Rubriky
Sport Zprávy

Jak je NBL připravená na covid

Šéf klubové asociace NBL Tomáš Kotrč: „K dokončení sezony využijeme všech možností“

Už jen dva dny zbývají do startu nové sezony Kooperativa NBL a basketbalové kluby v nejvyšší soutěži mužů tak při nadále neuspokojivé „korona situaci“ v zemi musely přijmout nezbytná opatření pro organizaci utkání. Bohužel pro fanoušky to bude znamenat i určitá menší omezení kapacit v jednotlivých halách, kde nebude možné využít všechna místa v hledišti.

„Kooperativa NBL je na covid připravená. Na schůzi klubů jsme se domluvili na přesných pravidlech při organizaci utkání, před nimi i po nich. Základem je, že kluby se zavázaly dodržovat všechna nařízení státu a krajských hygienických stanic. Nad rámec těchto pravidel jsme si domluvili i vlastní hygienická a bezpečností pravidla, týkající se dezinfekcí, nošení roušek a chování na hřišti i mimo palubovky, což vše kluby jednohlasně schválily,“ informoval předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč.

Mezi tato pravidla patří mimo jiné i to, že není povolen jakýkoli kontakt fanoušků s hráči, což například znamená nemožnost „plácání si“ dlaněmi po zápase.

Asociace se při tvorbě „covid-manuálu“ řídila či inspirovala dokumenty z dílny Národní sportovní agentury nebo třeba z fotbalové ligy, která už svou sezonu zahájila a nakonec dohrála i tu předchozí. „Jistě ve fotbale jsou úplně jiné rozpočty a počty návštěvníků utkání, navíc se hraje venku. My jsme limitovaní kapacitou nejvýš 500 lidí na sektor s vlastním vchodem. I když je ale rozdíl hrát venku a v hale, ta pravidla už jsou vyzkoušená. My řešili i takové detaily, jako zda hráč na střídačce má mít roušku, a protože i tady je rozdíl mezi náhradníkem ve fotbale a v basketu, tak hráč připravený na střídání už mít roušku nebude,“ informuje Kotrč.

Všechny kluby nyní úzce spolupracují s příslušnými hygienickými stanicemi, a pokud by se někdo z týmu, potažmo z klubu covidem nakazil, ostatní kluby budou muset v takovém případě otestovat celý klub. „Jinak jsme ale preventivní testování před zápasy nenařizovali,“ doplňuje šéf klubové asociace s tím, že o případné karanténě pro celý klub může rozhodnout pouze hygienická stanice.

„Jistě máme obavy i z toho, že by musel do karantény celý tým a musela by se tak odkládat utkání, ale kluby se zavázaly odehrát maximum zápasů i v náhradních termínech a hodinách, případně i dopoledne a v náhradních halách,“ uvedl Kotrč.

NBL už dokonce diskutovala jako nejzazší variantu i vznik „bubliny“ podobné té v americkém Orlandu, kde se nyní dohrává sezona NBA v jednom areálu bez přítomnosti diváků.

„Zatím o tom jen mluvíme. Možná varianta to je, ale budeme věřit, že nás pandemie takto nezasáhne, zejména ne hned na začátku sezony. Vše budeme řešit podle aktuální situace. I když nejsme NBA, připustili jsme, že například nadstavba by případně mohla být odehrána na jednom místě formou turnaje. Budeme se nicméně snažit odehrát sezonu v maximálním počtu utkání a s využitím všech dostupných možností ji celou dokončit,“ ubezpečil Tomáš Kotrč.

Zdroj: BK Děčín