Rubriky
Zprávy

Martin Pošta: Vzdělané, kulturní a v pohybu. I díky vám žije naše krásné město opět naplno

Vedoucí děčínského kina Sněžník, dlouholetý předseda Asociace provozovatelů kin ČR, ale hlavně náměstek primátora statutárního města Děčín pro školství, kulturu a sport. Martin Pošta (Volba pro Děčín) má na starosti oblasti, které byly v posledních letech tvrdě zasaženy vládními nařízeními. Jak se s tím vypořádaly, co se povedlo, jaké jsou novinky a co nás ještě čeká?

 Máme za sebou všichni celkem hektické a náročné období. Jak zahýbalo s děčínským školstvím, kulturou a sportem?

Pro všechny to byla obrovská výzva. O to víc mě těší, jak jsme to společně zvládli. Školy, sportovní kluby i kulturní instituce ukázaly, že v dobách krize se naplno prokáže, jak jsme silní. Vše jsme zvládli především díky jejich práci. Nejtěžší situaci samozřejmě čelily školy. Česká republika měla bohužel jedno z nejdelších období s distanční výukou v celé Evropě. Nesmírně si cením přístupu všech ředitelů, učitelů, rodičů i zaměstnanců škol. Důkazem, že nám na vzdělávání budoucích generací záleží, byla účast 350 žáků na 25 letních vzdělávacích kempech 10 základních škol. Krásným paradoxem na celé té věci bylo, že jsme tolik lidí motivovali, aby přišli o prázdninách do školy. A žáci i učitelé se dokonce těšili. Nešlo jen o dohnání výuky, ale hlavně o opětovné navázání sociálního kontaktu. U mladých hraje zcela zásadní roli. Podle reakcí se tato akce moc povedla. Za mě bylo přidanou hodnotou i to, že se spojilo více škol do jednoho projektu a ukázaly, jak skvěle umí spolupracovat. Byl jsem nadšený i z faktu, že se už předtím během období lockdownů na základě mé výzvy ozvalo 30 středoškoláků s nabídkou pomoci s doučováním. Bylo hezké vidět, že jim záleží na tom, aby děti ze základky i přes distanční výuku všemu rozuměly. V neposlední řadě jsme nemysleli jen na jejich vzdělání, ale také na volný čas a možnost jít ven. Hýbat se. I proto jsme se rozhodli i přes doporučení vlády neuzavírat dětská hřiště. Byla to výjimka na naše triko, ale za mě dávala velký smysl.

Oslím můstkem tedy na školství. Jaké věci se loni podařily?

Konečně jsme dotáhli jednotný zápis do základních a mateřských škol. Došlo ke zjednodušení systému, který nyní používají všechny školy a vše je on-line. Zároveň byla vytvořena interaktivní mapa škol. Každý může zadat adresu a zobrazí se mu jeho spádová škola. Letos budou do mapy dle spádovosti přidány i mateřské školy a zápis proběhne kombinovanou formou jak prezenčně, tak on-line. Tím došlo k dalšímu zjednodušení byrokracie. Což je jednou z mých velkých priorit a jsem rád, že se ji daří prosazovat i v jiných oblastech. Ředitelé a učitelé tak mají více času na výuku a chod školy. Město musí být partnerem všem školám. Nejen těm, kterých je zřizovatelem. Kvalitní školství je klíč k budoucímu úspěchu.

To však nejde bez modernizace či nového přístupu. Nebo se mýlím?

Máte pravdu. Z toho důvodu jsme začali s projektováním odborných učeben. Dnes máme připraven záměr vytvořit v 9 školách 21 specializovaných učeben, z toho dvě venkovní. Bude se jednat o naprosto špičkově vybavené místnosti na výuku matematiky, fyziky, chemie, jazyků, IT i dalších předmětů. S tímto projektem jde ruku v ruce napojení většiny našich škol na vysokorychlostní internet a jeho rozvod po budovách. Věříme, že se nám tyto projekty za desítky miliónů podaří minimálně z 80 % pokrýt náklady z veřejných dotací mimo městský rozpočet. Děčínští žáci tak budou mít možnost už brzy využívat nejmodernější technologie. Tímto směrem chceme jít i do budoucna. Stejně tak jako větším propojením s volnočasovými aktivitami a speciálními projekty na rozvoj dalších dovedností.

To narážíte na železniční stanici Děčín-východ?

Ten mě samozřejmě hřeje u srdce, protože je to první železniční stanice v ČR využívaná zároveň jako místo pro aktivity Domu dětí a mládeže. Díky spolupráci se Správou železnic máme další prostory pro kroužky DDM ve velice atraktivní lokalitě s dobrou dopravní dostupností. Navíc se uvolní stávající prostory pro kroužky nové. Když už jsme u propojení vzdělávání a volného času, tak se chystá ještě jeden opravdu speciální projekt.

Jaký?

