Rubriky
Zprávy

Klokaní babyboom v děčínské zoo!

Děčínská zoologická zahrada se raduje z prvních letošních mláďat! Jsou jimi 3 klokani rudokrcí, kteří v těchto dnech začali vykukovat z máminých vaků. „Mluvíme sice o prvním letošním přírůstku, ale vzhledem k tomu, že se klokaní mláďata rodí značně nedovyvinutá a jejich přítomnost tak lze zaznamenat až po určité době, je pravděpodobné, že se narodila už v závěru loňského roku. Ošetřovatelům ale zůstali malí klokánci utajeni až do letošního února, dokud se klokanicím nezačala hýbat bříška,“ vysvětlila mluvčí zoo Alena Houšková. Samice klokana rudokrkého platí mezi klokaními mámami za „supermatku“. Své mládě nosí ve vaku téměř nejdéle ze všech klokanů, až 40 týdnů. A zajímavostí je, že může mít až 3 mláďata najednou. Zatímco nejstarší mládě již vak skoro opustilo a vrací se do něj jen v případě nebezpečí, druhé mládě je přisáté na bradavce a třetí pak v děloze ve stadiu oplozeného vajíčka. U klokanů se totiž objevuje tzv. prodloužená březost, při níž zárodek pokračuje ve vývoji, až když samice přestane kojit předchozí mládě.

Klokanům rudokrkým se v děčínské zoo daří. Jejich chovu se věnuje zoo již 8 let a sedmý rok po sobě hlásí úspěšný odchov.

Klokani rudokrcí jsou typickými zástupci řádu vačnatců. V dospělosti dorůstají nanejvýš metrové výšky a snášejí i chladnější podnebí. Hustý kožich po celém těle a na ocase je dobře chrání před mrazem. Jméno dostali podle narudlého zbarvení na krku a na plecích. Rádi se živí trávou, listy, výhonky keřů nebo pupeny. Ve volné přírodě žijí ve skupinách o osmi až 20 členech. Jejich přirozeným prostředím je jihovýchodní pobřeží Austrálie nebo Tasmánie. Dožívají se 12 až 15 let.

Alena Houšková
Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace