Válečníci zakončili základní část porážkou na půdě třetího Kolína

Kolín: Číž, Wallace, Novotný, Skinner, Machač
Děčín: Šiška, Kroutil, Ježek, Pomikálek, Ščekič

Válečníci zakončili základní část porážkou na půdě třetího Kolína, který je tak porazil i počtvrté v této sezóně. Děčínu se podařilo vyhrát sice dvě liché čtvrtiny, domácí však výrazněji opanovali ty sudé a nakonec vyhráli o 16 bodů.

Hráči Děčína začali duel dobře, když Pomikálek se Šiškou zařídili vedení 2:5. Domácí pak sice otočili na 7:5, ale naši znovu zabrali, a po trojce Kotáska vedli 7:12. Kolínští ještě jednou otočili, a to na 13:12, ovšem Děčín si v útoku počínal zdatně, a po trojce Kroutila a jedné šestce Ščekiče to bylo 17:22. Závěr čtvrtiny přinesl trojkové hody, kdy domácí rozehrávač Číž zaznamenal dvě trefy, na kterou odpověděl Žikla jednou – 23:25.

Druhou desetiminutovku otevřel Číž, který chytil střeleckou slinu, dvěma body, k němu se pak přidali Skinner, Křivánek, Novotný a Petráš a Kolín rázem vedl 34:25. Po dvouminutovém mlčení pak konečně skórovali i Děčínští, kteří nechtěli dát svou kůži zadarmo – bojovali, blokovali, doskakovali a Kroutil trojkou vyrovnal v polovině této čtvrtky na 37:37. Po další tříbodové trefě Kotáska dokonce vedli 41:42, jenže poslední tři minuty opanovali domácí, když se Válečníkům nedařilo střelecky, poměrem 13:3 a poločas skončil 54:45.

Ten druhý zahájila trojka Pomikálka, kapitán Ježek a rozehrávač Šiška přidali po dvou bodech a Děčín byl zpět ve hře – 56:52. A čtyřbodový rozdíl platil i tři minuty před poslední přestávkou, kdy Mach snížil na 62:58. Pak Šiška dokonce přitáhl svůj tým na rozdíl jediné střely (62:60), ovšem Skinner a Číž vrátili Kolínu v posledních 120 vteřinách pohodlný náskok 71:63. Hned v úvodu poslední periody se zdravě naštval Ondřej Šiška a čtyřmi body snížil na nadějných 71:67. Bohužel, následovala bodová smršť Kolínských, kterou zahájil trestnými hody Jelínek, Skinner pak zaznamenal osm bodů, Číž tři a během dvou minut to bylo o propastných 17 bodů – 84:67. Válečníci se ve zbytku střetnutí snažili o návrat, v jednu chvíli se dotáhli na 11 bodů, ale Medvědi vždy dokázali odpovědět trojkou nebo získaným faulem a postupně navýšili své vedení na 100:81, o což se postaral stylově Číž trojkou. V posledním útoku pak Boyko ale také trefil trojku a pečetil na 100:84.

Děčín se tentokrát vyrovnal svému soupeři střelecky, když dal více dvoubodových košů a v trojkách zaostal jen o jedinou. Klíčový rozdíl byl tak ve faulech – rozhodčí odpískali 18 kolínských chyb a 30 chyb u Válečníků. Z toho pak pramenil drtivý rozdíl v trestných hodech, jichž domácí házeli 39 (dali 31), naopak hosté jen 11 (dali 8). Další veliký rozdíl byl v doskakování, kde Kolín vyhrál 44:33 (na útočné 21:14) a zaznamenal 21 bodů z druhých šancí. Domácí po ztrátách Děčína dali 20 bodů, byli také úspěšnější z brejků. Naopak více bodů zaznamenala děčínská lavička, ale na výhru to nestačilo.

Hvězdou utkání byl rozehrávač Adam Číž, který předvedl parádní výkon, když dal 43 bodů (trojky 8/14, TH 13/16) a připsal si 12 získaných faulů. Skinner připsal 22 a Novotný 11 bodů.

