Rubriky
Zprávy

Úspěšný zásah proti zlodějům aut

ÚSTECKÝ KRAJ, DĚČÍNSKO – Kriminalisté zatkli pět osob podezřelých z krádeží aut v Německu.

Několikaměsíční spolupráce ústeckých krajských kriminalistů a německých kolegů ze Zemského kriminálního úřadu Sasko vyústila v rozbití organizované skupiny, která se zaměřovala na krádeže aut ve Spolkové republice Německo.

V úterý 24. listopadu proběhl v ranních hodinách ve Šluknovském výběžku policejní zásah proti osobám podezřelým z rozsáhlé majetkové trestné činnosti. Na základě několikaměsíční intenzivní spolupráce českých a německých policistů, kteří se podíleli na akci s krycím názvem „ZITTAU“, bylo vydáno pět evropských zatýkacích rozkazů na organizovanou skupinu občanů České republiky, kteří jsou podezřelí, že v uplynulých dvou letech kradli na východě Saska vozidla převážně značek Škoda Octavia, která následně převáželi do naší republiky. Zde je buď legalizovali, nebo rozebírali na náhradní díly, jsou podezřelí z krádeží nejméně dvou desítek aut, kterými v přepočtu způsobili škodu přes čtyři miliony korun.

Kriminalisté z týmu „SAVO“, kteří se na Krajském ředitelství policie Ústeckého kraje specializují na objasňování organizovaných krádeží vozidel, na případu intenzivně pracovali několik měsíců. Při rozsáhlé operativní činnosti pečlivě shromažďovali poznatky a důkazy, které jsou důležité pro trestní řízení proti podezřelým.

V časných ranních hodinách se shromáždily desítky policistů, kteří se na realizaci podíleli, ve Varnsdorfu, kde proběhla instruktáž k plánované akci. Po půl páté ráno proběhl koordinovaný zásah na obou stranách hranice, při kterém bylo zatčeno pět osob, z toho čtyři muži skončili v poutech policistů ze zásahové jednotky v České republice a jeden podezřelý byl zatčen v Německu. Následovalo 17 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých vyšetřovatelé zajistili osm odcizených vozidel, tři skelety aut a značné množství náhradních dílů z kradených Octavií. Pět zatčených mužů bylo umístěno do vazby za účelem vydání do SRN, kde je proti nim vedeno trestní řízení.

Při této rozsáhlé a organizačně velice náročné realizaci byli zatčeni všichni podezřelí, o které mají zájem němečtí vyšetřovatelé a zároveň byla zajištěna velká část odcizených aut a jejich částí. Za úspěšnou akcí stojí dlouholetá spolupráce českých a německých policistů při odhalování a objasňování přeshraniční kriminality a především pečlivá práce kriminalistů, kteří se v rámci přípravného řízení na vyšetřování podíleli.

por. Bc. Daniel Vítek
Oddělení tisku a prevence