Rubriky
Zprávy

Děčínská karta nabízí od září širší využití

Využití Děčínské karty (společného projektu města Děčína a Dopravního podniku města Děčína) se postupně rozšiřuje. Nově ji mohou školáci či dospělí strávníci využívat ve všech školních jídelnách, které spadají pod město Děčín. Již několik měsíců lze přitom Děčínskou kartu používat například pro jízdu městskou autobusovou dopravou či jako klasickou bezkontaktní platební kartu. Do budoucna se pak počítá s jejím dalším využitím – například v knihovně místo čtenářského průkazu či jako permanentku do aquaparku.

Nyní je možné Děčínskou kartu zakoupit přímo ve školních jídelnách, a to za zvýhodněnou cenu 59 korun.

„Prvňáčci ji ve školních jídelnách dostávají zdarma, a to jako dárek od města,“ říká primátor města Jaroslav Hrouda s tím, že Děčínskou kartu si lidé mohou zakoupit také na terminálu Dopravního podniku města Děčína v Uhelné ulici.

Ve školních jídelnách zatím mohou strávníci jako identifikátor využívat i stávající staré čipy. Do konce roku běží takzvané přechodné období, kdy terminály přijímají jak staré čipy, tak Děčínskou kartu, případně i vlastní bezkontaktní platební kartu, která je zaregistrovaná v dané jídelně.

„Pokud Děčínskou kartu budete využívat pouze jako identifikátor, tedy stejným způsobem jako do této doby čip, nemusíte provádět žádnou další registraci karty. Tu si zaregistruje pouze organizace, u které budete kartu využívat,“ vysvětluje zastupitel města Ondřej Smíšek, který se zabývá problematikou Smart City.

Kdo chce Děčínskou kartu využívat jako nosič časového kuponu v děčínské městské hromadné dopravě, zaregistruje si ji u dopravního podniku. Kdo ji chce používat také jako běžnou platební kartu, zaregistruje si ji na webu www.kartabezuctu.cz. Poté si na ni „dobije“ peníze, což mohou využívat například rodiče, jejichž děti platební kartu nemají a rodiče jim na ni mohou zaslat kapesné. Součástí karty je proto i dopis s podrobným popisem, jak postupovat, pokud s ní lidé chtějí také platit. Výhodou Děčínské karty je její velikost, snadno si ji připnete na klíče.

Starou kartu DPMD bude možné v děčínských autobusech používat do 30. září letošního roku. Původně měla její platnost končit 30. června, ale kvůli koronaviru byla platnost o tři měsíce posunuta. Současně je možné cestovat děčínskou městskou autobusovou dopravou také s bezkontaktní platební kartou – pořídit si Děčínskou kartu pro cestování není povinné.

Zdroj: Magistrát města Děčín