiéry v novém ročníku Koopertiva NBL otevřel stylově kapitán Děčína, Tomáš Pomikálek, který trefil trojku. Hosté ale nelenili, byli velmi produktivní v útoku, kde řádil především rozehrávač Vyoral, jenž během čtyři minut dal tři trojky a posunul Pardubice do vedení 7:15. Kouč domácích si tak raději vzal oddechový čas, jenž pomohl a Nichols čtyřmi body snížil na 11:15. Pomikálek pak svojí druhou trojkou přitáhl Děčína na 14:15. Hosté opět utekli do mírného vedení, ovšem Macháč čtyřmi body snížil na 18:19 a následně Mach po koši s faulem otočil na 21:19. Poslední slovo mě ale pardubický Burda a jeho trojka – 21:22. Druhou čtvrtku bodově otevřel Walton jednou šestkou, po něm skórovali Mach se Svobodou a bylo to 26:22. Oba týmy dávaly do zápasu veliké množství energie a basketbal, byť se skóre neměnilo nijak rychle, musel diváky bavit. Válečníci díky agilnímu Svobodovi vedli po čtyřech minutách 29:24, hosté se naopak spoléhali na obrovitého Rikiče, který dělal děčínské defenzívě vcelku problémy. A když se k němu přidal Potoček, hosté vedli rázem 29:34, na což děčínská lavička reagovala oddechovým časem. Ten zase nalil Válečníkům čerstvou energii do žil, Svoboda dal koš, Walton trojku a  bylo vyrovnáno na 34:34. Nerozhodný výsledek pak platil také na konci první půle, když na straně Děčína dával poslední body Kroutil a na druhé straně vyrovnával Pekárek – 39:39.

Druhý poločas zahájil trojka Waltona a tuhá bitva pokračovala. Válečníci dobře bránili a díky šestkám Svobody a trojce Pomikálka odskočili na 47:39. Jenže pak přišly zase lepší chvilky Pardubických, především Vyorala, jenž sedmi body přispěl k takřka vymazání manka – 49:48. Následně však pozvedli děčínský prapor Walton s Nicholsem, Žikla přidal dvě šestky a bylo to 55:50. V závěru třetí čtvrtky zvýšil Nichols na 58:51 a Pomikálek trojkou posunul rozdíl ve skóre na deset bodů – 61:51. Ovšem na druhé straně Šafarčík rovněž trefil trojku, takže před poslední periodou platil stav 61:54, protože další velmi dlouhá trojka Nicholse přišla už po časovém limitu. Nichols si však spravil chuť hned na úvod čtvrté desetiminutovky, kdy jeho trojka už platila, vzápětí Josipovič proměnil rychlý brejk a bylo to 66:54. Hosté vůbec nezachytili děčínský nástup, vypadli ze své role, dopouštěli se chyb a nesportovních faulů. První spáchal Svoboda, Nichols ho potrestal přesnými šestkami a Pomikálek už svojí pátou trojkou v zápase – 71:54. Ani další zoufalé pardubické útoky nepřinášely body, naopak Děčín pomalu zvyšoval své vedení, a po čtyřech minutách vedl 75:54. Střelecké trápení Pardubic ukončily až po dlouhých pěti minutách slepené trojky Čolaka a Pekárka, jenže pak přišlo opět bodové sucho. Navíc Pekárek udělal už třetí nesportovní faul svého týmu v této čtvrtce, poté ještě diskutoval s rozhodčími a musel pro pět faulů povinně střídat. Hosté velmi často faulovali, ale Válečníkům se dařilo z čáry trestných hodů jen z poloviny, takže rozdíl ve skóre nerostl tak rychle – 78:60. Avšak v závěru Žikla, Nichols i Svoboda proměnili své dvoubodové akce a posunuli vedení na 84:60. Poslední bod utkání vstřelil Nichols po jedné úspěšné šestce a děčínské publikum mohlo slavit spolu s Válečníky nečekaně vysoké vítězství 85:62.

Válečníci vyprodukovali v duelu o 13 střel více než soupeře, byli lepší ve dvojkové střelbě i trestných hodech, kterých házeli více než dvakrát tolik co Pardubice. V trojkách to nakonec skončilo nerozhodně 9:9. Děčín byl pozornější na doskoku, v útoku si doskočil hned 15 míčů a zaznamenal z nich 13 bodů. Pardubice daly z druhých šancí jen pět bodů. Domácí také těžili z brejků (body z nich 22:5), měli více asistencí (21:13), ale především měli jen 8 ztrát, kdežto jejich rival 20! A toho využili, když vyhráli na body po ztrátách 29:7. Souboj laviček dopadl takřka plichtou 18:19.
Válečníky bodově táhl Ty Nichols, autor 25 bodů, 6 asistencí a tří zisků. Opět se dařilo Pomikálkovi, který zažil ale podivný zápas, když jen jednou vystřelil za dva body a nedal. A naopak pětkrát vypustil trojku a všechny proměnil. Celkem dal 16 bodů a přidal k nim 7 doskoků. Svoboda nenápadným způsobem nasbíral 14 bodů, Walton zapsal svůj první double-double, když měl 10 bodů a 12 asistencí. A nebyl daleko od triple-double, protože k tomu přihodil 9 asistencí a 7 získaných faulů! Své si odvedl také Macháč, jenž nastřílel 7 bodů, pomohli i Josipovič (5 faulů), Mach, Kroutil a Žikla.

