Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci si opět zahrají o Federální pohár!

Federální pohár a jeho nově již šestnáctičlenný peloton se dočkal rozlosování základních skupin. Tři mají dějiště na Slovensku a jednu skupinu uvidí fandové v nové kutnohorské hale. Pro příznivce Děčína je pikantní, že se Válečníci utkají s Kolínem, kam v minulých dnech přestoupil Ondra Šiška. Pozornost poutá bezersporu skupina ve Svitu, neboť kouč Medvědů Oleg Meleščenko povede tamní Medvědy proti svému bývalému klubu – Interu Bratislava. Miljan Čurovič na lavičce Olomoucka naproti tomu zavítá do Lučence, kde se výborně zapsal jako hráč.

BK ARMEX Děčín se přihlásil o pořadatelství jednoho z finálních turnajů, kam postoupí další tři celky na stejném místě z ostatních základních skupin. Turnaj se v Děčíně odehraje v termínu 16. – 17.září, k vidění budou jistě jako v loňském roce velmi zajímavé souboje a majitelé permanentek budou mít vstup na tuto událost v ceně. Celkově dodává Federální pohár předsezónní zápasové přípravě „šťávu“ a v loňském ročníku bylo k vidění mnoho zajímavých duelů.

Vedle rozlosování skupin a destinací pro druhé kolo (o titul a konečné umístění) získal Federální pohár také třetího mediálního partnera. Je jím Rádio Expres, což je několikátý rok po sobě nejposlouchanější rádio na Slovensku a například v roce 2020 si jej denně poslechlo 17,4 % Slováků (bezmála 800.000 lidí).

A nyní už k samotnému losu. O pořadatelství základních skupin se přihlásily Komárno, Lučenec, Svit a Kutná Hora. U posledně jmenovaného města je patrné, že domácí prostředí by zda mohl mít nedaleko ležící Kolín. Základní skupiny jsou na programu od pátku do neděle 9.-11.9. Některé zápasy se budou krýt s play-off Eurobasketu. Český tým, pokud postoupí, by měl osmifinále hrát v neděli 11.9.

ZÁKLADNÍ SKUPINY

A (Kutná Hora): Kolín, Děčín, Levice, Spišskí Rytieri

B (Lučenec): Lučenec, Královští sokoli, Handlová, Olomoucko

C (Komárno): Komárno, Pardubice, Prievidza, Slavia Praha

D (Svit): Svit, Opava, NH Ostrava, Inter Bratislava

Svět basketu napsal:

Na první pohled se jako nejsilnější jeví kutnohorská seance, kde je těžké určit jednoznačného favorita. Kolín slušně posiluje, Válečníci jsou vždy nepříjemní a Rytíři pro změnu chystají ”přestupovou bombu” na pozici hlavního trenéra. Levice jsou slovenský mistr, který loni vyhrál Alpe Adria Cup a letos si vyzkouší kvalifikaci o Ligu Mistrů. Tu si znovu zahraje i obhájce loňské trofeje (a stříbrný tým z KNBL) z Opavy. Svěřenci Petra Czudka budou zápolit v ”déčku” ve Svitu, kde jsou jednoznačným favoritem. Fanoušci slovenského basketbalu se určitě těší na zápas Meleščenkova Svitu proti bývalému týmu ruského odborníka – Interu.

Zajímavá bude i základní skupina v Komárnu. Domácí v loňské sezoně (jakožto nováček) Niké SBL senzačně brali bronz a Pardubice mají vždy vysoké cíle. Pozadu nechce zůstat ani ambiciózní Slavia, tedy nováček Kooperativa NBL. Naopak finalista Niké SBL a loni ve Federálním poháru třetí Lučenec je doma velkém favoritem skupiny B. Proti bude určitě Olomoucko a Královští sokoli. Zejména Hanáci si budou chtít vytáhnout, neboť jejich trenér Miljan Čurovič v první dekádě 21. století v Lučenci prožil skvělé sezony hráčské kariéry.

Druhou fázi soutěže, tedy Final4-1, Final4-2, Final4-3 a Final4-4 se uskuteční 16. a 17. září. Pořádat je budou podle umístění všechny kluby ze skupiny A, tedy kromě Válečníků také Kolín, Levice a Spišská Nová Ves.

Zdroj (a mediální partner soutěže): Svět basketu