Rubriky
Sport Zprávy

Poslední domácí zápas v základní části nedopadl pro Válečníky dobře

Poslední domácí zápas v základní části nedopadl pro Válečníky dobře, když v důležitém souboji o šanci na postup do první šestky nadstavbové části nedokázali porazit svitavské Tury.

Děčín přitom nezačal zle a první dva útoky soupeře s přehledem ubránil. Jenže sám neproměnil ani jednu ze tří střel, a tak do vedení šli hosté zásluhou Marka. Na jeho trefu odpověděl Kotásek, Kroutil pak košem s faulem kontroval na trojku Slezáka a na dva body Johnsona zareagoval košem Ščekič – 7:7. Pak ale Slezák opět zůstal volný a dal trojku, Johnson přidal jednu šestku a Marko tříbodovou akci – 7:14. Domácí ale zabojovali  a po trefách Ježka, Grunta a Šišky vyrovnali na 17:17. Jenže v koncovce této čtvrtky se jim přestalo dařit střelecky a hosté šesti body v řadě odskočili na 17:23. V úvodu druhé desetiminutovky Tuři díky dvěma šestkám zvýšili svůj náskok na 17:25, na to ale odpověděl Pomikálek trojkou a zdálo se, že by Válečníci mohli manko smazat. Měli k tomu několik příležitostí, když dobře zapracovali v obraně a získali míče, ale stále je zrazovala střelba, a tak další dva body přidal až Ježek z trestných hodů – 22:25. Po odehraných šesti minutách a trojce Ježka to bylo opět veselejší, protože Děčín ztrácel už jen dva body – 27:29. Bohužel, Tuři kontrovali šňůrou 0:9, v poslední minutě pak udělali další šňůru, tentokrát 0:6, a poločas skončil jejich jasným vedením 31:46.

Do druhé půle nastoupili Válečníci evidentně s odhodláním ještě se poprat o výsledek, a hned zkraje to potvrdila trojka Šišky a koš Pomikálka. Jenže na obě trefy zareagoval Dragoun trojkou, po něm se trefil za tři body i Slezák, Johnson si zasmečoval a Dragoun přihodil další dva body – 36:59. Tím bylo vlastně o osudu duelu rozhodnuto, navíc domácím se nedařilo herně ani střelecky, a nebýt rozehrávače Šišky, který v posledních dvou minutách zaznamenal devět bodů, mohl být rozdíl ve skóre po třetí čtvrtině výrazně vyšší – 51:72. Poslední perioda přinesla velikou dávku bojovnosti od obou týmů, Děčín se snažil opravdu usilovně o snížení manka, ale stále to nebylo střelecky ono, a když už se podařilo skórovat, soupeř na druhé straně ihned odpověděl stejnou mincí, takže po pěti minutách byl rozdíl vlastně stále stejný – 60:80. V závěru se přeci jen Válečníkům, díky trojkám Šišky a Ježka a čtyřem bodům Pomikálka, podařilo stáhnout náskok Turů, ti si přesto dokráčeli pro pohodlnou výhru 70:85.

Hráči Děčína celý zápas bojovali a tvrdě makali, ale tentokrát je zradila střelba. V konečném součtu vyprodukovali 69 střel, tedy o deset více než soupeř, ale měli úspěšnost jen 33%, kdežto Tuři 52%. Svitavští byli také lepší na doskoku (Děčín ale dal více bodů z druhých šancí) a jasně vyhráli v asistencích (7:20).

Bodovým lídrem domácích byl rozehrávač Ondřej Šiška, který se ve druhém poločasu snažil strhnout své spoluhráče k obratu, ale nepovedlo se. Přesto jeho 24 bodů výrazně snížilo porážku. Pomikálek dal 15 bodů, k tomu si připsal 9 doskoků a získal na sebe 8 faulů. Kapitán Ježek pomohl 12 body, bohužel, nikdo další se již výrazněji neprosadil.
Na straně Turů se dařilo šestnáctibodovým střelcům Slezákovi a Johnsovi, který navíc zapsal 11 doskoků a pět získaných faulů. Dragoun přihodil 14 a Svoboda 10 bodů.

Trenéři po utkání
Lukáš Pivoda, trenér DEKSTONE Tuři Svitavy: „Určitě se nám pojede domů dobře, protože v Děčíně se tak často nevyhrává. To zdejší prostředí, i bez diváků, kteří vytvářejí skvělou kulisu, je takové specifické pro hostující týmy. Takže za výhru jsme moc rádi a stále držíme šanci postoupit do první šestky. Myslím si, že po celou dobu, snad kromě poslední čtvrtiny, bylo naše vítězství kontrolované. Hlavně na obranné polovině jsme předvedli dobrou práci. Věděli jsme, že Děčín není tak dobře střílející tým z dálky, takže jsme se spíše snažili zacpat bednu, což se nám dařilo. Udrželi jsme domácí na sedmi asistencích, což je výborné číslo. Také jsme se vyrovnali děčínské tvrdosti ve druhém poločasu, to byl další důvod toho, že jsme dovedli zápas do vítězného konce. Doufáme, že dnešní výkon přeneseme i do posledního zápasu základní části.“

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Žádné veliké střelce nemáme, a pro ty hráče, kteří jsou do těchto rolí posunuti, je to zase vyšší a nový level. Někteří hráči musí zkrátka do tohoto play-off módu, který se už pomalu blíží, teprve dorůst. Chladná hlava a pevná ruka v klíčových okamžicích se nedá natrénovat, to se musí zažít a zkušenosti pracně získat. Jinak dnešní utkání rozhodl podle mého první poločas, kdy jsme netrefili vůbec nic. Pozice jsme si sice vypracovali, ale bohužel jsme je neproměnili. Navíc jsme nezvládli obranný doskok, dostali jsme pár košů z druhých šancí a dovolili jsme soupeři vyhrát dva úseky 7:0 a 9:0. Ve druhém poločase jsme se snažili to dotáhnout, nechali jsme na hřišti hodně sil, ale bodový polštář soupeře byl veliký a umožnil mu hrát v pohodě.“

Hráči po utkání
Rostislav Dragoun, rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy: „Do Děčína jsme přijížděli s tím, že náš čeká fyzický a bojovný basketbal. A myslím, že jsme se s tím popasovali dobře. Konečně nám fungovala obrana, domnívám se, že asi nejlépe za celou sezónu. A to byl podle mého klíč k výhře. A samozřejmě to, že jsme se bojovností vyrovnali, možná i předčili, domácí. Bylo to důležité vítězství, protože chceme postoupit do první šestky.“
Šimon Ježek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Myslím, že naše nasazení v prvním poločase nebylo špatné, ale dovolili jsme soupeři dva úseky, které vyhrál 7:0 a 9:0, a z toho jsme se už nevrátili. Třetí čtvrtka byla tragická, byli jsme naprosto jaloví. V útoku jsme se nedostali k jistému zakončení, chyběla nám koncepce hry, špatně jsme komunikovali. Nebyli jsme také kompaktní v obraně, Svitavy si nás rozpinkaly a protože to jsou střelci, dávali otevřené střely. My jsme se pokusili o návrat, aby to neskončilo fiaskem a nakonec jsme to stáhli na patnáct bodů, především díky Ondrovi Šiškovi. Tento výsledek ale vypadá daleko lépe na tabuli, než tomu bylo na hřišti. My si zkrátka nemůžeme dovolit takové výpadky, být nekoncentrováni celou třetí čtvrtinu. To se pak těžko dohání.“

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kotásek, Kroutil, Ježek, Ščekič
Svitavy: Marko, Dragoun, Slezák, Bujnoch, Johnson

BK ARMEX Děčín – DEKSTONE Tuři Svitavy 70:85
Body Děčína: Šiška 24 (4x 3, 8 získaných faulů), Pomikálek 15 (1x 3, 9 doskoků), Ježek 12 (2x 3, 4 asistence), Kotásek 18, Grunt 4, Kroutil 3, Ščekič 2, Byoko 2, Žikla 0, Mach 0.
Body Svitav: Slezák 16 (4x 3), Johnson 16 (11 doskoků), Dragoun 14 (2x 3), Svoboda 10 (2), Bujnoch 8 (1), Marko 8 (5 asistencí), Pinkston 5, Welsch 4, Sehnal 4, Hlobil 0.
Střelba za 2 body 16/41:22/32, za 3 body 7/28:9/27, TH 17/22:14/23. Doskoky 35:40 (útočné 12:7), asistence 7:20, ztráty 10:13, fauly 23:26.

Čtvrtiny: 17:23, 14:23, 20:26, 19:13

Rozhodčí: Baloun Jan, Linhart Tomáš, Jeřáb Jan

Komisař: Hlaváček Pavel

Zdroj: BK Děčín