Rubriky
Sport Zprávy

BK Armex Děčín vs BK Opava 68 : 77

Válečníci odehráli proti vedoucí Opavě velmi dobrý první poločas, po přestávce však zkušení Slezané převzali otěže zápasu do svých rukou a nakonec Děčín po tuhém boji porazili.

Vstup do zápasu patřil domácím, když kapitán Ježek proměnil svůj nájezd, poté byl Šiška přesný z trestných hodů, následně trefil Kroutil první děčínskou trojku a Žikla po útočném doskoku zvýšil už na 9:0. Pak zaznamenali první body také hosté, ale Kroutil druhou trojkou donutil trenéra Czudka k oddechovému času – 12:5. Ten jeho týmu pomohl a Šiřina rychlými pěti body a Slavík košem vyrovnali na 12:12. Naštěstí na druhé straně odpověděli Ježek a Pomikálek trojkami, Šiška přidal dva body a Válečníci vedli 20:12. Po trestných hodech v závěru pak skončila první čtvrtka 23:16. V úvodu té druhé dokázal děčínský Martin Mach odpovědět na šestky Kvapila, Ježek trojkou zareagoval na tři body Slavíka a Kotásek dlouhou dvojkou zvýšil na 30:21. Jenže Opava, to je nebezpečí od každého hráče, což o chvíli později potvrdili Šiřina, i nová posila z Ostravy, Juraj Páleník, kteří dali trojky. Poté Jurečka zaznamenal čtyři body v řadě a Šiřina košem otočil na 32:33. Po trojce Jurečky to bylo 34:36, naštěstí domácí nenechali soupeře odskočit, naopak v závěru poločasu dal Kotásek trojku, pak Grunt po útočném doskoku a opavském faulu proměnil oba trestné hody a Kotásek po dalším útočném doskoku a faulu Šiřiny jednou šestkou pečetil na 44:38.

Bohužel, vstup do druhé půle se Válečníkům nepovedl, Opava výrazně přidala v obraně, nutila domácí do těžkých střel a ty nepadaly. Naopak hosté trpělivou hrou v útoku postupně likvidovali manko, a po třech minutách Šiřina otočil na 44:45. Teprve po čtyřech minutách přišly první body Děčína, a to z rukou Ježka, který dal trojku – 47:45. Jenže následně se domácí opět na dlouhou dobu odmlčeli a soupeř šesti body odskočil na 47:51. Vzápětí sice Mach tříbodovou akcí snížil, jenže přišlo dalších sedm bodů Opavy v řadě – 50:58. To nevěstilo nic dobrého, ovšem Pomikálek těsně před přestávkou trojkou snížil na 53:58. Poslední periodu zahájily dva body Kvapila, Ježek kontroval další trojkou, na což Kvapil odpověděl jednou šestkou – 56:61. Pak se rozhořela na palubovce tuhá bitva, v níž hrály prim především obrany a střelci se odmlčeli. Děčínu se několikrát podařilo donutit soupeře k chybě, ale bohužel v útoku to nepotrestal, což se ukázalo jako rozhodující. V polovině této části protrhl střelecké trápení Šiřina, který o chvíli později po koši s faulem zvýšil už na 58:67. Válečníci se ale nechtěli vzdát, Mach dal koš a Kroutil přidal trojku, takže to bylo 63:67. Pak měl velikou šanci dostat svůj tým na dostřel Mach, ale nevyužil ji a na druhé straně přišel trest Zbránka – 63:69. Po trestných hodech Pomikálka to bylo ovšem stále nadějných 65:69, a po koši Ježka 67:71. To už ale zbývala do konce duelu jen minuta a ostřílený opavský tým si už koncovku pohlídal – 68:77.

Děčín donutil Opavu k maximálnímu výkonu a neumožnil jí rozjet nějaký střelecký koncert. Ostatně 77 bodů je zatím nejmenší nástřel Slezanů v této sezóně. Bohužel, ani Válečníkům se nedařilo střelecky (celková úspěšnost byla 35%), byť svého soupeře předčili v trojkách a v šestkách to byla „plichta“. Ve dvojkové střelbě však byli lepší hosté. Bitva na doskoku byla také vyrovnaná, z druhých šancí dali domácí 17 a hosté 21 bodů. I ztráty byly poměrně vyrovnané (19:16), jenže Opava z toho vytěžila 31 bodů a naši jen 15.

Nejvíce bodů v děčínském dresu zaznamenal Ježek (18), Kroutil se Šiškou přidali po 9 bodech, Pomikálek dal 8 bodů a doskočil 15 míčů. Dobrý výkon předvedl Mach (7 bodů, 5 doskoků, 3 získané fauly). Hosty táhl samozřejmě Šiřina s 23 body, Jurečka dal 12 a Slavík 10 bodů.

Trenéři po utkání
Petr Czudek, trenér BK Opava: „V Děčíně se nevyhrává lehce s diváky, ani bez diváků. Klobouk dolů před oběma týmy, protože tohle byl náš třetí zápas v rychlém sledu plus dlouhá cesta, domácí mají dokonce za sebou už čtyři zápasy. Přesto hráči měli energii až do konce, i když ubývala a kvůli tomu přicházely ztráty. Za výhru jsem ale moc rád, protože reprezentační pauzu přečkáme na vítězné vlně. Dnes jsme opět předvedli takový ten náš autobusový vstup do zápasu, naštěstí domácí neodskočili nějak dramaticky. Ve druhém poločasu jsme ale přišli na recept, jak hrát přebíranou obranum dostávali jsme se do dobrých pozic a také jsme ukázali naši chytrost. Také oceňuji naši vůli, jež přinášela doskoky a koše s faulem. To rozhodlo.“
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes jsme opět odehráli velmi dobrý první poločas, což bylo od nás proti vedoucímu týmu soutěže moc hezký výkon. Hráli jsme možná až třicet minut do zónové obrany, na kterou se musí hrát chytře, což jsme proti zkušenému opavskému týmu ale nezvládli. Naše střelecké procento bylo velmi nízké, abychom v tomto zápase mohli pomýšlet na úspěch. Opava začala hrát ve druhém poločasu tvrději, a bylo vidět, že vyklepala únavu z nohou z dlouhé cesty. Také rozhodovalo to, že jsme si nepohlídali obranný doskok a dostali jsme plno bodů z druhých šancí. Kluky musím pochválit za bojovnost, ale druhém poločase jsme příliš mnoho basketbalové kvality neukázali.“

Hráči po utkání
Jakub Šiřina, rozehrávač BK Opava: „Myslím si, že jsme velice dobře praktikovali zónovou obranu, naše rotace byla velmi dobrá a Děčín nevěděl, co hrát. Je dobře, že jsme je dokázali takhle dostat z rovnováhy a zápas otočit. Za výhru jsme rádi.“
Šimon Ježek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Opava dnes k poražení byla, jako všichni soupeři v našich posledních čtyřech zápasech. Jenže do druhého poločasu jsme vstoupili s menší agresivitou a menším úsilím, než soupeř. Naše ztráty nás trápí už několik zápasů, s tím se vyhrává velmi těžce.“

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kroutil, Ježek, Žikla, Pomikálek
Opava: Šiřina, Jurečka, Švandrlík, Zbránek, Gniadek

BK ARMEX Děčín – BK Opava 68:77
Body Děčína: Ježek 18 (4x 3), Kroutil 9 (3), Šiška 9 (7 asistencí, TH 7/8, 8 získaných faulů), Pomikálek 8 (2x 3, 15 doskoků), Mach 7, Kotásek 6 (1x 3), Grunt 5, Žikla 4, Boyko 2, Skalička 0, Bobek 0.
Body Opavy: Šiřina 23 (2x 3, 7 doskoků, 5 asistencí, 6 získaných míčů, 6 získaných faulů), Jurečka 12 (2x 3), Slavík 10 (1), Gniadek 9, Zbránek 8, Kvapil 7 (7 doskoků), Švandrlík 5 (1x 3), Páleník 3 (1), Bukovjan 0.
Střelba za 2 body 11/26:20/41, za 3 body 10/33:7/24, TH 16/20:16/20. Doskoky 40:42 (útočné 14:16), asistence 13:11, ztráty 19:16, fauly 22:22.

Čtvrtiny: 23:16, 21:22, 9:20, 15:19

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Jeřáb Jan

Komisař: Volejník Pavel