Hosté měli svého lídra ve Vyoralovi, který nastřílel 17 bodů, pivot Rikič přidal 12 bodů, když obranu Děčína trápil především v prvním poločase. Další dvojciferný střelec už ale nebyl, a to na Válečníky zkrátka nestačilo.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Začali jsme zápas docela slušně, ale trošku lépe jsme chtěli pokrýt Vyorala, který nám dal v prvních čtyřech minutách tři trojky. Ale on ukázal, že je dobrý hráč a příležitost využil. Naštěstí poločas skončil vyrovnaně, ve druhém nám konečně padlo také něco zvenku, kdy jsme trefili několik těžkých střel za tři body. To nám dalo několik bodů náskoku. V poslední čtvrtce se Pardubice dostaly pod tlak, volily střely, které jim nejsou úplně vlastní, my jsme kontrolovali obranný doskok a dostávali jsme se do většího počtu zakončení. Zápas byl hrozně fyzický, hráči byli neustále v kontaktu, především pak pod košem, kde nám Rikič dělal veliké problémy v prvním poločase. Ve druhém se nám ho povedlo přikrýt lépe a Pardubice jsme nakonec porazili vcelku vysoko, za což jsme velice rádi. Loni jsme s nimi dvakrát prohráli, dnes jsme byli velmi motivovaní jim to vrátit a povedlo se.“

Dino Repeša, trenér BK KVIS Pardubice: „Byli jsme dobře připraveni, což bylo vidět na začátku zápasu, kdy jsme šli do vedení plus osm bodů. Bohužel, pak jsme museli prostřídat a Děčín se vrátil zpátky do zápasu. Ten byl vyrovnaný až do poločasu, ve druhém se naše hra rozpadla, a to jak v obraně, tak v útoku. Za druhý poločas jsme dali jen dvacet tři bodů, což je velice málo. Klíčovým faktorem byly naše ztráty, kde jsme měli téměř stejné číslo jako v prvním zápase sezóny. Další klíčovým faktorem bylo patnáct útočných doskoků Děčína, přestože jsme se připravovali na to, že Válečníci jsou v tomto velmi agresivní. Musíme pokračovat v naší práci.“

Hráči po utkání 
Petr Macháč, pivot BK ARMEX Děčín: „Konečný rozdíl je vcelku vysoký, ale má to tak vypadat. My jsme byli vcelku kompaktní v obraně, naopak u nich byla v závěru patrná frustrace, kdy se dopouštěli hodně úmyslných a zbytečných faulů a nám se dařilo své šance proměňovat. Snažili jsme se hrát na sto procent, nic nevypustit a hrát jako Válečníci. Hodně jsme se soustředili na obranu, v útoku už přišlo tak nějak samo. Souboje s Rikičem byly velmi náročné, když má o dvacet centimetrů víc, než já. Člověk se musí snížit, odstavit ho a pak je na spoluhráčích, aby mu sebrali míč.“
Matěj Burda, rozehrávač BK KVIS Pardubice: „Hodnotí se mi to těžko, protože jsme nepředvedli takový výkon, jaký jsme chtěli, a to jak na útočné, tak obranné polovině. Dostat osmdesát pět bodů je hodně a dát šedesát dva je naopak málo. V poločase jsme si řekli jak chceme hrát, že už nechceme ztrácet míče, protože jsme měli už docela dost ztrát. Jenže to se nepovedlo, nevraceli jsme se do obrany a Děčín toho skvěle využil. Musím Děčín pochválit, byl připravený na naše vysoké hráče, zdvojoval je a my jsme to špatně řešili. Když je někdo zdvojený, musí být naopak někde volný, ale my jsme nenacházeli naše volné hráče.“

Základní sestavy
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Josipovič
Pardubice: Vyoral, Šafarčík, Svoboda, Čolak, Rikič

BK ARMEX Děčín – BK KVIS Pardubice 85:62
Body Děčína: Nichols 25 (2x 3, 6 asistencí, 3 zisky), Pomikálek 16 (5x 3, 7 doskoků), Svoboda 14 (6 doskoků), Walton 10 (2x 3, 12 asistencí, 9 doskoků, 7 získaných faulů), Macháč 7 (6 doskoků), Mach 5, Žikla 4, Josipovič 2, Kroutil 2, Rozsypal 0, Bobek 0.
Body Pardubic: Vyoral 17 (3x 3, 3 asistence), Rikič 12 (5 doskoků, 6 získaných faulů), Pekárek 8 (2x 3), Čolak 7 (1), Potoček 5 (1), Burda (1), Švrdlík 2, Štěrba 1, Svoboda 0, Lukeš 0.
Střelba za 2 body 21/39:14/29, za 3 body 9/31:9/28, TH 16/27:7/12. Doskoky 42:35 (útočné 15:9), asistence 21:13, ztráty 8:20, fauly 18:28.

Čtvrtiny: 21:22, 18:17, 22:15, 24:8

Rozhodčí: Vyklický Robert, Kec Jakub, Ulrych Lukáš

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 640

Zdroj: BK Děčín