Mám? Chtěl jsem si to ještě schovat (smích) Tak dobře. Připravuje se participační projekt světového formátu pro 3 školy na Komenského náměstí. Jde o to, že máme jedinečnou příležitost, aby si děti vyzkoušely participaci a rozhodování o tvorbě svého okolí na vlastní kůži. Vytvoří si svůj projektový tým žáků a studentů v zastoupení všech tří škol a dva roky budou společně s experty napříč obory hledat řešení, jak by se mělo pro jejich potřebu upravit Komenského náměstí. Výsledkem bude nová podoba náměstí a jeho okolí dle studentů a samozřejmě i expertů, včetně zapojení městského architekta. Ve světě toto zapojení mladých do tvorby veřejného prostoru skvěle funguje a já věřím, že to naplno ukáže potenciál vzájemné spolupráce. Práce s komunitou je i v oblasti vzdělávání zcela zásadní. Myslím, že to mladým dá mimo jiné i motivaci, proč se o své město a okolí, ve kterém tráví čas, zajímat ještě víc.

To zní zajímavě. Ke školství ještě něco do budoucna?

Stipendijní program města. Ještě, než jsem se stal zastupitelem, žádala studentka, která se dostala na jednu z nejlepších světových univerzit, o desítky tisíc korun jako podporu na svoji cestu za vzděláním. Bylo jí řečeno, že to nejde, protože na to neexistuje grant. Tehdy jsem si dal za cíl, že pokud to někdy budu moci ovlivnit, chci nastavit program, který pomůže talentovaným studentům. Že už nikoho neodmítneme kvůli nejednoznačným pravidlům, ale zvážíme každou žádost. Osobně si myslím, že pokud mladý člověk dostane od města i třeba jen malou podporu, bude si to pamatovat a svému rodišti to jistě mnohonásobně vrátí. Naše mladé naděje chceme nejen podporovat, ale také oceňovat. Proto vždy jednou ročně předáme speciální ceny za úspěšnou reprezentaci města v nejrůznějších školských soutěžích.

Přesuňme se ke kultuře. Ta byla poslední roky jako na houpačce.

Určitě si všichni hned vybaví naše vánoční trhy. Měla to být velkolepá oslava toho, že můžeme být zase všichni spolu. Bohužel vláda se rozhodla jinak a my jsme tady moc neměli na vybranou. Zachovali jsme alespoň místo pro potkávání a pravidelné farmářské trhy. Věřím, že na ten skvělý program ještě dojde. Alespoň lehce jsme si Vánoce vynahradili krásnou výzdobou po celém městě včetně nasvícené Pastýřské stěny. Na druhou stranu jsme dokázali na podzim spojit Tyršfest a Tyršův Děčín, kam ve výsledku přišlo více než 3 000 lidí. V době, kdy byl svět zase na chvíli normální, to bylo něco opravdu příjemného.

A co restart kultury ve městě?

Kulturu jsme podporovali i v době covidu a do jejího restartu dali mimořádně půl milionu korun. Důkazem, že peníze šly po rozvolnění na správnou věc, byly povedené akce jako Nábřeží žije, Podmokelský Októbrfest a mnoho dalších. Díky tomu se podařilo přilákat i organizátory nových akcí. Vnímám, že je důležité zachovat živou kulturu za jakékoliv situace, protože právě podobné akce jsou základem zdravého společenského života pro všechny Děčíňáky.

Hodně se mluvilo také o Střelnici. Jak to s ní vypadá?

Po prvních měsících pandemie nám dlouhodobý nájemce vrátil klíče a my se museli zamyslet, co s tímto skvělým místem udělat. Pustili jsme se do revitalizace celého domu. Nová okna, kompletní restaurování výmalby a speciální akustika, díky které neslyším velice dobře pouze interpreta na jevišti, ale také člověka, který je se mnou u stolu nebo stojí vedle mě. Udělal se tam kus práce a my jsme připraveni provizorně otevřít pro maturitní plesy. Děláme to i z toho důvodu, aby další ročník maturantů nepřišel o svoji životní událost. V květnu uzavřeme sezónu městským plesem a do září dokončíme všechno potřebné tak, aby se mohlo na podzim otevřít se vším všudy. Nyní připravujeme soutěž na nového nájemce.

Trochu upozaděný je projekt letního kina Bažantnice. Co s tím?

Prvně je nutné si říct, že to kdysi bylo jedno z nejlepších kin a mnoho lidí na něj dodnes vzpomíná. Bohužel po revoluci ho nechala soukromá firma ležet ladem a od té doby chátrá. Nyní se snažím tento historický dluh napravit. Dnes se v okolí nachází zástavba, kvůli které se vykácel les tvořící přirozenou protihlukovou stěnu. Současná doba nahrává kultuře pod širým nebem. Za mě je ideálním počtem maximálně osm akcí ročně. Bez jakékoliv výjimky pro rušení nočního klidu po 22:00. První akce by se měla konat v květnu. Nám se dnes podařilo zajistit provizorní provoz, kdy nám bezpečnostní znalci dovolí 1 500 návštěvníků. Dostali jsme to nyní do stavu, kdy lze na místě bezpečně pořádat venkovní akce.Do budoucna budeme hledat cesty, jak v rekonstrukci pokračovat. Nyní uděláme nové osvětlení, elektriku, schody, zabezpečíme prostor a získáme další potřebná razítka. Jsem rád, že se areálu Bažantnice konečně dává trochu péče a osobně si myslím, že například tři loňské koncerty ukázaly, že venkovní akce a prostory pro ně jsou super.

