Rubriky
Sport Zprávy

Ani odveta Válečníkům nevyšla

Ani v letošním ročníku Českého poháru mužů se Válečníkům nepodařilo projít přes Kolín do další části této soutěže. Hosté si přivezli z prvního osmifinále polštář šestnácti bodů, který se domácím nepodařilo nijak zmenšit. Naopak Kolínu podlehli i tentokrát, a to především díky trojkové smršti Medvědů v první čtvrtině.

Děčín nastoupil do zápasu bez Grunta a Ježka, naopak v základní sestavě dostala prostor nová posila ze Srbska, pivot Nikola Ščekič. První body osmifinálové odvety obstarala přesná trojka kolínského Wallace, na ni odpověděl sice Ščekič dvěma body, ale Wallace trefil vzápětí druhou trojku a dostal tím svůj do absolutní herní pohody. Tu pak potvrdily další trojky Machače a Číže, takže hosté po třech minutách vedli 2:12. Po páté střele Kolína a páté trojce, tentokrát z rukou Novotného, to bylo 6:17 a naděje domácích na postup začaly mizet v dáli. Hosté hráli v útoku velmi efektivně, navíc obrana Válečníků nebyla příliš účinná, trefovali jednu trojku za druhou a první čtvrtku vyhráli 20:39, když zaznamenali 9 trojek z 11 pokusů! Druhou čtvrtinu zahájila trojka Číže a rozdíl ve skóre vyšplhal na 20:42. Pak Válečníci konečně začali ukazovat svoji bojovnost, přidali v obraně a začali manko lehce stahovat. Po koši Macha to bylo v polovině této části 28:44, dvě minuty před poločasovou přestávkou snížil Ščekič na 38:52 a Kolín si vzal oddechový čas. Po něm dal Dlugoš, jak jinak, trojku a Machač přidal dvě šestky. Poslední slovo ale patřilo Kotáskovi a jeho trojce, teprve však druhé Děčína oproti 13 hostů – 41:57.

Druhý poločas odstartovala trojka Číže, hned vzápětí však na druhé straně Ščekič ukázal, že umí i za tři body, po další trojce Kroutila to bylo 47:52. Hosté ovšem žádné drama nedovolili a stále si drželi luxusní náskok, přestože se Válečníkům povedla šňůra 7:0, po níž to bylo 54:67. V dalších minutách totiž už Děčín dal jen jediný bod a před poslední periodou platil stav 55:75. Na jejím úvodu dokázali Kolínští zvednout svůj náskok na 55:79 a trenér Sodoma tak mohl dát šanci mladým hráčům. Také na straně Děčína dostávali šanci mladíci, kteří své soky předčili, v obraně jim nedovolili skórovat a ze zisků profitoval Šiška, který z brejků zaznamenal 14 bodů v řadě – 69:80. Po šestkách Kroutila se manko dostalo pod deset bodů na 71:80, stejný hráč svojí třetí trojkou upravil na 76:83. V poslední minutě byl pak ještě vyloučen kolínský Dlugoš, který se během zápasu dopustil nesportovního faulu, a v závěru pak technické chyby. Tu potrestal Kroutil jednou šestkou, následně odpověděl i na trestné hody Petráše a pečetil na 79:85.

O osudu zápasu se tentokrát rozhodlo velmi rychle, a to již v první čtvrtině, kde hosté trojkovou smrští smetli děčínské naděje. Kolín dal nakonec celkem 15 trojek, Děčín jen pět. Ve dvojkách dali domácí sice více bodů, ale procentuelně byli úspěšnější hosté. Na doskoku to bylo vyrovnané 35:37, v asistencích byla plichta 18:18. Válečníci měli více zisků a méně ztrát, také dali více bodů z brejků a měli produktivnější lavičku, ale na postup to nestačilo.

Bodovými lídry Děčína byli Šiška, který si připsal double-double za 19 bodů a 11 asistencí, stejný počet bodů nastřílel Kroutil. Kotásek přidal 14 bodů a Ščekič se uvedl 11 body, 4 doskoky a dvěma bloky. „Je to dlouhý hráč a spoluhráči ho hledali na můj vkus možná až příliš často. Ale je to Srb a ukázal, že se toho nebojí, i když z toho pramenilo několik ztrát. Pokud ale bude pracovat dál jako doposud, zapracuje se do týmu a jistě nám pomůže,“ shrnul jeho premiéru trenér Tomáš Grepl. Ten dal nakonec šanci všem hráčům z lavičky včetně Adama Růžičky, který jinak hájí kadetské barvy Sokola Pražského.

Kolín měl nejlepšího střelce ve Filipu Novotném, jenž trefil v první čtvrtce 5 trojek, v dalším průběhu pak přidal už jen dvě šestky a připsal si tak 17 bodů. Rozehrávač Číž zaznamenal 16, Wallace 13 a Machač 11 bodů. Skinner dal „jen“ 9 bodů, ale měl 7 asistencí.

Trenéři po utkání
Miroslav Sodoma, trenér BC Geosan Kolín: „Do Děčína jsme si přijeli pro postup, o kterém jsme rozhodli hned v první čtvrtině. Jsme v herní pohodě a bylo to myslím vidět. Jsme velice rádi, že naši stěžejní hráči si v závěru mohli odpočinout a mladí si to vyzkoušet. Soupeř sice náš náskok stáhl, s čímž se dalo počítat, ale myslím si, že celou dobu jsme měli náš postup pevně v rukách. Mít třetí skalp Děčína je výborné, ale pro nás je celá sezóna skvostná, protože basketbalový Kolín se nikdy v této fázi soutěže nenacházel tam, kde se nachází nyní. Užíváme si naše výhry a každý okamžik.“

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Kolín v pondělí dohrávce s USK vyhrál první čtvrtinu 35:15, takže jsme přesně věděli, co nás čeká. Ale protože jsme hloupí, nechali jsme soupeře hrát jeho zkušený basketbal, navíc jsme nepřidali ani naši bojovnost a vypadali jsme v první čtvrtině opravdu trapně. Pak se to zlepšilo, ale zase jsem nemohl poslat na hřiště některé hráče, protože jim chyběla bojovnost. Musíme se nad tím zamyslet, protože někteří hráči si nezaslouží nosit děčínský dres.“

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kroutil, Pomikálek, Žikla, Ščekič
Kolín: Číž, Wallace, Novotný, Skinner, Machač

BK ARMEX Děčín – BC Geosan Kolín 79:85
Body Děčína: Šiška 19 (11 asistencí), Kroutil 19 (3x 3), Kotásek 14 (1x 3), Ščekič 11 (1), Mach 6, Pomikálek 6 (6 doskoků), Žikla 2, Skalička 2, Boyko 0, Růžička 0, Vlasák 0, Bobek 0.
Body Kolína: Novotný 17 (5x 3), Číž 16 (4), Wallace 13 (3), Machač 11 (1), Skinner 9 (1x 3, 5 doskoků, 7 asistencí), Petráš 9 (5 doskoků), Dlugoš 5 (1x 3), Křivánek 5, Novák 0, Jelínek 0, Merta 0, Somberg 0.
Střelba za 2 body 24/42:14/21, za 3 body 5/26:15/39, TH 16/20:12/18. Doskoky 35:37 (útočné 10:7), asistence 18:18, ztráty 14:19, fauly 19:20.

Čtvrtiny: 20:39, 21:18, 14:18, 24:10

Rozhodčí: Kec Jakub, Vošahlík Marek, Pokorný Štěpán

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

Zdroj: BK Děčín