Válečníci sehráli s Ostravou vyrovnanou partii, ale nakonec padli

Děčínským basketbalistům se v letošní sezóně nepodařilo vyhrát v Ostravě ani jednou. Sice i tentokrát sehráli vyrovnanou partii, ale v generálce na předkolo play-off nakonec padli.

Válečníci nasadili do zápasu už nového pivota, 208 cm vysokého Američana Jonathana Gallowaye, ale vstup se jim příliš nevydařil, když po třech minutách prohrávali 7:0. Postupně ovšem manko stahovali a tři minuty před první přestávkou vyrovnával Galloway na 12:12. Od začátku se také pískalo hodně faulů a oba týmy často střílely šestky, takže Ubilla 15 vteřin před koncem snižoval právě z trestných hodů na 17:18. Jenže poslední útok se Děčínu povedl a Svoboda trojkou upravil na 17:21. A Svoboda obstaral také první body druhé čtvrtky, když si došel pro faul a ze šestek dal na 17:23. Po dvou odehraných minutách pak zvýšil Nichols na 21:29, ale Válečníkům se pak přestalo dařit střelecky, často faulovali a domácí otočili na 30:29. Následně sice Alston s Osaikhwuwuomwanem vrátili zpět vedení na stranu hostí, po trojce Šišky pak vedli Válečníci 35:37, ale ostravští pivoti Heinzl s Radukičem zařídili poločasový stav 39:37.

Zlom v utkání přišel hned zkraje druhé půle, kde domácí díky čtyřem bodům Vanna a dvěma trojkám Antonia rychle získali dvojciferné vedení 49:39. Válečníci se sice snažili deficit snížit, jenže nedařilo se jim zastavovat ostravskou ofenzívu dirigovanou rozehrávačem Ubillou. Ten pilně rozdával asistence, navíc se začalo hodně dařit Radukičovi, který nejprve dal dvě trojky v řadě, poté proměnil tři šestky (třetí byla po technické chybě Šišky) a Nová Huť rázem vedla 67:51. Po děčínských trestných hodech se sice manko snížilo na 71:59, ale poslední slovo si vzal sám Ubilla, jenž trojkou pečetil útočně laděnou desetiminutovku na 74:59. V poslední periodě skórovali jako první Mach se Šiškou, ovšem na druhé straně odpověděl Antonio další trojkou – 77:63. V nervózním utkání, kde děčínská lavička dostala technickou chybu, a technické chyby inkasovali i Antonio a Osaikhwuwuomwan, se Válečníkům nedařilo umazat náskok Ostravy, jež tak tři minuty před koncem vedla stále výrazně – 87:73. Pak ale Děčín pozvedl svůj prapor, když dva body zapsal Galloway, následně Alston proměnil oba trestné hody, Svoboda trefil trojku a Šiška po zisku snížil dvojkou na 87:82! V poslední minutě pak Galloway vykřesal naději, když upravil na 90:86, ale následovaly už jen šestky Ostravy, která tak vyhrála 92:86.

Utkání, které už nemohlo nic změnit na pozicích obou týmů v tabulce skupiny A2, přineslo střeleckou převahu Děčína, ale větší úspěšnost domácích. Oba týmy daly 24 dvojkových střel, ovšem Ostrava na to spotřebovala méně pokusů. V trestných hodech byla také remíza, když oba celky zapsaly 23 bodů, naopak Válečníci zde potřebovali méně pokusů. A tak rozhodující byly trojky, kde Nová Huť dala o dvě více a vyhrála. Na doskoku kraloval Děčín, který vyhrál tuto statistiku 25:42, měl třikrát více útočných doskoků a na druhé šance zvítězil 6:14. Také byl lepší v ziscích a jeho lavička porazila tu domácí 11:38. Ostrava naopak byla lepší v asistencích a měla méně ztrát. Odpískáno bylo celkem 56 faulů, zápas pro pět chyb nedohráli domácí Antonio a Heinzl i děčínští Osaikhwuwuomwan a Kroutil.

Válečníky bodově táhl Ondřej Šiška, autor 17 bodů, ale také šesti ztrát, Alston přidal 13 bodů (střelba za 2 body 5/5), Osaikhwuwuomwan zapsal 11 bodů a 8 doskoků, posledními dvojcifernými střelci byli Svoboda a Nichols  s 10 body. Kapitán Pomikálek dal 9 bodů stejně jako nováček Galloway.

Ostrava měla lídra v Radukičovi, který nastřílel 31 bodů (za 2 body 8/9, TH 9/11), přidal 7 doskoků a získal 7 faulů. Antonio vyrovnal 18 body své sezónní maximum a ukázal přesnou mušku, když minul jedinou ze sedmi střel. Vann dal 16 bodů, Ubilla 10 (+10 asistencí), Šmíd zapsal 8 bodů. Bohačík zůstal na skromných 3 bodech.
Děčín tak půjde do předkola play-off jako vítěz skupiny A2 a soupeřem mu bude poslední tým ze skupiny A1, Hradec Králové. Tedy stejný soupeř jako v loňské sezóně! Série hraná na dvě vítězství začíná již 9. dubna v Hradci.

Ostrava: Ubilla, Antonio, Vann, Heinzl, Radukič
Děčín: Šiška, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan

NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 92:86
Body Ostravy: Radukič 31 (2x 3, 7 dsokoků), Antonio 18 (4x 3), Vann 16, Ubilla 10 (1x 3, 10 asistencí), Šmíd 8, Heinzl 6, Bohačík 3, Dedek 0, Prošek 0, Týml 0.

Body Děčína: Šiška 17 (1x 3, TH 6/6, 6 ztrát), Alston 13, Osaikhwuwuomwan 11 (1x 3, 8 doskoků), Nichols 10 (3 asistence, 6 získaných faulů), Svoboda 10 (2x 3), Pomikálek 9 (1x 3, 8 doskoků), Galloway 9 (8 doskoků), Mach 6, Kroutil 1, Bobek 0.
Střelba za 2 body 24/37:24/44, za 3 body 7/16:5/19, TH 23/35:23/30. Doskoky 25:42 (útočné 4:16), asistence 19:13, ztráty 14:18, fauly 26:30.

Čtvrtiny: 17:21, 22:16, 35:22, 18:27

Rozhodčí: Kučírek Martin, Kapaňa Lukáš, Kubiš Michal

Komisař: Kapl Antonín