Na straně Děčína byl nejlepší Ondřej Šiška s 25 body, 5 asistencemi a 7 získanými fauly. Kroutil pomohl 14 a Pomikálek 13 body. Pomikálek však zápas nedohrál pro pět faulů stejně jako Ježek.

Děčín tedy skončil po základní části na 10. místě s bilancí 8 výher a 14 porážek a bude bojovat se svitavskými Tury, ústeckou Slunetou, Královskými Sokoly, Ostravou a Olomouckem v nadstavbové skupině A2. Po jejím skončení budou celky na 7. až 10. místě hrát předkolo play-off a bojovat o postup do čtvrtfinále.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Odehráli jsme těžké utkání v Kolíně. Chvilku se nám podařilo držet krok s domácím týmem, ale bohužel jsme mu dovolili 23 útočných doskoků a s tím na výhru pomýšlet nemůžeme. Domácímu týmu gratuluji, předvedli zase velice kvalitní útočný výkon a my musíme pracovat dál.“
Miroslav Sodoma, trenér BC GEOSAN Kolín: „Vítězství nad Děčínem si samozřejmě velice vážíme. Porazili jsme ho počtvrté v sezóně a určitě to není náhoda. Děčín se poučil z předešlých utkání a nastoupil s velikým nasazením, občas až na hranici faulu, řada z nich byla zapískána, řada ne. To už je věc rozhodčích. Chvilku nám trvalo, než jsme se s tím dokázali vypořádat. Myslím, že jsme to dokázali až ve druhém poločase. Naše výhra je zcela zasloužená, protože ať už se podíváme do statistik, tak v doskocích, v asistencích, zkrátka ve všech ukazatelích jsme nakonec byli lepší. Za výhru jsme nesmírně rádi a jen jsme tím potvrdili v tuto chvíli skvělé třetí místo. Teď se musíme připravit na pohár, na skupinu A1 a v tuto chvíli na jistou účast v play-off.“

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „V první řadě bych chtěl pogratulovat Kolínu. Myslím, že jsme odehráli utkání, za které se nemusíme tolik stydět. Dnes nás zabilo jen to, že domácí měli více útočných doskoků a jejich střelba z trojek, která je letos neuvěřitelná. Jde vidět, že jsou na koni.“
Adam Číž, rozehrávač BC GEOSAN Kolín: „Zápas to byl pro nás složitý. Děčín na nás vlétl ve velkém stylu. Hráli spíše ragby než basketbal. Dost nás to bolelo, hra se dost kouskovala, bylo hodně faulů. Tři čtvrtiny jsme se s tím nemohli vyrovnat, pak jsme začali hrát trošku stejně jako oni a basketbalem jsme je přehráli.“‍

BC Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 100:84
Body Kolína: Číž 43 (8x 3, TH 13/16, 12 získaných faulů), Skinner 22 (2x 3, 9 doskoků), Novotný 11 (2x 3), Petráš 9, Jelínek 5, Wallace 4 (1), Machač 4, Křivánek 2 (10 doskoků), Dlugoš 0.
Body Děčína: Šiška 25 (2x 3, 5 asistencí, 7 získaných faulů), Kroutil 14 (4x 3), Pomikálek 13 (1x 3, 5 doskoků), Kotásek 9 (3x 3, 5 doskoků), Žikla 9 (1x 3), Ježek 4, Mach 4, Boyko 3 (1), Grunt 2, Ščekič 1.
Střelba za 2 body 15/27:20/40, za 3 body 13/37:12/27, TH 31/39:8/11. Doskoky 44:33 (útočné 21:14), asistence 12:10, ztráty 13:17, fauly 18:32.

Čtvrtiny: 23:25, 31:20, 17:18, 29:21

Rozhodčí: Hruša Petr, Kurz Vlastimil, Hartig Lukáš

Komisař: Volejník Pavel