Rubriky
Turisti Zprávy

Altán na Mariinu vyhlídku vynesl vrtulník, stavební práce pokračují

Vrtulník včera vynesl konstrukci altánu na Mariinu skálu u Jetřichovic. Vyhlídka je pro veřejnost nadále uzavřena, na altánu dodavatel provádí montážní a dokončovací práce. Návštěvníkům se otevře po začátku turistické sezóny, tedy po Velikonocích. Správa Národního parku České Švýcarsko návštěvníky žádá, aby do doby uvedení altánu do provozu vyhledali alternativních turistické cíle v oblasti, například skalní hrádek Falkenštejn nebo vyhlídku na Vilemínině stěně, odkud se otevírá podobný rozhled, jako z Mariiny vyhlídky.

Nový altán je tvořen ocelovou nosnou konstrukcí, která je opláštěna modřínovým dřevem. Svým vzhledem vychází z původního altánu z roku 1856, vytvořeného tesařským mistrem Franzem Fischerem. Během času altány na vrcholu Mariiny skály svou podobu měnily, změnám podléhal i jejich účel, kromě turistického využití byly využívány například také jako stanoviště požárních hlídek. Předchůdcem současného altánu byla dřevěná konstrukce z roku 2006, jejíž dřevěné nosné trámy dožily a správa národního parku vstup do altánu v roce 2018 uzavřela. Volba žárově pozinkované nosné konstrukce zajistí delší životnost, dřevěné opláštění bude možné dle potřeby snáze obnovit.

Altán Mariiny vyhlídky vynesl na vrchol skály vrtulník
Altán Mariiny vyhlídky včetně dalších částí konstrukce vynesl na vrchol skály vrtulník. Foto: Václav Sojka
Vrtulník usazuje vyhlídkovou plošinu před altánem na Mariině vyhlídce
Vrtulník usazuje vyhlídkovou plošinu před právě instalovaným altánem na Mariině vyhlídce. Foto: Dagmar Řebíčková

 

Příprava altánu Mariiny vyhlídky v Jetřichovicích u ozdravovny
Montážní práce a příprava altánu Mariiny vyhlídky v Jetřichovicích u ozdravovny na vynesení vrtulníkem, týden před usazením na vrchol skály. Foto: Tomáš Salov

Zdroj: www.npcs.cz