Vaší poslední gescí je sport. Jak ten ovlivnil covid?

Po celý rok se nám podařilo udržet ledovou plochu v provozu a získali jsme výjimku na dřívější otevření bazénů. Stejně jako v kultuře jsme v září vypsali mimořádné dotace na restart sportu ve výši dvou milionů. Podpora sportu a pohybu je pro nás zásadní. I proto jsme loni v celkovém součtu podpořili sportovní činnost a akce 12 miliony a letos to bude dokonce třináct. Toho si vážím, protože rada města tak oproti v prosinci schválenému rozpočtu na letošní rok vyhověla návrhu navýšit mimořádně částku o celý milion. Důraz klademe především na práci s mládeží, kde naše oddíly odvádějí skvělou práci při reprezentaci města. Dnes napříč odvětvími vychovávají naše kluby podle soupisek k dotacím přes 3 000 mládežníků a já doufám, že dětí se vztahem ke sportu a pohybu bude jen přibývat. I vzhledem k tomu, co si za poslední rok zažily.

To je finanční stránka věci, co ta projektová? Hodně se mluví o aquaparku.

Mluví a je to dobře. Velký venkovní bazén alias Stará dáma potřebuje renovaci, a to včetně techniky. Letos bychom měli celou rekonstrukci vyprojektovat a výsledkem bude moderní bazén 25×50 m. Tedy vyhovující pro soutěže jak na délku, tak i nově na šířku. Do budoucna se můžeme bavit i o zastřešení, ale nyní je potřeba hlavně modernizace. Zaslouží si to nejen Stará dáma, ale hlavně sportovci a návštěvníci. No a když už jsme u aquaparku, tak máme ještě jednu specialitu v oblasti wellness. Mnoho Děčíňáků i lidí z okolí propadlo tzv. saunovým rituálům. Sám jsem měl možnost takový rituál vyzkoušet a jedná se o velmi obohacující zážitek. Bohužel máme u nás malé sauny a nevyhovující prostředí. Už nyní máme připravenou studii a budeme soutěžit projekt na přeměnu těchto prostor. Kromě modernizace a většího komfortu pro návštěvníky se zvýší i prestiž místa, čímž se zvedne konkurenceschopnost aquaparku v širším měřítku.

Reálný problém však nastává u řešení městské haly.

Kde je problém, je i řešení. Já ho nyní intenzivně hledám. Sportovní hala je evergreen. Dnes existuje pozemek, kde je domluvena cena, a jen čekáme na všechna potřebná razítka od dotyčných orgánů. Nemohu teď říct víc, ale je to blízko. Myslím, že všichni cítíme, že multifunkční hala je pro sport ve městě opravdu potřeba. Zvláště když některé naše týmy musí svá domácí utkání hrát jinde než právě doma. Zároveň ale zvažujeme i rozvoj jiných sportovních ploch. Například u fotbalového hřiště v ulici Jeronýmova finalizujeme další projekt. Chystáme zde nejen nová hřiště na zápasy a tréninky, ale také nové zázemí včetně objektu šaten a parkoviště.

A co již postavená hala v ulici Práce?

Její štítová stěna je nyní v havarijním stavu a bude se ještě letos opravovat, a to  včetně výměny zasklení, kdy nová skla konečně nebudou odrážet sluneční paprsky do očí sportovců. Současně snad letos dojde i k výměně světel, která zajistí obrovskou úsporu energie oproti stávajícímu stavu. K dosažení větší multifunkčnosti je nutná dostavba zázemí. Teprve pak je možné se začít bavit o výměně povrchu. Cíl je jasný. Další dobrá plně využívaná hala.

Závěrem. Co nás čeká v roce 2022?

Dovolte mi ještě jednou smeknout před všemi, kteří to vše i v mimořádně složité době zvládli. Město zase naplno žije a v kontextu jeho dalšího rozvoje je podpora školství, kultury a sportu naprosto zásadní. Vzdělané, kulturní a sportovní město je živé. No a živé město znamená zdravé město. Pevně věřím, že za rok tu nebudeme hodnotit už žádnou těžkou dobu, ale budeme si připomínat například to, jak se povedly Městské slavnosti s Labefestem, oslavy 100 let plavby, 190 let od narození Tyrše nebo kolik úspěšných studentů a sportovců u nás ve městě máme. Díky a rád všechny uvidím na některé z našich akcí.

Zdroj: Magistrát města Děčín